Обща схема от преференции (ОСП)

Вашата компания внася ли продукти от развиващите се или от най-слабо развитите страни? Този раздел ви помага да разберете ОСП на ЕС.

Относно ОСП

Настоящата обща схема от преференции (ОСП) на ЕС (Регламент (ЕС) № 978/2012) сеприлага от 1 януари 2014 г. През ноември 2023 г. прилагането на този регламент относно ОСП беше удължено до декември 2027 г. в очакване на одобрението на преразгледан регламент относно ОСП от Европейския парламент и Съвета на ЕС.

Трите режима на схемата, общата схема ОСП, схемата за стимулиране по ОСП+ и схематаВсичко освен оръжие“ (ВОО) се подсилват, като се коригират преференциите и се гарантира, че те имат по-голямо въздействие.

Държавите, които отговарят на условията за ОСП, са изброени в приложение I към Регламента относно ОСП. Държавите, които се ползват от новите преференции по ОСП, са изброени в приложение II. Бенефициерите на „Всичко освен оръжие“ са изброени в приложение IV.

Как да се кандидатства за специалния насърчителен режим за устойчиво развитие и добро управление, ОСП+ е определена в Регламент (ЕС) № 978/2012 и Делегиран регламент (ЕС) № 155/2013 на Комисията.

Правила за произход

 

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивния „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA)“ в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи.

Обща информация за правилата за произход и процедурите за произход можете да намерите в този раздел.

Произходът е „икономическата националност“ на търгуваните стоки. Ако сте нови по темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоки.

Правила за произход

Къде мога да намеря правилата?

Правилата за произход са изложени в следните правни документи:

Моля, имайте предвид, че това са подробни разпоредби, които не се отнасят само до произхода. Въпреки това ръководството на Комисията за ползвателите относно правилата за произход по ОСП(правилата на Европейския съюз за произход за ОСП: Ръководство за потребителите) включва неофициална консолидирана версия на правния текст относно правилата за произход по ОСП.

Моят продукт произхожда ли от държава — бенефициер по ОСП?

За да може вашият продукт да се ползва от по-ниската или нулевата преференциална тарифа по ОСП, той трябва да е с произход от държава — бенефициер по ОСП. Счита се, че даден продукт е с произход от държава бенефициер по ОСП, ако е

  • изцяло получени в държава бенефициер, или
  • получени в държава бенефициер, включващи материали, които не са изцяло получени, но са претърпели достатъчна обработка или преработка, както е определено в специфичните за продукта правила в приложение 22—03 към Делегиран регламент (ЕС) 2015/2446 на Комисията,
    приложение 22—03 включва два набора от правила: едната е приложима за най-слабо развитите държави — бенефициери по ОСП, а другата се прилага за всички други държави — бенефициери по ОСП.

Примери за основните видове специфични за продуктите правила в търговските споразумения на ЕС

  • правилото за добавена стойност — стойността на всички материали без произход в даден продукт не може да надвишава определен процент от цената му франко завода
  • промяната на тарифното класиране — производственият процес води до промяна на тарифното класиране между материалите без произход и крайния продукт — например производството на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
  • специфични операции — изисква се специфичен производствен процес, например изпридане на влакна в прежди — такива правила се използват най-вече в текстилния и химическия сектор.

Съвети, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продукта правила

Предвижда се допълнителна гъвкавост, за да ви помогне да спазвате специфичните за продукта правила, като например толеранс или кумулация.

Търпимост

В ОСП правилото за толерантност позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното правило за продукта, при условие че тяхното нетно тегло или стойност не надвишава

  • 15 % от теглото на продукта за селскостопански и преработени селскостопански продукти, попадащи в глави 2 и 4—24 от Хармонизираната система, различни от преработените рибни продукти от глава 16
  • 15 % от цената на продукта франко завода за промишлени продукти, различни от текстил и облекло

Специфичните допустими отклонения се прилагат за текстил и облекло, класирани в глави 50—63 от Хармонизираната система, които са включени в забележка 6 и бележка 7 от приложение А Уводни бележки към списъка в приложение 22—03.

Това допустимо отклонение не може да се използва за надвишаване на прага за максимална стойност на материалите без произход, изброени в специфичните за продукта правила.

Кумулация

ОСП предвижда следните начини за кумулиране на произхода

  • Двустранна кумулация, която позволява материалите с произход от ЕС да се отчитат като материали с произход от държавата — бенефициер по ОСП, когато се използват при производството на продукт
  • Регионална кумулация, която позволява кумулация в рамките на определени регионални групи от държави. Понастоящем това се отнася за

Група I

  • Камбоджа
  • Индонезия
  • Лаос
  • Мианмар/Бирма
  • Филипините
  • Виетнам*

*Виетнам вече няма да бъде бенефициер по ОСП, считано от 1януари 2023 г.

III група

  • Бангладеш
  • Бутан
  • Индия
  • Непал
  • Пакистан
  • Шри Ланка

Тази кумулация позволява вносните материали от страни от същата група да се считат за продукти с произход, когато се използват при производството на даден продукт. Има определени специални условия за текстилните продукти в приложение 22—05 и някои продукти, които са изключени от регионалната кумулация, изброени в приложение 22—04.

  • Междурегионална кумулация, която позволява на държавите бенефициери от група I и III група да използват материала на другата държава като продукт с произход. Тази кумулация е предмет на искане, което не се предоставя автоматично. В момента съществува такава кумулация.
  • Разширена кумулация, която позволява на държава бенефициер да кандидатства за кумулация с държава, с която Европейският съюз има споразумение за свободна търговия. Понастоящем тази кумулация не се прилага.
  • Кумулацията с Норвегия, Швейцария и Türkiye, позволява материалите с произход от тези три държави да се считат за материали с произход от държава бенефициер, когато се използват за производството на даден продукт. Селскостопанските стоки, попадащи в глави 1—24 от Хармонизираната система, са изключени от този вид кумулация.

Дерогации

При определени условия може да бъде предоставена специална дерогация, за да се даде възможност за по-облекчени правила за произход, приложими за конкретни продукти с произход от конкретни държави. Такава дерогация е предоставена на Кабо Верде и понастоящем е в сила за него.

Други изисквания

Вашият продукт трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания на Протокола (като недостатъчна обработка или преработка или правило за непромяна).

Правило за непроменимост

Продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от държавата бенефициер по ОСП до ЕС, без да бъдат допълнително преработени в трета държава.

Някои операции могат да се извършват в трета държава, ако продуктите остават под митнически надзор, като например:

  • добавяне или поставяне на маркировки, етикети, пломби или друга документация, за да се гарантира съответствие със специфичните национални изисквания на държавата вносител
  • консервиране на продукти в добри условия
  • съхранение
  • разделяне на пратки

Митническите органи могат да поискат доказателство за спазване на правилото, като например:

  • договорни транспортни документи, като например коносаменти
  • фактически или конкретни доказателства, основани на маркиране или номериране на опаковките
  • всякакви доказателства, свързани със самите стоки

Възстановяване на мита

Възстановяването на мита, платени преди това върху материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася по преференциална тарифа, е разрешено по схемата ОСП.

Процедури за произход

Как да поискате преференциална тарифа

Износителите и вносителите трябва да следват процедурите за произход. Процедурите за произход, свързани с искане за преференциална тарифа и с проверката от страна на митническите органи, са определени в членове 60 и 70—112 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2447 на Комисията. Те изясняват например как да се декларира произходът на даден продукт, как да се претендира за преференции или как митническите органи могат да проверят произхода на продукта.

Декларация за произход

  • Не се изисква доказателство за произход за внос в ЕС, когато общата стойност на пратката не надвишава 500 EUR за малки опаковки или 1 200 EUR за личен багаж

Доказателства за произход

Износителите от държавите бенефициери могат самостоятелно да декларират, че техният продукт е с произход, като представят изявление за произход, което може да бъде направено от

  • износител, регистриран в системата за регистрирани износители (REX)
  • всеки износител, при условие че общата стойност на пратката не надвишава 6 000 EUR

Изявление за произход е декларация за произход, направена от регистрирания износител върху фактура, известие за доставка, опаковъчен лист или друг търговски документ, позволяващ идентификация на стоките и износителя. Текстът на изявлението за произход се съдържа в приложение 22—07 към Регламент (ЕС) 2015/2447. Що се отнася до правилата относно изявлението за произход, моля, направете справка главно с членове 92 и 93 от този регламент.

След 30 юни 2020 г. доказателството за произход, за да се поиска преференциално тарифно третиране съгласно ОСП, е изявление за произход, издадено от износители, които са регистрирани в държавата бенефициер в системата за регистрирани износители (REX). Формуляр А сертификати вече не се приемат след тази дата.

Въпреки това, предвид смущенията, причинени от пандемията от COVID-19, е възможно да се поиска удължен преходен период. Държавите, в които системата REX не може да бъде внедрена или използвана поради пандемията, могат да се възползват от друго удължаване на преходния период до 31 декември 2020 г., както е установено с Регламент (ЕС) 2020/750. За редовни актуализации, моля, проверете уебсайта на REX.

Изявлението за произход остава валидно в продължение на 12 месеца от датата, на която е направено.

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внесеният продукт действително е с произход или дали отговаря на други изисквания за произход. ОСП се основава на следните принципи:

  • проверката се основава на административно сътрудничество между митническите органи на държавата бенефициер и ЕС
  • проверките на произхода на продуктите се извършват от митническите органи на държавата бенефициер, но ако е необходимо, Комисията или органите на държавите — членки на ЕС, могат да участват в такива разследвания.
  • след приключване на проверката органите на държавата бенефициер съобщават резултатите на запитващите органи на държавата — членка на ЕС, които правят окончателното определяне на произхода.

Изисквания към продуктите

Технически правила и изисквания

Изисквания към продуктите и търговски режими, на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внасяни в Европейския съюз.

Потърсете специфичните правила и разпоредби, приложими за вашия продукт и неговата страна на произход, като използвате Моят търговски асистент.

За да видите изискванията за вашия продукт, първо трябва да идентифицирате митническия му код. Ако не знаете митническия код, можете да го търсите с името на вашия продукт във вградената търсачка.

Изисквания за здраве и безопасност, санитарни и фитосанитарни стандарти

Научете повече за стандартите за здраве, безопасност, санитарни и фитосанитарни (СФС), на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внасяни в Европейския съюз.

Потърсете правилата за здраве, безопасност и санитарни и фитосанитарни мерки, приложими за вашия продукт и неговата страна на произход, в „Моят търговски асистент“.

Документи и процедури за митническо оформяне

Доказателство за произход

Износителите от държавите бенефициери могат самостоятелно да декларират, че техният продукт е с произход, като представят изявление за произход, което може да бъде направено от

  • износител, регистриран в системата за регистрирани износители (REX)
  • всеки износител, при условие че общата стойност на пратката не надвишава 6 000 EUR

Изявление за произход е декларация за произход, направена от регистрирания износител върху фактура, известие за доставка, опаковъчен лист или друг търговски документ, позволяващ идентификация на стоките и износителя. Текстът на изявлението за произход се съдържа в приложение 22—07 към Регламент (ЕС) 2015/2447. Що се отнася до правилата относно изявлението за произход, моля, направете справка главно с членове 92 и 93 от този регламент.

След 30 юни 2020 г. доказателството за произход, за да се поиска преференциално тарифно третиране съгласно ОСП, е изявление за произход, издадено от износители, които са регистрирани в държавата бенефициер в системата за регистрирани износители (REX). Формуляр А сертификати вече не се приемат след тази дата.

Въпреки това, предвид смущенията, причинени от пандемията от COVID-19, е възможно да се поиска удължен преходен период. Държавите, в които системата REX не може да бъде внедрена или използвана поради пандемията, могат да се възползват от друго удължаване на преходния период до 31 декември 2020 г., както е установено с Регламент (ЕС) 2020/750. За редовни актуализации, моля, проверете уебсайта на REX.

Изявлението за произход остава валидно в продължение на 12 месеца от датата, на която е направено.

Други документи

Митнически процедури за внос и износ.

Интелектуална собственост и географски означения

  • Правила на ЕС относно
    • Интелектуална собственост и географски означения
    • Политиката на ЕС в областта на интелектуалната собственост и развиващите се страни

Търговия с услуги

Обществени поръчки

Инвестиция

Полезни връзки и документи

Проверете специфичните правила и тарифи, които се прилагат за стоката, която искате да импортирате/изнасяте в „Моят търговски асистент“.

Регламент (ЕС) № 978/2012 относно общите тарифни преференции.

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки