Паневросредиземноморска конвенция (PEM)

Накратко

Целта на Паневросредиземноморската конвенция за преференциалните правила за произход е да се установят общи правила за произход и кумулация между договарящите се страни (държавите от ЕАСТ, Türkiye, държавите, подписали Декларацията от Барселона, Западните Балкани, Фарьорските острови, Република Молдова, Грузия и Украйна, вж. списъка на договарящите се страни по PEM) и ЕС, за да се улесни търговията и да се интегрират веригите на доставки в рамките на зоната.

Правилата на Конвенцията са в процес на преразглеждане. Голям брой договарящи се страни по PEM вече прилагат тези преразгледани правила на двустранна основа в очакване на приемането на преразгледаната конвенция от всички договарящи се страни по нея. Тези т.нар. „преходни правила“ се прилагат като алтернатива на тези от настоящата Конвенция, която ще продължи да се прилага в пълна степен сред всички договарящи се страни по нея.

За повече информация относно Конвенцията PEM и процеса на нейното преразглеждане, моля, вижте уебстраницата Taxud.

Подробна информация за паневросредиземноморската система може да бъде намерена в Наръчника на потребителя.

Правила за произход

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивнияинструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA) в Моят търговски асистент, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да изготвите правилните документи.

Обща информация относноправилата за произходи процедурите, свързани с произхода, може да бъде намерена в този раздел.

Произходът е „икономическата националност“ на търгуваните стоки. Ако сте нов по темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоките.

Правилата за произход

За да имате право на преференциална ставка, вашият продукт трябва да отговаря на определени правила, които доказват неговия произход.

Къде мога да намеря правилата за произход?

Правилата за произход са определени в Регионалната конвенция за паневросредиземноморските преференциални правила за произход (Конвенция PEM).

Изискванията за правилата за произход съгласно Конвенцията са определени в допълнение I към нея. Тези правила са в процес на преразглеждане и в средата на 2021 г. следва да се прилага нов набор от алтернативни правила за произход, включително разпоредби относно кумулацията, възстановяването на мита, толеранса и правилото за непромяна (вж. по-долу), които ще бъдат облекчени.

Подробна информация за паневросредиземноморската система може да бъде намерена в Наръчника на потребителя.

„С произход“ ли е моят продукт съгласно Конвенцията за опазване на околната среда с произход?

Съгласно Конвенцията даден продукт се счита за продукт с произход от ЕС или от договаряща страна по нея, ако:

  • изцяло получени в ЕС или в договаряща страна по Конвенцията PEM, или
  • произведени в ЕС или в договаряща страна по Конвенцията, като се използват материали без произход, при условие че тези материали са претърпели достатъчна обработка или преработка чрез изпълнение на специфичните за продуктите правила, определени в приложение II.
    Вж. също приложение I „Уводни бележки“ към специфичните за продуктите правила за произход. Освен това вдопълнение II се предвиждат дерогации от специфичните правила за определени продукти.

 

Примери за основните видовеспецифични запродуктите правила в търговските споразумения на ЕС

  • правилото за добавена стойност — стойността на всички материали без произход в даден продукт не може да надхвърля определен процент от цената му франко завода
  • промяна в тарифното класиране — производственият процес води до промяна в тарифното класиране на материалите без произход и крайния продукт — например производство на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
  • специфични операции — изисква се специфичен производствен процес, например изпридане на влакна в прежда — такива правила се използват предимно в текстилния, шивашкия и химическия сектор.

 

Можете да намерите приложимите специфични за продуктите правила в Моят търговски асистент.

Съвети за спазване на специфичните за продуктите правила

Споразумението предоставя допълнителна гъвкавост, за да ви помогне да спазвате специфичните за продуктите правила, като например толерантност или кумулация.

Толеранс

  • правилото за отклонение позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното за продукта правило до 10 % от цената на продукта франко завода
  • това допустимо отклонение не може да се използва за надвишаване на прага на максималната стойност на материалите без произход, изброени в специфичните правила за продуктите.
  • специфични допустими отклонения се прилагат за текстилните изделия и облеклото, класирани в глави 50—63 от Хармонизираната система, които са включени в бележки 5 и 6 от приложение I „Уводни бележки към списъка в приложение II“.

Кумулация

Конвенцията предвижда три начина за кумулиране на произхода:

  • двустранна кумулация — материали с произход от договаряща се страна по Конвенцията за ПЕМ могат да се считат за материали с произход от ЕС (и обратно), когато се използват за производството на продукт.
  • диагоналната кумулацияматериали с произход от една договаряща се страна по Конвенцията PEM могат да се считат за материали с произход от друга договаряща страна, когато се изнасят за трета договаряща страна в рамките на паневросредиземноморската зона. Диагоналната кумулация обаче се прилага само ако съществува търговско споразумение между всички засегнати договарящи страни и тези държави прилагат едни и същи правила за произход.
    — Моля, проверете „матрицата“ (таблица, съдържаща всички действащи споразумения, като използвате Конвенцията PEM), за да разберете измежду кои договарящи се страни може да се прилага диагонална кумулация.
  • съществува пълна кумулация между ЕС и Алжир, Мароко и Тунис, както и между държавите от Европейското икономическо пространство (ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия). ЕИП се счита за единна територия с общ „статут на произход от ЕИП“. Пълната кумулация позволява да се вземе предвид обработката или преработката на материали без произход в тези държави, за да ви помогне да спазите специфичното за продукта правило.

 

Как функционира диагоналната кумулация?

Диагоналната кумулация се среща между няколко различни държави, които споделят едни и същи правила за произход и имат търговски споразумения помежду си. Това е така, когато производител на стоки в която и да е държава може да внася материали и да ги използва така, сякаш произхождат от собствената си държава. Например по силата на Конвенцията молдовски търговец, който произвежда дрехи за износ за ЕС, може да използва тъкани с произход от Молдова, Грузия и Украйна (и/или всяка друга страна по PEM Covention) за производството на дрехите. Изискването за двойна трансформация (т.е. произведено от прежда) е изпълнено и дрехите се считат за произхождащи от Молдова, когато се изнасят за ЕС, и следователно ще се ползват от свободен достъп до пазара на ЕС.

 

Допълнителни разяснения относно кумулацията на PEM могат да бъдат намерени тук.

Други изисквания

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в Конвенцията, като недостатъчна обработка или преработка, или правилото за директен транспорт:

Транспорт през трета държава: правило за директно транспортиране

Продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от ЕС до договаряща страна по Конвенцията (и обратно) или през териториите на договарящите страни, с които се прилага кумулация, без да бъдат допълнително преработени в трета държава.

Ако продуктите останат под надзора на митническите органи, се разрешават следните операции:

  • разтоварване
  • повторно зареждане
  • всяка друга операция, предназначена да запази продуктите в добро състояние

Продуктите с произход могат да бъдат транспортирани чрез тръбопровод през територия, различна от тази на договарящите страни, действащи като износители или вносители.

Доказателство, че тези условия са изпълнени, се предоставя на митническите органи на страната вносител чрез представяне на:

  • единен транспортен документ (например коносамент), който обхваща преминаването от държавата износител през третата държава, през която стоките са преминали транзитно;
  • сертификат, издаден от митническите органи на третата държава, през която превозвате стоките си. Този сертификат трябва да удостоверява факта, че стоките са били по всяко време под надзора на митническите органи на третата държава; или
  • при липса на такива — всякакви удостоверителни документи

Възстановяване на мита

Съгласно Конвенцията PEM не е възможно да се получи възстановяване на мита, платени преди това върху материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася по преференциална тарифа, освен при чисто двустранна търговия между ЕС и

  • Алжир
  • Египет
  • Йордания
  • Мароко
  • Тунис
  • Газа и Западния бряг

Чисто двустранна търговия означава, че не се прилага диагонална кумулация и продуктът не се реекспортира от държава на внос за която и да е от другите държави от зоната.

Процедури, свързанис произхода

Износителите и вносителите трябва да следват процедурите за произход. Процедурите са посочени в дял V „Доказателство за произход „ и дял VI относно договореностите за административно сътрудничество. Те изясняват например как да се декларира произходът на даден продукт, как да се претендира за преференции или как митническите органи могат да проверят произхода на продукта.

Как да поискате преференциална тарифа

За да се възползват от преференциална тарифа, вносителите трябва да представят доказателство за произход.

Доказателството за произход може да бъде:

Не се изисква доказателство за произход, когато общата стойност на продуктите не надвишава

  • 500 EUR в случай на малки пакети или
  • 1,200 EUR за личен багаж.

Доказателството за произход е валидно за срок от 4 месеца от датата на издаване.

Сертификат за движение EUR.1 или EUR-MED

  • Сертификатите за движение EUR.1 или EUR-MED се издават от митническите органи на страната износител.
  • Приложения III а и б включват образци на сертификати EUR.1 и EUR-MED и дават указания за попълването им.
  • Износителят, който подава заявление за сертификат, следва да бъде подготвен да представи документи, доказващи статута на продукти с произход на съответните продукти.

Допълнителни обяснения за това кога да се използва сертификатът EUR.1 или EUR-MED са дадени на страница 72 от наръчника.

Декларация за произход или декларация за произход EUR-MED

Износителите могат сами да декларират, че техният продукт е с произход от ЕС или от договарящата страна по Конвенцията, като представят декларация за произход. Декларацията за произход може да бъде изготвена чрез:

  • одобрен износител
  • всеки износител, ако общата стойност на продуктите не надвишава 6,000 EUR.

Как се изготвя декларация за произход

Износителят следва да попълни, подпечатва или отпечатва следната декларация върху фактурата, известието за доставка или друг търговски документ, идентифициращ продукта (приложение IVa):

„Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №...) ) декларира, че освен когато ясно е посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.“

Как се изготвя декларация за произход EUR-MED

За изготвяне на декларация за произход EUR-MED декларацията е следната (приложение IV б):

„Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №...), декларира, че освен ако ясно е посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.

— кумулация, приложена с... (наименование на държавата/държавите).

не се прилага кумулация

Декларацията за произход може да бъде изготвена на всеки един от официалните езици на ЕС или на официалните езици в PEM зоната, както е посочено в приложение IV, букви а) и б) (изявлението, свързано с кумулацията, следва винаги да бъде на английски език). 

Трябва да подпишете декларацията си за произход на ръка. Ако сте одобрен износител, вие сте освободен от това изискване, при условие че се задължите писмено Вашите митнически органи да поемат пълна отговорност за всяка декларация, която ви идентифицира.

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внасян продукт действително е с произход, или отговаря на други изисквания за произход. Проверката се основава на:

  • административно сътрудничество между митническите органи на страните вносители и износители
  • проверки, извършвани от местните митници — не се разрешават посещения на износителя от страната вносител.

Органите на страната износител определят окончателно произхода и информират органите на страната вносител за резултатите.

Полезни връзки

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки