Zasada tolerancji
Reguła tolerancji pozwala, w pewnych okolicznościach, na użycie pewnego ograniczonego odsetka „materiałów niepochodzących” w produkcie, który normalnie nie byłby dozwolony przez reguły dotyczące poszczególnych produktów, i nadal kwalifikuje się jako „pochodzące”.
Art. 3.6 („Ogólna tolerancja”) umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią
- próg tolerancji: 10 % ceny ex-works lub franco na pokładzie produktu,
- w odniesieniu do materiałów włókienniczych i odzieży sklasyfikowanych w działach 50–63 Systemu Zharmonizowanego stosuje się specjalne tolerancje określone w uwagach 6-8 do załącznika 3A ( „Tolerancje do wyrobów włókienniczych i odzieżowych”),
- nie można stosować tolerancji w odniesieniu do produktów, dla których reguły dotyczące konkretnych produktów określają maksymalną wartość procentową materiałów niepochodzących wyrażoną w wartości,
- w drodze wyjątku w umowie o partnerstwie gospodarczym UE-Japonia można zastosować tolerancję w odniesieniu do produktów rolnych, dla których reguły dotyczące poszczególnych produktów określają maksymalną wartość procentową materiałów niepochodzących wyrażoną wagowo,
- tolerancja nie ma zastosowania do produktów całkowicie uzyskanych w UE lub Japonii.
- W przypadku gdy reguła odnosząca się do konkretnego produktu jest wyrażona jako zmiana klasyfikacji taryfowej (np. zmiana działu, pozycji taryfowej lub podpozycji taryfowej), tolerancja pozwala na wykorzystanie materiałów niepochodzących, które mają taką samą klasyfikację taryfową co produkt, o ile wartość tych materiałów nie przekracza progu tolerancji.
Przykład stosowania tolerancji
Lalka (pozycja HS 95.03) jest produkowana w UE z:
- niepochodzące granulki z tworzyw sztucznych (dział 39 HS),
- odzieży dla niemowląt (HS dział 62) oraz
- oczy z tworzywa sztucznego (pozycja HS 95.03).
Reguła odnosząca się do lalkidotyczy: „Wytwarzanie z materiałów [niepochodzących] objętych dowolną pozycją inną niż pozycja danego produktu”.
Zauważamy, że oczy z tworzywa sztucznego są klasyfikowane do tej samej pozycji HS co lalka. Reguła odnosząca się do konkretnego produktu nie dopuszcza stosowania materiałów niepochodzących objętych tą samą pozycją co produkt. Jednak zgodnie z zasadą tolerancji lalka może nadal spełniać regułę dotyczącą konkretnego produktu, jeżeli wartość oczu lalek nie przekracza 10 % ceny ex-works lalek.
- W przypadku gdy reguła odnosząca się do konkretnego produktu zawiera procent maksymalnej wartości/masy materiałów niepochodzących, nie można zastosować tolerancji w celu zwiększenia progu procentowego. Maksymalna zawartość materiałów niepochodzących jest zawsze wartością procentową podaną w regułach dotyczących poszczególnych produktów.
Przykład
Jeżeli reguła odnosząca się do konkretnego produktu dopuszcza maksymalnie 40 % materiałów niepochodzących z ceny ex-works produktu, jest to obowiązujący limit, a nie 40 % +10 % (tolerancja).
- Tolerancja nie ma zastosowania do produktów całkowicie uzyskanych (np. tomatosu), ale do produktów wytworzonych z materiałów całkowicie uzyskanych (np. tomatosu wykorzystywanego do produkcji ketchupu). W tym ostatnim przypadku tolerancja ma zastosowanie do wszystkich materiałów niepochodzących, które zwykle nie są dozwolone przez reguły dotyczące poszczególnych produktów.
- Więcej informacji można znaleźć w wytycznych dotyczących preferencyjnych reguł pochodzenia.
Linki
Często zadawane pytania
- Kiedy taryfa odnosi się do wagi, jest to waga brutto lub waga netto?
- Jak mogę znaleźć należności celne przywozowe mające zastosowanie do mojego produktu?
- Jeżeli chcę sprzedawać mój produkt w kilku krajach UE, czy istnieją opłaty przywozowe, które należy zapłacić za każdym razem, gdy mój produkt zostanie wprowadzony do innego kraju?
- Czy mogę otrzymać wykaz produktów, których dotyczy cło przywozowe w wysokości 0%?
- Czy podatek akcyzowy jest stosowany na szczeblu UE lub na szczeblu krajowym?
- W jaki sposób VAT nalicza się w UE?
- W jaki sposób mogę uzyskać zgodę na eksport ryb do UE?
- Czy żywność wywożona do UE musi pochodzić z zakładu posiadającego zezwolenie UE?
- Czy muszę płacić za korzystanie z usług Mójego asystenta ds. handlu usługami i inwestycjami?
- W jakich językach dostępnych jest Mój asystent handlowy ds. usług i inwestycji?