Kumulacja pełna

 

Art. 3.5 („Skumulacja”) umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią oraz załącznik 3-C („Informacje, o których mowa w art. 3.5”)

Podczas gdy kumulacja dwustronna ma zastosowanie wyłącznie do materiałów pochodzących, pełna kumulacja pozwala uznać obróbkę lub przetworzenie dokonane w kraju partnerskim objętym preferencyjnym traktowaniem za operacje przeprowadzane w UE, niezależnie od tego, czy przetwarzanie jest wystarczające do nadania pochodzenia (i odwrotnie).

  • Pełna kumulacja ułatwia przestrzeganie przepisów dotyczących poszczególnych produktów, umożliwiając łączne zaliczenie obróbki lub przetworzenia przeprowadzonego w UE i w kraju partnerskim.
  • Wymaga to śledzenia procesu obróbki lub przetwarzania za pomocą systemu deklaracji dostawcy.
  • Pełna kumulacja może być stosowana tylko w niektórych preferencyjnych umowach handlowych UE:
    • w niektórych przypadkach paneurośródziemnomorski obszar kumulacji,
    • umowy o partnerstwie gospodarczym UE z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku,
    • Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między UE a Kanadą (CETA),
    • Umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią.

Przykład pełnej kumulacji między Tunezją, Marokiem i UE na mocy konwencji paneurośródziemnomorskiej (PEM)

Przędze chińskie są przywożone do Tunezji, gdzie są wytwarzane z tkaniny. Tkanina nie kwalifikuje się do preferencyjnego pochodzenia w przypadku wywozu do UE, ponieważ reguła odnosząca się do tkaniny specyficznej dla danego produktu wymaga wytwarzania z włókien (podwójna transformacja – w tym przypadku z włókna na przędzę i przędzy na tkaninę).

Tkanina niepochodząca jest wywożona z Tunezji do Maroka na podstawie deklaracji dostawcy. W deklaracji stwierdzono, że towary zostały poddane obróbce w Tunezji bez uzyskania statusu preferencyjnego pochodzenia.

W Maroku tkanina jest wykorzystywana do produkcji odzieży. Wykończona odzież otrzymuje status preferencyjnego pochodzenia, ponieważ prace wykonane w Maroku są połączone z pracami wykonanymi w Tunezji w celu produkcji odzieży pochodzącej. Wymóg podwójnego przekształcenia jest wówczas spełniony na terytorium państw korzystających z pełnej kumulacji.

Produkt końcowy pochodzi z Maroka i może być wywożony do UE na preferencyjnych warunkach.