Stosowanie rozporządzenia EUDR w sprawie produktów niepowodujących wylesiania opóźnione do grudnia 2025 r.
Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania (rozporządzenie (UE) 2023/1115), opublikowane w połowie 2023 r., ma na celu zminimalizowanie wylesiania i degradacji lasów związanych z surowcami rolnymi przywożonymi do Unii Europejskiej. Jest on częścią unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.
Produkty objęte rozporządzeniem to drewno, kauczuk, bydło, kawa, kakao, olej palmowy i soja lub produkty, które wymagają ich w ramach produkcji. Komisja Europejska oceni inne surowce z możliwością rozszerzenia zakresu tego rozporządzenia.
W związku z tym każdy podmiot lub podmiot handlowy, który wprowadza te towary do obrotu w UE lub z niego wywozi, musi udowodnić, że produkty te nie pochodzą z terenów niedawno wylesionych ani nie przyczyniły się do degradacji lasów.
Towary i produkty objęte rozporządzeniem nie mogą być wprowadzane do obrotu ani wywożone w UE lub z UE, chyba że spełnione są wszystkie następujące warunki:
- nie powodują wylesiania;
- zostały wyprodukowane zgodnie z odpowiednimi przepisami kraju produkcji; oraz
- są objęte oświadczeniem o należytej staranności (jak określono w załączniku II)
Nowe przepisy weszły w życie 29 czerwca 2023 r. i początkowo miały zacząć obowiązywać 30 grudnia 2024 r. Parlament Europejski i Rada uzgodniły jednak niedawno wniosek Komisji dotyczący opóźnienia jego stosowania o rok, aby dać przedsiębiorstwom i organom więcej czasu na lepsze przygotowanie się do jego wdrożenia.
Po przyjęciu niniejszego wniosku rozporządzenie będzie wiążące dla dużych podmiotów i podmiotów handlowych od dnia 30 grudnia 2025 r., natomiast mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa będą musiały stosować je od dnia 30 czerwca 2026 r.
W międzyczasie Komisja Europejska ogłosiła uruchomienie systemu informacyjnego EUDR umożliwiającego użytkownikom składanie oświadczeń o należytej staranności i zarządzanie nimi w dwóch formatach:
- Serwer na żywo, na którym dokumenty mają moc prawną i mogą być sprawdzane przez właściwe organy: https://eudr.webcloud.ec.europa.eu/tracesnt/
- Platforma szkoleniowa: https://acceptance.eudr.webcloud.ec.europa.eu/tracesnt/
Ponadto pod koniec 2024 r. i 2025 r. nowe wirtualne sesje szkoleniowe dla systemu informacyjnego EUDR będą regularnie publikowane na stronie internetowej: https://green-business.ec.europa.eu/deforestation-regulation-implementation/information-system-deforestation-regulation_en
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
- Rozporządzenie (UE) 2023/1115 w sprawie produktów niepowodujących wylesiania
- DG ds. Środowiska – rozporządzenie w sprawie produktów niepowodujących wylesiania
- Prawo UE dotyczące wylesiania: Parlament chce dać firmom jeszcze jeden rok na dostosowanie się
- Komunikat prasowy: Komisja z zadowoleniem przyjmuje wstępne porozumienie w sprawie dodatkowego czasu wprowadzenia rozporządzenia EUDR