Oświadczenie o pochodzeniu
Art. 3.17 („Oświadczenie o pochodzeniu”) i 3.19 („Wymogi dotyczące prowadzenia dokumentacji”) umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią
Eksporter sporządza oświadczenie o pochodzeniu w celu samodzielnego zgłoszenia pochodzenia swojego produktu.
- Oświadczenie to może sporządzić:
- dowolny eksporter z UE, pod warunkiem że całkowita wartość przesyłki jest niższa niż 6 000 EUR
- eksporter z UE zarejestrowany w systemie zarejestrowanych eksporterów (REX) dla przesyłek o wartości co najmniej 6 000 EUR.
- Eksporter sporządza oświadczenie o pochodzeniu na podstawie informacji wykazujących, że produkt jest pochodzący, w tym informacji na temat statusu pochodzenia materiałów użytych do wytworzenia produktu (takich jak deklaracja dostawcy).
- Eksporter jest odpowiedzialny za oświadczenie o pochodzeniu i przedstawione informacje są poprawne i powinien być przygotowany do przedłożenia na żądanie organów celnych wszystkich odpowiednich dokumentów potwierdzających status pochodzenia produktów.
Jak sporządzać oświadczenie o pochodzeniu
- Eksporter powinien wypełnić następującą deklarację (wymienioną w załączniku 3-D) na fakturze lub jakimkolwiek innym dokumencie opisującym dane produkty w sposób wystarczająco szczegółowy, aby umożliwić ich identyfikację (np. specyfikacja wysyłkowa lub wykaz opakowań),
- Oświadczenie o pochodzeniu może dotyczyć jednej wysyłki lub wielu wysyłek identycznych produktów w okresie nieprzekraczającym jednego roku.
(Okres: od___ do ___ (1))
Eksporter produktów objętych niniejszym dokumentem (nr referencyjny eksportera...) (2)) oświadcza, że o
ile nie wskazano inaczej, produkty te są... (3) preferencyjne pochodzenie.
............................................................................ (4) (Zastosowane kryteria pochodzenia)
............................................................................................... 5 (Miejsce i data)
.......................................................................................... (Wydrukowana nazwa/imię i nazwisko eksportera)
(1) Jeżeli oświadczenie o pochodzeniu wypełnia się w odniesieniu do wielu wysyłek identycznych produktów pochodzących, należy wskazać okres, w odniesieniu do którego oświadczenie o pochodzeniu ma mieć zastosowanie. Okres nie może przekraczać 12 miesięcy. Cały przywóz produktu musi nastąpić we wskazanym okresie. Jeżeli oświadczenie o pochodzeniu dotyczy jednej przesyłki, pole można pozostawić puste
(2) W przypadku eksportera mającego siedzibę w UE należy podać numer REX (w przypadku przesyłek o wartości powyżej 6 000 EUR); W przypadku eksportera mającego siedzibę w Japonii będzie to japoński numer korporacyjny.
Należy wskazać pochodzenie produktu: Unia Europejska lub Japonia.
W zależności od przypadku należy wskazać co najmniej jeden z następujących kodów:
„A” | dla produktu całkowicie uzyskanego (tj. określonego w art. 3.2 ust. 1 lit. a); | ||
„B” | w przypadku produktu wyprodukowanego wyłącznie z materiałów pochodzących (tj. określonych w art. 3.2 ust. 1 lit. b); | ||
„C” | w przypadku produktu wytwarzanego z materiałów nieorginujących spełniającego jedną z reguł dotyczących poszczególnych produktów (tj. o których mowa w art. 3.2 ust. 1 lit. c)), wraz z następującymi dodatkowymi informacjami na temat rodzaju wymogu specyficznego dla danego produktu faktycznie zastosowanego do produktu:
|
||
„D” | Proszę dodać „D”, jeżeli wykorzystali Państwo akumulację, o której mowa w art. 3 ust. 5; lub | ||
„E” | Proszę dodać „E”, jeżeli zastosowano tolerancje, o których mowa w art. 3.6. |
(5) Miejsce i data mogą zostać pominięte, jeżeli odpowiednie informacje są zawarte w samym dokumencie.
- Oświadczenie można sporządzić w dowolnym języku urzędowym UE lub Japonii zgodnie z wersjami językowymi zawartymi w załączniku 3-D.
Ważność i prowadzenie dokumentacji.
- Dowód pochodzenia jest ważny przez 12 miesięcy od daty sporządzenia oświadczenia o pochodzeniu i musi zostać przedstawiony w tym terminie organom celnym strony dokonującej przywozu.
- Eksporter musi przechowywać kopię oświadczenia o pochodzeniu i innych stosownych dokumentów przez co najmniej 3 lata.
Więcej informacji można znaleźć w wytycznych dotyczących umowy o partnerstwie gospodarczym UE-Japonia dotyczących oświadczenia o pochodzeniu orazwytycznych dotyczących oświadczenia o pochodzeniu w odniesieniu do wielu przesyłek identycznych produktów.
Wytyczne dotyczące oświadczenia o pochodzeniu/wiedzy importera i weryfikacji na podstawie umowy o partnerstwie gospodarczym Japonia-UE, opublikowane przez japońskie organy celne, dostępne również w języku japońskim.
Linki
Często zadawane pytania
- Kiedy taryfa odnosi się do wagi, jest to waga brutto lub waga netto?
- Jak mogę znaleźć należności celne przywozowe mające zastosowanie do mojego produktu?
- Jeżeli chcę sprzedawać mój produkt w kilku krajach UE, czy istnieją opłaty przywozowe, które należy zapłacić za każdym razem, gdy mój produkt zostanie wprowadzony do innego kraju?
- Czy mogę otrzymać wykaz produktów, których dotyczy cło przywozowe w wysokości 0%?
- Czy podatek akcyzowy jest stosowany na szczeblu UE lub na szczeblu krajowym?
- W jaki sposób VAT nalicza się w UE?
- W jaki sposób mogę uzyskać zgodę na eksport ryb do UE?
- Czy żywność wywożona do UE musi pochodzić z zakładu posiadającego zezwolenie UE?
- Czy muszę płacić za korzystanie z usług Mójego asystenta ds. handlu usługami i inwestycjami?
- W jakich językach dostępnych jest Mój asystent handlowy ds. usług i inwestycji?