Задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия между ЕС и Украйна
ЕС и Украйна прилагат временно споразумение за асоцииране от ноември 2014 г. Като част от това споразумение за асоцииране задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ) се прилага временно от януари 2016 г. Той намалява тарифите, с които се сблъскват европейските фирми, когато изнасят за Украйна. Споразумението улеснява търговията, като прави митническите процедури по-ефективни и чрез постепенно сближаване на украинското законодателство, правила и процедури, включително стандартите, с тези на ЕС.
Споразумението с един поглед
ЕС и Украйна временно прилагат своята задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ) от 1 януари 2016 г. като част от по-широкото споразумение за асоцииране (СА), чиито разпоредби за политическо и сътрудничество се прилагат временно от ноември 2014 г. ЗВЗСТ отваря пазари за стоки и услуги и от двете страни въз основа на предвидими и приложими търговски правила.
Пълен текст и приложения към споразумението
Какви са ползите за вашия бизнес?
Споразумението за асоцииране
- прави по-лесно и по-достъпно за предприятията от ЕС да внасят и изнасят за Украйна
- въвежда различни ползи за вашия бизнес, като премахване на тарифите, както и ефективно и бързо улесняване на трафика през митницата по международните граници.
ЕС е един от най-големите търговски партньори на Украйна, което означава, че има няколко възможности за внос и износ от ЕС за Украйна и обратно. Основните експортни стоки са суровини като желязо, стомана, миннодобивни продукти, селскостопански продукти, машини и химически продукти. Понастоящем Украйна работи за рационализиране на политиките в полза на малките предприятия при търговията с ЕС. Малките предприятия могат да получат подкрепа и от водещата инициатива на ЕС за МСП.
Тарифи
Споразумението между ЕС и Украйна подобрява конкурентоспособността на европейските предприятия на украинския пазар и обратно. Като цяло по отношение на търговията със стоки споразумението премахна по-голямата част от тарифите — ЕС: 98,1 % и Украйна: 99,1 %.
Промишлени стоки
Въпреки че голяма част от тарифите за промишлени стоки бяха премахнати при влизането в сила на споразумението, бяха договорени преходни периоди за редица продуктови линии.
ЕС
Споразумението премахна 94,7 % от тарифните линии.
За няколко стоки митата все още постепенно се премахват от ЕС със следващите преходни периоди
- минерали — 2019 г.
- химикали — 2021 г.
- торове — 2023 г.
- продукти от дървен материал — 2021 г.
- обувки — 2021 г.
- изделия от мед — 2021 г.
- изделия от алуминий — 2023 г.
- автомобили и повечето моторни превозни средства — 2023 г.
Украйна
При влизането в сила на споразумението 49,2 % от промишлените продукти могат да влязат в Украйна без мита.
Очаква се делът на износа на ЕС, либерализиран от Украйна, да нарасне до 96 % до 2023 г. Това допълнително постепенно премахване на тарифите се отнася до следните продуктови линии
- полезни изкопаеми — 2023 г.
- органични химикали — 2019 г.
- торове — 2019 г.
- гуми от каучук — 2021 г.
- кожени изделия — 2021 г.
- текстил като шапки — 2019
Секторът на моторните превозни средства в Украйна също ще разполага с преходен период, който ще продължи до 2026 г., в резултат на преговорите, договорени в рамките на СТО през 2008 г.
Селскостопански стоки
ЕС
Вносните мита за повечето селскостопански стоки, внасяни в ЕС, бяха намалени до нула през 2016 г. Тарифни квоти се прилагат за останалите селскостопански стоки, които не са либерализирани. Управлението на тези квоти се извършва или на принципа „първи дошъл първи“, или чрез лицензии за внос. Списък на всички тарифни квоти както за ЕС, така и за Украйна, можете да намерите в допълнения 1 и 2 към приложение I-A.
Украйна
Почти половината от селскостопанските стоки на Украйна са били либерализирани при влизането в сила на споразумението, но малък брой стоки са предмет на преходен период до 2023 г.
Не всички вносни мита на Украйна ще бъдат намалени до нула
- до 2026 г. 8,7 % от митата на хранително-вкусовата промишленост за стоки като млечни продукти, яйца, захар, животински масла и мазнини ще бъдат предмет на ограничени линейни намаления с 20—60 % — след това ще се прилага остатъчна тарифа.
- за захари, птиче месо и свинско месо ще се прилагат тарифни квоти (ТК) — стоките, внасяни в посочените количества, са освободени от мита.
Споразумението между ЕС и Украйна забранява използването на износни мита и от двете страни. Правителството на Украйна обаче се съгласи постепенно да премахне съществуващите износни мита за някои стоки до 2026 г., включително добитък и скриване на суровини, семена от някои видове маслодобивни култури и видове метали. Повече информация по този въпрос можете да намерите в приложение I-В към Споразумението между ЕС и Украйна.
Предвиден е специален механизъм за защитни мерки за износа на Украйна с продължителност до 2031 г. Това означава, че на Украйна се разрешава да наложи допълнителна такса върху износното мито на няколко стоки, като например суровини от кожа, слънчогледово семе и видове метал, стомана и мед, ако в рамките на един годишен период кумулативният обем на износа от Украйна за ЕС надвишава праговото равнище. Повече информация по този въпрос можете да намерите в приложение I-Г към Споразумението между ЕС и Украйна.
Намерете тарифата, приложима за вашия продукт, в My Trade Assistant.
Правила за произход
За да отговаря на условията за преференциално третиране (по-ниско или никакво мито), Вашият продукт трябва да спазва определени правила, които определят неговия произход, правилата за произход, които са определени в Паневросредиземноморската конвенция.
Моля, проверете интерактивния „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA)“ в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи. Повече информация за това как да използвате ROSA
Ако сте нови по темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоки.
Изисквания към продуктите
Технически правила и изисквания
Споразумението между ЕС и Украйна предвижда хармонизиране на законодателството, стандартите и процедурите за оценка на съответствието между Украйна и ЕС. Поради това производителите от Украйна трябва да спазват само един набор от изисквания техните продукти да бъдат пускани както на пазара на ЕС, така и на украинския пазар.
Приблизителните разпоредби на Украйна включват
- акредитацията и предлагането на пазара на продукти, които определят модулите на процедурите за оценяване на съответствието
- обща безопасност на продуктите, определяне на критерии за това какво трябва да се има предвид, когато се преценява дали даден продукт е безопасен, и определяне кога да се забрани даден продукт, тъй като той представлява сериозен риск за здравето и безопасността
За списък на всички 27 регламента, които обхващат изискванията за безопасност на широка гама от продукти, включително машини, асансьори, играчки, медицински изделия и обикновени съдове под налягане, вж. приложение III към Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна.
Що се отнася до стандартите, Украйна има
- приема международни и европейски стандарти в съответствие с най-добрите практики
- решени да отменят всички противоречащи си национални стандарти. Това включва всички противоречащи си стандарти на ГОСТ (Gosudarstvenny Standart), използвани в постсъветските държави.
Как ще разбера, че стоките, които внасям в ЕС, съответстват на разпоредбите и стандартите на ЕС?
Сътрудничеството на страните в областта на надзора на пазара и процедурите за оценяване на съответствието означава, че ако изнасяте за ЕС високорискови стоки като съдове под налягане, асансьори и определени машини, се нуждаете само от оценка на съответствието, извършена от нотифициран орган (лаборатории или други органи за инспекция и сертифициране, акредитирани от украинското правителство).
Намерете списък на 114-те назначени органи на Украйна, занимаващи се с оценка на съответствието на продуктите, всички от които са акредитирани от Националната агенция за акредитация на Украйна
Ако искате да внасяте стоки в ЕС от Украйна, ще трябва да преминете през процеса на доказване на съответствието чрез ЕС декларация за съответствие, подписана от вашия производител. След това производителят може да постави маркировката „СЕ“ върху своите продукти, когато това се изисква.
Съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна ще бъде сключено Споразумение за съответствие и оценка и приемане на промишлени продукти (ACAA). Това е вид споразумение за взаимно признаване между ЕС и Украйна. Съгласно това споразумение ЕС и Украйна ще позволят промишлените продукти, изброени в приложенията към ACAA и които отговарят на изискванията за съответствие, да бъдат пускани на пазара без допълнителни процедури за изпитване или съответствие.
Контакти за технически изисквания
Изисквания за здраве и безопасност — СФС
Безопасност на храните, здраве на животните и растенията
За да можете да изнасяте или внасяте безпроблемно в ЕС от Украйна или обратно, съществуват някои правила, свързани със здравето и безопасността на растенията и животните между Украйна и ЕС, които трябва да знаете. Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна хармонизира много санитарни и фитосанитарни правила и забрани на страните да въвеждат необосновани пречки.
Когато става въпрос за болести по животните или растенията, включително вредители, съществуват процедури за признаване на статута „свободен от вредители“ на дадени региони. Това е за търговски цели и за уведомяване за рискове за общественото здраве, здравето на животните или растенията. В случай че държавата вносител трябва да предприеме мерки за контрол на сериозен риск за здравето, Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна позволява да се предприемат временни ограничителни мерки по отношение на вноса. Те обаче се прилагат по начин, който свежда до минимум смущенията в търговията между двете страни. Повече информация за процедурите можете да намерите в приложение VI към споразумението между ЕС и Украйна.
СФС контрол в Украйна
Правителството извършва три вида граничен контрол:
Санитарен и епидемиологичен контрол
Целта е да се защити страната от разпространението на болести, както и да се приложат тестове, които да гарантират, че стоките отговарят на санитарните стандарти. Този вид контрол е задължителен и се упражнява главно върху вносни хранителни продукти, някои потребителски продукти, както и върху износа на слънчогледови масла. Стоките, които попадат в категорията на селскостопанската продукция, няма да подлежат на санитарен и епидемиологичен контрол.
Ветеринарен и санитарен контрол
Този контрол има за цел да предотврати разпространението на болести по животните. Ветеринарният и санитарен контрол обикновено се прилага за износ, внос и транзит на животни, репродуктивен материал, биологични продукти, патологичен материал, ветеринарни препарати, продукти за грижа за животните, фуражни добавки, премикси и животински продукти (включително месни продукти, яйца, мляко, риба и мед).
Фитосанитарен контрол
Този вид контрол не само предотвратява разпространението на вредители, но е предназначен и за надзор на карантинните режими. Фитосанитарният контрол се прилага за износа, вноса и транзита на растения и растителни продукти (включително хранителни продукти), опаковки, транспортни средства, почва и други продукти, които разпространяват регулирани вредители.
Контакти за санитарни/фитосанитарни изисквания (СФС)
Технически пречки пред търговията
Въпреки че техническите правила са важни, те понякога могат да действат като пречки пред международната търговия и следователно могат да представляват значителна тежест за вас като износител.
- ако смятате, че сте изправени пред търговска бариера, която забавя вашия бизнес или ви пречи да изнасяте, можете да ни кажете
- докладвайте какво спира износа ви за Украйна чрез онлайн формуляра — ЕС ще анализира положението ви и ще предприеме подходящи действия
Документи и процедури за митническо оформяне
Споразумението осигурява по-прозрачни и опростени митнически процедури за улесняване на търговията и намаляване на разходите за предприятията.
Документи
Ръководството стъпка по стъпка описва различните видове документи, които трябва да подготвите за митническо оформяне на вашите продукти.
В зависимост от вашия продукт митническите органи могат да изискат всички или някои от елементите по-долу.
- търговска фактура (намерете специфичните изисквания по отношение на нейната форма и съдържание в My Trade Assistant).
- опаковъчен списък
- лицензии за внос на някои стоки
- сертификати, показващи, че вашият продукт отговаря на задължителните разпоредби за продуктите, като например изисквания за здраве и безопасност, етикетиране и опаковане.
- доказателство за произход — декларация за произход
За по-голяма сигурност може да поискате предварително да подадете заявление за обвързваща тарифна информация и/ или обвързваща информация за произход.
За подробна информация за документите, които трябва да представите за митническо оформяне на вашия продукт, отидете на My Trade Assistant.
Процедури за доказване и проверка на произхода
За описание на начина, по който да докажете произхода на вашите продукти, за да поискате преференциални тарифи, и на правилата, свързани с проверката на произхода от митническите органи, моля, вижте раздела относно правилата за произход по-горе.
За информация относно митническите процедури за внос и износ като цяло посетете уебсайта на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.
Интелектуална собственост и географски показатели
Споразумението защитава Вашите права на интелектуална собственост при внос и/или износ на Вашите стоки в Украйна.
Търговски марки и авторски права
Споразумението между ЕС и Украйна е в съответствие с няколко международни споразумения, които регулират управлението на търговските марки и авторското право, като осигуряват справедлива и прозрачна система за регистрация на търговски марки. Ако дадена заявка бъде отхвърлена от администрация на търговска марка, решението трябва да бъде съобщено на заявителя в писмена форма и трябва да бъдат посочени причините за отказа. Търговска марка може да бъде отменена, ако не е била реално използвана в рамките на 5 години на територията, на която е била регистрирана.
Дизайни и патенти
Съгласно споразумението между ЕС и Украйна Вашите независимо създадени промишлени дизайни, които имат оригинален характер, са защитени чрез тяхната регистрация за срок до 25 години. Това ще ви предостави изключителното право да използвате дизайна и да попречите на трети страни да го използват, пресъздават, продават или внасят и/или изнасят без Ваше съгласие.
Географски указания
Специален комитет по географските показатели, създаден съгласно споразумението между ЕС и Украйна, ще наблюдава прилагането на споразумението по отношение на интелектуалната собственост и ще докладва на Комитета по търговията.
Търговски марки
Заявките за търговски марки трябва да се подават в Украинския институт за интелектуална собственост (Украинския ВОМ), който е държавно предприятие.
Ще ви трябват следните документи и информация, ако искате да подадете търговска марка в Украйна
- вашето пълно име
- държава на учредяване
- адрес и код на държавата на СОИС
- изображение и описание на марката, която претендирате
- описание, ако марката съдържа словен елемент
- посочване на цвета на търговската марка
- списък на стоките и/или услугите, за които се кандидатства съгласно съответната международна класификация от Ница
- датата, държавата и номера на приоритетното заявление или датата на изложбата (ако претендират за приоритет съгласно Парижката конвенция)
- заверено копие на заявката за приоритет или документ, потвърждаващ излагането на експонати, включващи заявената търговска марка на официално признато международно изложение
- пълномощно, подписано от упълномощено лице от името на заявителя
Процесът на регистрация е както следва:
- ако документите за кандидатстване отговарят на изискванията, ще бъдете уведомени за датата на подаване
- документите, които сте представили, се проверяват, за да се гарантира, че отговарят на формалните изисквания на украинския Закон за търговските марки — ако заявлението Ви е в съответствие, се извършва проверка по същество
- проверка по същество — Вашата заявка за марка се проверява за право на закрила, както е посочено в украинското законодателство и се извършват търсения за идентичност и сходство
Географско указание
Първо, за да се регистрирате за географско указание в Украйна, трябва да подадете заявлението си на украински език. Можете да подадете документите на чужд език и да изпратите превод на украински не по-късно от 3 месеца от датата на подаване на заявката. След като кандидатурата Ви и оправдателните документи бъдат получени, те ще бъдат оценени от Украинския институт за интелектуална собственост.
Вашата кандидатура трябва да съдържа следната документация
- искане за регистрация на наименованието за произход на стоките, географското указание за произход на стоките или правото да се използва регистрираното квалифицирано указание за произход на стоките с информация за заявителя и неговия адрес
- наименованието за произход на стоките, за които претендирате, или географското указание за произход на стоките, за които претендирате
- наименованието на стоките, за които подавате искане за регистрация на посоченото указание за произход, или правото да използвате регистрираното квалифицирано указание за произход
- наименованието и границите на географското място, където се произвеждат стоките и за което се отнасят конкретните свойства, качества или репутация;
- описание на конкретните свойства, качества, репутация или други характеристики на стоките
- данни за използването на претендираното квалифицирано указание за произход на стоките върху етикета и при маркирането на стоките
- данни за това как конкретните свойства, качествата на репутацията на стоките са свързани с природните условия или човешкия фактор на определеното географско място
Моля, имайте предвид, че като чуждестранен кандидат в Украйна ще се очаква също така да подадете допълнителни подкрепящи документи заедно с кандидатурата си. Тези документи следва да потвърдят
- правна защита в съответната държава — членка на ЕС, на квалифицираното указание за произход на стоките, за които претендирате
- вашето право да използвате квалифицираното указание за произход на стоките
Търговия с услуги
Както правителството на Украйна, така и ЕС изложиха всички свои съществуващи ограничения или резерви по отношение на предоставянето на услуги с висока степен на прозрачност. Резервите, приети от Украйна, могат да бъдат намерени в приложения XVI-Г- Е.
Как се придвижвате през приложенията?
Споразумението между ЕС и Украйна съдържа 3 приложения, с които следва да сте запознати при износа. Те съдържат резерви, изразени от Украйна по отношение на износителите от ЕС.
- Вприложение XVI-Г е представен отрицателен списък на всички сектори на услугите, които подлежат на специфични ограничения при установяването на стопанска дейност в Украйна. Това означава, че можете да се възползвате от възможностите във всички сектори, които не са изброени. Ограниченията са разделени на списък с тези, които се прилагат за всички сектори или подсектори, и списък, в който са изразени специфични резерви по сектори или подотрасли.
- Приложение XVI-Д предоставя положителен списък на секторите на услугите, в които можете да извършвате трансгранична търговия с услуги. Този списък посочва всички сектори, в които имате право да търгувате.
- Вприложение XVI-Е са изброени резервите по отношение на доставчиците на услуги по договор и независимите специалисти
Кой може да създаде бизнес в България?
Ако сте
- предприятие, Споразумението между ЕС и Украйна ви позволява да създавате или придобивате клонове на вашата стопанска дейност или представителства в която и да е държава.
- отделно лице, споразумението между ЕС и Украйна ви предоставя възможности за създаване и установяване на стопанска дейност чрез самостоятелна заетост или предприятия, които са под ваш контрол.
Ще получите същото третиране като това, което се предоставя на гражданите на Украйна и обратно. В приложение XVI-Г е представен списък на секторите, в които се въвеждат ограничения по отношение на установяването.
Трансгранично предоставяне на услуги
Ако се интересувате от трансграничното предоставяне на услуги, имате право да доставяте на Украйна (и обратно) при същите условия като тези, които се предоставят на гражданите на Украйна. Прилагат се следните изключения:
- сектори като нотариални услуги, собственост на гори или ръководене на образователни институции, когато правителството на Украйна изисква доставчикът на услуги да има украинско гражданство, или пощенските услуги, в които доставчикът на услуги трябва да получи лиценз
- сектори, напълно изключени от споразумението, напр. аудио-визуални услуги, национален морски каботаж и услуги за вътрешен и международен въздушен транспорт — член 92 от Споразумението между ЕС и Украйна съдържа списък на тези специфични услуги.
В секторите, в които ви е разрешен достъп до пазара в Украйна (и обратно), споразумението между ЕС и Украйна премахва следните ограничения:
- таван на броя на доставчиците на услуги
- това може да стане или чрез изискване за тест за икономическа необходимост, чрез прилагане на квотна система или чрез закони, които насърчават монополите или изключителните доставчици на услуги, като по този начин се ограничават други доставчици на услуги да навлязат на пазара.
- обща стойност на сделките или активите за услуги
- общ брой на операциите по обслужване или общо количество на изходящите услуги
Приложение XVI-Д предоставя положителен списък на секторите на услугите, в които можете да извършвате трансгранична търговия с услуги. Този списък посочва всички сектори, в които имате право да търгувате. В резултат на това всеки сектор на услугите, който не фигурира в списъка, има ограничения. Повече информация относно списъка на секторите на услугите, в които имате достъп до пазара, можете да намерите в приложение XIV-Д към споразумението между ЕС и Украйна.
Временен престой
Съгласно споразумението между ЕС и Украйна имате право временно да се преместите в Украйна, за да работите като дипломиран стажант, бизнес продавач или като един от ключовите служители на дружество в тази страна. Например, ако сте старши служител, отговарящ за създаването или управлението на предприятие.
Периодите на временен престой са както следва:
- лице, преместено при вътрешнокорпоративен трансфер (ключов персонал на дружество в Украйна (или ЕС) или дипломирани стажанти) — до 3 години
- бизнес посетител (напр. пътуване за установяване на стопанска дейност в Украйна (или ЕС) или бизнес продавач) — до 90 дни в рамките на всеки 12-месечен период
- дипломиран стажант, който не е лице, преместено при вътрешнокорпоративен трансфер — до 1 година
Ако сте доставчик на услуги по договор, споразумението между ЕС и Украйна също така създава възможности за вас в конкретни сектори във всяка от двете държави. Във връзка с това обаче трябва да
- да предоставят временно въпросната услуга като наето лице на предприятие, което е получило договор за услуги, не по-дълъг от 1 година
- да притежавате най-малко 3 години професионален опит в сектора, в който предлагате договорни услуги
- да притежават университетска степен или квалификация, доказващи знания на равностойно ниво и съответни професионални квалификации
За повече информация относно
- пощенски куриерски услуги, вж. членове 109—114 от Споразумението между ЕС и Украйна
- електронни съобщения, вж. членове 115—124 от Споразумението между ЕС и Украйна.
- финансови услуги, вж. членове 125—133 от Споразумението между ЕС и Украйна.
- електронна търговия, вж. членове 139—143 от Споразумението между ЕС и Украйна; и международен морски транспорт вж. членове 135—138 от Споразумението между ЕС и Украйна.
Обществени поръчки
Съгласно споразумението между ЕС и Украйна ЕС и Украйна се ангажират да гарантират, че имате достъп до пазарите на обществени поръчки във всяка държава на национално, регионално и местно равнище. Това се отнася за обществените поръчки за стоки, услуги или строителство и концесии в традиционните сектори, както и в сектора на комуналните услуги. Отварянето на пазара става постепенно в рамките на споразумението между ЕС и Украйна.
Споразумението също така гарантира, че украинците и оферентите от ЕС получават еднакво третиране при подаване на оферти един за друг.
Споразумението между ЕС и Украйна задължава както ЕС, така и Украйна да гарантират, че са изпълнени следните условия, когато става въпрос за тръжни процедури
- поканите за участие в търг се публикуват правилно и се оповестяват публично в интернет. Това позволява на всяко заинтересовано дружество достъп до информация относно предстоящите търгове.
- публикуваната информация включва най-важните елементи на офертата, като например предмета на бъдещия договор, приложимите срокове или условия за офериране
- няма пряка или непряка дискриминация срещу дружества, идващи от Украйна или ЕС, която би им попречила да се класират за участие в търга.
- прозрачността и равното третиране са гарантирани по време на цялата тръжна процедура
- решението за възлагане на поръчката се съобщава на всички заявители и при поискване се посочват причините за това, че не е спечелил оферента.
- в случай на спор дружествата имат законното право да повдигат въпроси пред компетентните национални органи за преразглеждане.
Връзки, контакти и документи
Контакти за технически изисквания
Контакти за санитарни/фитосанитарни изисквания (СФС)
Контакти за технически изисквания
Украински научен, изследователски и обучителен център за сертифициране, стандарти и качество
|
Ул. „Святошинская 2“, 03115 Киев, Украйна Тел.: + 380 44452—3396 Тел. и факс: + 380 44452—6907 Електронна поща: secretar.ukrndnc@gmail.com Уебсайт: http://uas.org.ua |
Държавна инспекция за безопасност на храните и защита на потребителите
|
Ул. „Антоновича“ 174, 03680 Киев, Украйна Тел.: + 380 44528—9244 Уебсайт: http://www.consumer.gov.ua/ |
|
Ул. „Арсенална“ 9/11, 01011 Киев, Украйна Тел.: + 380 44254—5673 Факс: + 380 44254—4393 Електронна поща: inform@dkrp.gov.ua Уебсайт: http://www.drs.gov.ua |
Отдел „Технически правила“ на Министерството на икономическото развитие и търговията на Украйна
|
Ул. „Хрушевски“ 12/2, 01008 Киев, Украйна Тел.: + 380 44528—8564 Факс: + 380 44528—9014 Електронна поща: dtr@me.gov.ua Уебсайт: http://www.me.gov.ua |
Контакти за санитарни/фитосанитарни изисквания (СФС)
Министерство на земеделието и храните на Украйна |
Ул. „Хрешчатик“ 24, 01001 Киев, Украйна Информация за връзка с жалбите на гражданите: Тел.: + 380 44279—8474 Електронна поща: zvg@minagro.gov.ua
Тел.: + 380 44278—8171 Тел. и факс: + 380 44278—7602 Електронна поща: info@minagro.gov.ua |
Министерство на икономическото развитие и търговията |
12/2 M. Grushevs’kyi Street, 01008 Киев, Украйна Тел.: + 380 44253—9394 Факс: + 380 44253—6371 Електронна поща: meconomy@me.gov.ua |
Министерство на здравеопазването на Украйна |
Обществена приемна служба Ул. „Ярославска“ 41, 04071 Киев, Украйна Тел.: + 380 44425—0526 |
Министерство на екологията и природните ресурси
|
Ул. „Василя Липкивского“ 35, Киев 03035, Украйна
Обществен прием Тел.: + 380 44206—3302 Електронна поща: gr_priem@menr.gov.ua
Публично референтно звено Тел.: + 380 44206—3115
Пресцентър Тел.: + 380 44206—3174 Електронна поща: press@menr.gov.ua |
Допълнителни връзки
- научете повече за търговските отношения между ЕС и Украйна, докладите за оценка на ЕС и други документи
- за информация относно подкрепата за по-малки предприятия, желаещи да извършват стопанска дейност в чужбина, прочетете Изпълнителната агенция за малките и средните предприятия (EASME)
- научете повече за подкрепата, предлагана на по-малките предприятия, търсещи финансова подкрепа за достъп до пазари в чужбина в рамките на програмата на Европа за малки и средни предприятия COSME
- Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) също така предоставя подробна информация за отношенията между ЕС и Украйна. За общ преглед можете също така да направите справка с информационен лист
- Регионални бюра за помощ в областта на търговията