Инвестиции — стълбове

Международната инвестиционна политика на ЕС се основава на три основни стълба

Улесняване на инвестициите

Улесняването на инвестициите е широко понятие, което придоби все по-голямо значение в инвестиционните среди през последните години като важно средство за привличане на инвестиции.

Мерките за улесняване на инвестициите са насочени към улесняване на инвеститорите при създаването, функционирането и разширяването на инвестициите. Като цяло тези мерки са насочени към подобряване на прозрачността и предвидимостта на инвестиционната среда, опростяване и рационализиране на инвестициите и административните процедури/изисквания и осигуряване на процедури за обжалване и преразглеждане.

По-конкретно тези мерки включват различни изисквания относно публикуването и предоставянето на информация относно въвеждането и функционирането на инвестициите, установяването на звена за контакт и информационни центрове, изискванията относно документацията и обработката на непълни заявления, механизмите за типа „обслужване на едно гише“, за да се споменат някои от тях. Проучванията на инвеститорите подчертаха тези области като ключови фактори в решението си да инвестират.

Либерализиране на инвестициите

Либерализирането на инвестициите се стреми да създаде равни условия за чуждестранните инвеститори на пазарите на трети държави.

Либерализацията обхваща принципите (напр. достъп до пазара, национално третиране и третиране като най-облагодетелствана нация) и ангажименти, които дават възможност за отваряне на пазарите на трети държави за инвеститори от ЕС. Целта на тези правила е да се позволи или улесни създаването на предприятия (дъщерни дружества, клонове, представителства) в сферата на услугите и услугите (например производство, селско стопанство, добив, производство на енергия).

Например правилата за достъп до пазара могат да включват премахване на ограниченията за броя на операторите или стойността на сделките (например квоти, монополи и тестове за икономическа необходимост), намаляване или премахване на изискванията за чуждестранна собственост или изискванията за съвместни предприятия.

Защита на инвестициите

Стандартите за защита на инвестициите предоставят гаранции на инвеститорите и техните инвестиции, както и правото на приемащите правителства да регулират законните цели на публичната политика.

Ангажиментите в споразуменията за защита на инвестициите включват принципи като недискриминация, справедливо и равноправно третиране (FET) за инвеститорите или компенсация в случай на отчуждаване на активите на инвеститори в трети държави.

Споразуменията за защита на инвестициите могат да спомогнат за намаляване на предполагаемите рискове, свързани с инвестиции в определени държави. От влизането в сила на Договора от Лисабон през 2009 г. ЕС има изключителна компетентност за защита на инвестициите в преки чуждестранни инвестиции. В последните си споразумения ЕС е въвел по-ясни правила относно правото на регулиране по отношение на целите на публичната политика и също така е преразгледал значително механизма за разрешаване на спорове (Инвестиционна съдебна система).

По традиция споразуменията за защита на инвестициите включват механизми за уреждане на спорове между инвеститор и държава (УСИД), които предоставят на инвеститорите пряк достъп до арбитраж срещу държави.

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки