Plná kumulace

 

Článek 3.5 („Kumulace“) dohody o hospodářském partnerství mezi EU a Japonskem a příloha 3-C („Informace uvedené v článku 3.5“)

Zatímco dvoustranná kumulace se vztahuje pouze na původní materiály, úplná kumulace umožňuje považovat opracování nebo zpracování provedené v preferenční partnerské zemi za operace provedené v EU bez ohledu na to, zda zpracování postačuje k udělení původu (a naopak).

  • Plná kumulace usnadňuje dodržování pravidel specifických pro jednotlivé produkty tím, že umožňuje započítat opracování nebo zpracování provedené v EU a v partnerské zemi.
  • Vyžaduje zpětné vysledování opracování nebo zpracování prostřednictvím systému prohlášení dodavatele.
  • Úplnou kumulaci lze použít pouze v některých preferenčních obchodních dohodách EU:
    • celoevropsko-středomořská oblast kumulace v některých případech,
    • dohody o hospodářském partnerství EU s africkými, karibskými a tichomořskými zeměmi,
    • Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA),
    • Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a Japonskem.

Příklad plné kumulace mezi Tuniskem, Marokem a EU v rámci celoevropsko-středomořské úmluvy (PEM)

Čínská příze se dováží do Tuniska, kde se vyrábí na tkaninu. Tkanina nesplňuje podmínky preferenčního původu, pokud je vyvážena do EU jako specifické pravidlo výrobku pro tkaninu, vyžaduje výrobu z vláken (dvojí přeměna – v tomto případě z vlákna na přízi a příze na tkaninu).

Nepůvodní tkanina se vyváží z Tuniska do Maroka na základě prohlášení dodavatele. V prohlášení se uvádí, že zboží bylo v Tunisku opracováno, aniž by získalo preferenční status původu.

V Maroku se textilie používá k výrobě oděvů. Hotové oděvy získávají status preferenčního původu, protože práce vykonávaná v Maroku je spojena s prací vykonávanou v Tunisku za účelem výroby původních oděvů. Požadavek na dvojí přeměnu je poté splněn na území zemí, které využívají úplnou kumulaci.

Konečný produkt získává marocký původ a může být vyvezen do EU za preferenčních podmínek.

Rychlé odkazy