СИП — Източноафриканската общност

СИП между ЕС и ИАОС ще улесни хората и предприятията от двата региона да инвестират и търгуват помежду си, както и да стимулират развитието в Източна Африка. Научете как споразуменията на ЕС за икономическо партньорство (СИП) с 6 африкански държави скоро могат да бъдат от полза за вашата търговия.

С един поглед

ИАО е една от най-интегрираните регионални икономически общности на Африканския съюз. Това е митнически съюз, като повечето стоки и услуги се търгуват безмитно между държавите членки и имат обща външна тарифа с трети държави. Като общ пазар хората, стоките, услугите и капиталът могат да се движат свободно. Освен това ИАО планира да създаде паричен съюз през 2023 г. и да настоява за по-тясна политическа интеграция.

Преговорите за СИП между ЕС и ИАО приключиха успешно през октомври 2014 г. Споразумението вече е подписано от Кения, Руанда и всички държави — членки на ЕС. Влизането в сила все още предстои да бъде подписано от другите държави — членки на ИАО (Танзания, Уганда, Бурунди, в допълнение към Южен Судан), преди ратифицирането от всички страни.

След като влезе в сила, СИП между ЕС и ИАО ще осигури незабавен безмитен и освободен от квоти достъп до пазара на ЕС за целия износ на ИАО, съчетан с частично и постепенно отваряне на пазара на ИАО за внос от ЕС.

Споразумението съдържа също така подробни разпоредби относно правилата за произход и санитарните и фитосанитарните мерки. С него се забраняват необосновани или дискриминационни ограничения върху вноса и износа, като по този начин се подпомагат усилията на ИАО за премахване на нетарифните бариери при търговията в рамките на ИАО.

Освен това главите относно селското стопанство и рибарството имат за цел да засилят сътрудничеството в областта на устойчивото използване на ресурсите. Страните се ангажират също така с по-нататъшни преговори относно търговията с услуги и свързаните с търговията правила, насочени към устойчивото развитие, политиката в областта на конкуренцията, инвестициите и развитието на частния сектор, правата върху интелектуалната собственост и прозрачността при обществените поръчки.

Държави бенефициери

  • Бурунди — Предстоящо подписване. Е обхваната от схемата „Всичко освен оръжие“ (ВОО).
  • Кения — подписа и ратифицира СИП. Необхванати от ЕБО. Разполага с безмитен и безквотен достъп до пазара на ЕС.
  • Руанда — подписа СИП. Обхванати от ЕБО.
  • Танзания — предстоящ подпис. Обхванати от ЕБО.
  • Уганда — предстоящ подпис. Обхванати от ЕБО.
  • Южен Судан — Не участва в преговорите, тъй като се присъедини към ИАО през 2016 г. Може да се присъедини към споразумението, когато то влезе в сила. Не е член на СТО. Обхванати от ЕБО.

Асиметрични разпоредби в полза на държавите от ИАО

В СИП между ЕС и ИАО са предвидени разпоредби за асиметрия в полза на държавите от ИАО, като например изключването на чувствителни продукти от либерализация, дълги периоди на либерализация, гъвкави правила за произход и специални гаранции и мерки за селското стопанство, продоволствената сигурност и защитата на зараждащата се промишленост.

  • Въпреки че пазарите на ЕС са незабавно и напълно отворени, пазарът на ИАО се отваря частично и постепенно за внос от ЕС, като изцяло отчита разликите в нивата на развитие.

Тарифи

  • ЕС ще предостави 100 % безмитен и безквотен достъп за целия внос от държавите от ИАО. Достъпът до пазара на ЕС е постоянен, пълен и свободен за всички
  • Държавите от ИАО постепенно премахват 82,6 % от митата за период от 15—25 години. Чувствителните продукти са напълно изключени от либерализацията, включително различни селскостопански продукти, вина и спиртни напитки, химикали, пластмаси, хартия на основата на дървесина, текстил и облекло, обувки, керамични изделия, стъклени изделия, изделия от неблагородни метали и превозни средства.
  • Ако вносът на някои стоки от ЕС в държавите от Източното партньорство внезапно се увеличи, държавите от ИАО могат да прилагат предпазни мерки, като например квоти за внос и повторно въвеждане на мита.
  • Налагат се ограничения върху потенциалните допълнителни данъци върху износа на суровини и непреработени храни. Съответно членовете на ИАО ще могат да налагат нови експортни такси само след като уведомят ЕС и за ограничен период от време.
  • Използвайте опцията за търсене на My Trade Assistant, за да намерите точната информация за митата и тарифите за вашия конкретен продукт, като вземете предвид неговата страна на произход и местоназначение. Ако имате съмнения, свържете се с Вашите митнически органи.

Правила за произход

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивния „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA) в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи.

Обща информация за правилата за произход можете да намерите по-долу.

Гъвкавите правила за произход дават възможност на държавите от ИАО да изнасят продукти с вложени материали от други държави, особено в ключови сектори — селското стопанство, рибарството, текстила и облеклото. Например даден текстилен продукт може да влезе в ЕС безмитно, ако поне един етап от производството му — като тъкане или плетене — е извършен в държава със СИП.

Търпимост

Допустимите отклонения, включени в СИП, са по-снизходителни от обичайните. Те възлизат на 15 % от цената франко завода на крайния продукт, вместо на 10 %, предвидени в повечето споразумения на ЕС. За текстила и облеклото се прилагат специфични толеранси.

Кумулация

EPA включва следните видове кумулация:

  • Двустранна кумулация с ЕС
  • Диагонална и пълна кумулация с ОСТ и държавите от АКТБ при определени условия.
  • Кумулация със съседните развиващи се страни, при определени условия.

Директен транспорт

Доказателството за директен превоз трябва да бъде представено на митническите органи на страната вносител.

Възстановяване на мита

Може да бъде поискано възстановяване за платено мито върху материали, които преди това са били внесени за по-нататъшна преработка и след това са били изнесени в държава, подписала СИП с ЕС.

Условия на плавателните съдове

Риба, уловена в открито море и в изключителните икономически зони на държавите от ИАО, може да се счита за произхождаща от държава от ИАО единствено когато е уловена от кораби, които отговарят на определени критерии. Тези критерии се отнасят до мястото на регистрация на кораба, до знамето, под което те „плават“, и до тяхната собственост.

Няма конкретно изискване за националността на екипажа, капитаните или офицерите. Тези изисквания, които бяха включени в първоначалното споразумение от Котону, вече бяха премахнати, за да се улесни предоставянето на произход на рибата, уловена от държавите по СИП.

Специфични за продуктите правила за произход

  • Специфичните за продуктите правила са включени в приложение II към СИП между ЕС и ИАОС.
  • Проверете специфичните за продукта правила за произход на вашия продукт чрез My Trade Assistant

Изисквания към продуктите

Технически правила и изисквания

  • Научете за техническите изисквания, правила и процедури[link], на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внесени в Европейския съюз.
  • Потърсете специфичните правила и разпоредби, приложими за вашия продукт и неговата страна на произход, в базата данни My Trade Assistant.

Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд СФС

Документи и процедури за митническо оформяне

Доказателства за произход

  • За да станете одобрен износител, трябва да сте в състояние да докажете на вашите митнически органи произхода на вашите продукти, както и всички други изисквания, които те могат да наложат.

Митническите органи могат да отнемат статуса на одобрен износител в случай на злоупотреба. За да научите повече за процедурите, свържете се с вашите митнически органи.

  • За да могат да се ползват от преференциални митнически ставки, продуктите с произход от държавите от ИАО трябва да бъдат придружени от доказателство за произход. Доказателството за произход остава валидно в продължение на 10 месеца. Това може да бъде:
    • сертификат за движение EUR.1 — издаден от митническите органи на страната износител. Износителят (или упълномощеният представител), който подава заявление за сертификат, трябва да бъде готов да представи документи, доказващи произхода на съответните продукти, при поискване и да изпълни другите изисквания на протокола относно правилата за произход.
    • декларация върху фактура — издадена от всеки износител, за пратки на стойност 6 000 EUR или по-малко, или от одобрени износители за пратки с всякаква стойност. Когато попълвате декларация върху фактура, трябва да сте готови да представите документи, доказващи произхода на вашите продукти.

Други документи

  • Научете повече за други документи и процедури за митническо оформяне, необходими за внос в Европейския съюз.

Интелектуална собственост и географски означения

Търговия с услуги

Обществени поръчки

Инвестиция

Други (конкуренция, ДБДИ)

Конкуренция

  • От 2014 г. насам ЕС спря субсидиите за износ на всички продукти, изнасяни за всички страни по СИП.
  • ЕС сведе до минимум мерките с нарушаване на производството и търговията
  • Главата за селското стопанство гарантира, че ЕС няма да прилага експортни субсидии дори по време на пазарна криза.
  • Ако местната промишленост е застрашена от рязкото нарастване на вноса от Европа, СИП позволява да бъдат задействани мерки за защита на промишлените сектори и новосъздадената промишленост на ИАО.

Устойчиво развитие

  • Главата за селското стопанство е насочена към устойчиво селскостопанско развитие, включително продоволствена сигурност, развитие на селските райони и намаляване на бедността в рамките на ИАО. Той ангажира страните в задълбочен политически диалог в областта на селското стопанство и продоволствената сигурност, включително прозрачност по отношение на съответните им вътрешни политики.
  • Главата относно рибарството засилва сътрудничеството в областта на устойчивото използване на ресурсите в областта на рибарството, като например оценката и управлението на ресурсите; мониторинг на екологичните, икономическите и социалните въздействия; съответствие със съществуващите национални закони и съответните международни инструменти; ефективен контрол и надзор за борба с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов;
  • Главата относно икономическото сътрудничество и сътрудничеството за развитие има за цел повишаване на конкурентоспособността на икономиките от ИАО, изграждане на капацитет за доставки и подпомагане на членовете на ИАО за гладкото прилагане на СИП;
  • СИП е тясно свързано със Споразумението от Котону и неговите основни елементи като правата на човека, демокрацията и принципите на правовата държава;

Регионална интеграция

СИП се отнася толкова до търговията между държавите от ИАО, колкото до търговията с ЕС.

  • СИП забранява необосновани или дискриминационни ограничения върху вноса и износа, което допринася за усилията на ИАО за премахване на нетарифните бариери (НТБ) в търговията в рамките на ИАО.

Изграждане на капацитет и техническа помощ

ЕС предоставя подкрепа, която ще бъде финансирана чрез съществуващите инструменти, главно чрез бюджета на ЕС за развитие и Европейския фонд за развитие (ЕФР), чрез Помощта за търговията.

Полезни връзки и документи

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки