12 grudnia 2024

Komisja Europejska nakłada cła wyrównawcze na przywóz pojazdów elektrycznych o napędzie akumulatorowym z Chin

Na podstawie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2024/2754 Komisja przyjęła ostateczne cła wyrównawcze na przywóz pojazdów elektrycznych o napędzie akumulatorowym z Chin, mające zastosowanie od dnia 30 października 2024 r. Przeprowadzone dochodzenie wykazało, że łańcuch wartości BEV w Chinach korzysta z nieuczciwych subsydiów rządowych, które powodują zagrożenie szkodą gospodarczą dla unijnych producentów BEV.

Produktami objętymi tym środkiem antysubsydyjnym są nowe pojazdy elektryczne o napędzie akumulatorowym (BEV), przeznaczone głównie do przewozu do dziewięciu osób, w tym kierowcy, z wyłączeniem pojazdów kategorii L i motocykli, napędzane (niezależnie od liczby wprawionych w ruch kół) wyłącznie jednym lub kilkoma silnikami elektrycznymi, w tym z przedłużaczem zasięgu spalania wewnętrznego (pomocniczym zespołem napędowym), obecnie klasyfikowane do kodu CN UE ex 8703 80 10 (kod TARIC 8703 80 10 10 10).

Chińscy producenci eksportujący podlegają następującym cłom wyrównawczym przez okres pięciu lat:

  • Grupa BYD: 17,0%.
  • Grupa Geely: 18,8%.
  • Grupa SAIC: 35,3%.
  • Tesla (Shanghai) Co., Ltd.: 7,8% (po złożeniu wniosku o indywidualne badanie)
  • Wszystkie pozostałe przedsiębiorstwa współpracujące: 20,7%.
  • Wszystkie pozostałe przedsiębiorstwa niewspółpracujące: 35,3%.

Dodatkowe kody przypisane każdemu przedsiębiorstwu w celu zastosowania odpowiedniej stawki cła wyrównawczego w każdym przypadku można znaleźć w art. 1 ust. 2 rozporządzenia.

Indywidualne stawki celne stosuje się po przedstawieniu organom celnym państw członkowskich ważnej faktury handlowej zawierającej opatrzoną datą deklarację (dodatkowy kod D008 w zgłoszeniu przywozowym) podpisaną przez pracownika podmiotu wystawiającego taką fakturę, opatrzoną jego nazwiskiem i stanowiskiem oraz tekstem wskazanym w art. 1.3.

W przypadku nieprzedstawienia takiej faktury stosuje się najwyższe cło mające zastosowanie do wszystkich pozostałych przedsiębiorstw.

Cła ostateczne zostają pobrane, ale nie kwoty zabezpieczone w postaci tymczasowego cła wyrównawczego nałożonego w dniu 4 lipca 2024 r.

Importerzy mogą wnioskować o zwrot kwoty zapłaconej z tytułu ceł wyrównawczych, jeżeli są w stanie uzasadnić wystarczającymi dowodami, że ich eksporter nie otrzymuje subsydiów lub że ich margines subsydiowania jest niższy od zapłaconych ceł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: