Задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия ЕС-Молдова
ЕС и Република Молдова подписаха споразумение за асоцииране през юни 2014 г., а споразумението влиза в сила изцяло от юли 2016 г. Задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ) е неразделна част от споразумението. Той намалява тарифите, пред които са изправени европейските предприятия, когато изнасят за Молдова, и прави митническите процедури по-ефективни. Освен това споразумението улеснява допълнително търговията чрез постепенно сближаване на молдовското законодателство, правила и процедури, включително стандарти, с тези на ЕС.
Споразумението с един поглед
Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Република Молдова беше подписано през юни 2014 г. и влиза в сила изцяло от юли 2016 г.
Вж. пълния текст и приложенията към споразумението.
Какви са ползите за вашия бизнес?
Споразумението за асоцииране
- улеснява износа и вноса от Република Молдова (наричана по-долу „Молдова“)
- намалява тарифите и дава възможност за ефективно и бързо предприемане на митнически процедури
Освен това със споразумението се установява постепенен процес на сближаване на молдовското законодателство, правила и процедури с тези на ЕС, например в областта на стандартите, като по този начин допълнително се улеснява търговецът.
Кой може да изнася от ЕС за Молдова съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова?
Ако сте дружество, регистрирано в държава — членка на ЕС, и сте получили валидна митническа декларация — а при необходимост и лиценз за износ — можете да изнасяте съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.
Кой може да изнася за ЕС от Молдова съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова?
За да изнасяте за ЕС съгласно споразумението между ЕС и Молдова, трябва да сте дружество, регистрирано в Република Молдова.
ЕС е един от най-големите търговски партньори на Молдова. Основните търговски стоки между ЕС и Молдова включват машини и уреди, растителни продукти, текстил и текстилни изделия, както и неблагородни метали.
Тарифи
Промишлени стоки
На датата на временното влизане в сила на споразумението ЕС премахна всички мита върху промишлените продукти от Молдова, а Молдова започна постепенно да премахва митата за определени продукти в рамките на преходен период от 3 до 5 години, като например:
- някои видове пластмаси и подобни продукти
- мебели
- различни текстилни продукти (напр. килими и дрехи)
Молдова напълно премахна тарифите си за тези продукти до 1 септември 2019 г.
Селскостопански стоки
Споразумението също така намалява тарифите за селскостопанските продукти.
Молдова се съгласи да премахне митата за по-голямата част от селскостопанските си продукти след преходен период от до десет години. Това е от значение, например, за
- вина
- някои хранителни продукти
Освен това Молдова се ангажира да премахне тарифите в рамките на специфични тарифни квоти (ТК) за редица чувствителни продукти, като например:
- свински
- домашни птици
- млечни продукти
- преработени месни продукти
- захари
Тарифните квоти, предоставени за износ от ЕС на тези продукти за Молдова, са определени в приложение XV-Г Списък на концесиите, както следва:
Молдова — тарифна квота (в тонове)
2020 |
2021 |
2022 |
|
1. Свинско * |
4,500 |
5,000 |
5,500 |
2. Домашни птици * |
5,000 |
5,500 |
6,000 |
3. Млечни продукти * |
1,500 |
2,000 |
|
4. Преработено месо |
1,700 |
||
5. Захари * |
7,000 |
8,000 |
9,000 |
6. Подсладители |
640 |
* квотите за свинско месо, домашни птици, млечни продукти и захари бяха преразгледани през 2020 г.
На свой ред ЕС премахна тарифите си за селскостопански продукти още от първия ден, с изключение на специфични чувствителни продукти, за които също така въведе тарифни квоти. Това означава, че всяка година само ограничено количество чувствителни продукти могат да се търгуват без мита. Точните суми са определени в приложение 15А към Споразумението за асоцииране.
Тарифните квоти, предоставени на молдовския износ на тези продукти за ЕС, са определени в приложение XV-A Продукти, за които се прилагат годишни тарифни квоти без мита (Съюз), както следва:
ЕС — тарифна квота (в тонове)*
Домати | 2,000 |
Чесън | 220 |
Трапезно грозде | 20,000 |
Ябълки | 40,000 |
Пресни череши | 1,500,000 |
Сливи | 15,000 |
Гроздов сок | 500 |
*Тези квоти се управляват въз основа на принципа „пръв дошъл първи обслужен“. Срокът за кандидатстване е от 1 януари до 31 декември. Преди да експортирате, проверете баланса на всяка приложима квота.
Ако вносът, който пристига в ЕС, надхвърли тези тарифни квоти, ще се прилага мито за най-облагодетелствана нация. Освен това, моля, имайте предвид, че някои плодове и зеленчуци изискват заплащане на входни цени в ЕС. Такъв е случаят например с доматите. Това означава, че допълнителните такси могат да бъдат добавени към вносните такси на вашата стока, ако нейната вносна цена е под определена входна цена.
Освен това в приложение XV-В е включен списък на селскостопанските продукти, за които ЕС може да прилага „механизъм за борба със заобикалянето“. Това означава, че ако вносът от Молдова надхвърли определено равнище, ЕС има право да суспендира по-ниските мита за тези продукти за период от шест месеца.
Споразумението не позволява мита върху износа. Тя включва и т.нар. клауза „standstill“. Тази клауза означава, че нито ЕС, нито Молдова могат да увеличат митата или да въведат нови мита, насочени към стоки от другата страна. Споразумението също така забранява количествените ограничения върху вноса и износа (с изключение на ограниченията, разрешени съгласно правилата на СТО, като например член XI от ГАТТ).
Намерете тарифата, приложима за вашия продукт, в My Trade Assistant.
Правила за произход
За да отговаря на условията за преференциално третиране (по-ниско или никакво мито), Вашият продукт трябва да спазва определени правила, които определят неговия произход, правилата за произход, които са определени в Паневросредиземноморската конвенция.
Моля, проверете интерактивния „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA)“ в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи. Повече информация за това как да използвате ROSA
Ако сте нови по темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоки.
Изисквания към продуктите
Технически правила и изисквания
Молдова предприе стъпки за сближаване на своето законодателство, стандарти и процедури относно техническите пречки пред търговията с тези на ЕС. Това улеснява търговията между Молдова и ЕС.
Молдова е сближила регулациите, включително
- акредитацията и маркетинга на продуктите. В него се определят модулите на процедурите за оценяване на съответствието.
- обща безопасност на продукта, в която се определят критерии за това какво трябва да се има предвид при определянето на даден продукт като безопасен и се определя кога да се забрани даден продукт, тъй като той представлява сериозен риск за здравето и безопасността
За списък на тези регламенти и други законодателни актове, които Молдова е въвела, вж. приложение XVI към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.
Молдова също се е съгласила да приближи
- изисквания за безопасност на широка гама от продукти, включително машини, асансьори, играчки, медицински изделия и обикновени съдове под налягане
- продукти, за които не се изисква етикет „ Conformité Européenne“ (CE), напр. козметични продукти, моторни превозни средства, химикали и фармацевтични продукти
По отношение на стандартите, Молдова има
- приема международни и европейски стандарти в съответствие с най-добрите практики
- решени да отменят всички противоречащи си национални стандарти. Това включва всички противоречащи си стандарти наГОСТ (Gosudarstvenny Standart), използвани в постсъветските държави — молдовският национален орган по стандартизация създаде седем технически комитета за определяне на противоречиви стандарти за отмяна.
Ако искате да внасяте стоки в ЕС от Молдова от производител, който е избрал да използва собствените си спецификации от Молдова, трябва да получите ЕС декларация за съответствие, подписана от производителя.
ЕС декларацията за съответствие удостоверява и декларира, че съответните продукти отговарят на съответните изисквания и стандарти. След като завърши това, производителят може да прикачи етикет „ Conformité Européenne“ (CE) към своите стоки, което показва, че той отговаря на стандартите на ЕС.
Ако вашият производител избере да докаже съответствие чрез ЕС декларация за съответствие, това може да струва повече пари и време, отколкото работата с хармонизираните стандарти на ЕС, които дават еквивалентност.
Вижте хармонизираните стандарти, групирани от съществуващите секторни продуктови директиви.
Контакти за технически изисквания
Как ще разбера, че стоките, които внасям в ЕС, съответстват на разпоредбите и стандартите на ЕС?
Ако внасяте в ЕС стоки, които представляват висок риск за обществения интерес (напр. съдове под налягане, асансьори и определени машини), оценката на съответствието трябва да се извърши от нотифициран орган (който обикновено е специфична организация като лаборатории или органи за инспекция и сертифициране, акредитирани от молдовското правителство).
Министерството на икономиката и инфраструктурата наблюдава подчинените институции, които отговарят за задачи като процедурите за оценяване на съответствието, метрологичните проверки и акредитацията на дружествата. Тези институции включват
- институт за стандартизация на Молдова (ISM), който отговаря за разработването на национална политика в областта на стандартизацията и поддържането на каталог на молдовските технически регламенти и стандарти
- молдовското министерство на здравеопазването, труда и социалната закрила, което отговаря за стандартите и нормите за храните и тютюневите изделия. Във връзка с това тя е натоварена с адаптирането на националната правна рамка към международните или регионалните разпоредби.
Моля, имайте предвид, че за голям брой стоки от Вас ще се изисква задължително сертифициране, което може да бъде издадено от една от акредитираните институции за оценяване на съответствието.
Понастоящем ЕС и Молдова работят по вид споразумение за взаимно признаване, което ще позволи някои промишлени продукти, които отговарят на изискванията за съответствие, да бъдат пускани на пазара без допълнителни процедури за изпитване или съответствие.
Изисквания за здраве и безопасност — СФС
Безопасност на храните, здраве на животните и растенията
Във връзка с търговията с растения, селскостопански и хранителни стоки, които са запознати със здравето и безопасността на хората и животните, Молдова се съгласи да сближи законодателството на ЕС, включително
- правила за безопасността на продуктите на хранително-вкусовата промишленост
- специфични правила за фуражите
- правила относно генетично модифицираните организми
- правила относно медицинските стоки за ветеринарни цели
За списък на всички обхванати продукти вж. приложение XVII-А към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.
Планирате ли да внасяте стоки в ЕС от Молдова?
- вашите стоки трябва да бъдат регистрирани в Националната агенция по безопасност на храните (ANSA)
- трябва да подадете декларация, уведомяваща ANSA за конкретните стоки, които внасяте.
- трябва да получите фитосанитарен сертификат, издаден в Молдова, който дава възможност на вашите стоки да влязат в ЕС
Моля, имайте предвид, че
- ако внасяте в ЕС стоки, изброени като видове съгласно Конвенцията по международната търговия със застрашени видове (CITES), ще ви бъде разрешено да правите това само с разрешение от Министерството на земеделието, регионалното развитие и околната среда на Молдова. Вашият добър списък ли е? Научете тук
- ако внасяте в ЕС токсични химически вещества и материали, трябва да получите разрешение за внос от Министерството на земеделието на Молдова
- ако внасяте токсични химикали, трябва да се свържете с вашето национално официално звено за контакт (OCP)
Отделът по здравеопазване на животните, назначен към Националната агенция за безопасност на храните, отговаря за ветеринарния контрол на живи животни в Молдова. За списък с подробни разпоредби относно начините за борба с болестите по животните или растенията и рибите вж. приложение XVIII-A към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.
Контакти за санитарни/фитосанитарни изисквания (СФС)
Технически пречки пред търговията
Въпреки че техническите правила са важни, те понякога могат да действат като пречки пред международната търговия и следователно могат да представляват значителна тежест за вас като износител.
- ако смятате, че сте изправени пред търговска бариера, която забавя вашия бизнес или ви пречи да изнасяте, можете да ни кажете
- докладвайте какво спира износа ви за Молдова, като използвате онлайн формуляра — ЕС ще анализира Вашето положение и ще предприеме подходящи действия
Документи и процедури за митническо оформяне
Споразумението осигурява по-прозрачни и опростени митнически процедури за улесняване на търговията и намаляване на разходите за предприятията.
Документи
Ръководството стъпка по стъпка описва различните видове документи, които трябва да подготвите за митническо оформяне на вашите продукти.
В зависимост от вашия продукт митническите органи могат да изискат всички или някои от елементите по-долу.
- търговска фактура (намерете специфичните изисквания по отношение на нейната форма и съдържание в My Trade Assistant)
- опаковъчен списък
- лицензии за внос на някои стоки
- сертификати, показващи, че вашият продукт отговаря на задължителните разпоредби за продуктите, като например изисквания за здраве и безопасност, етикетиране и опаковане.
- доказателство за произход — декларация за произход
За по-голяма сигурност може да поискате предварително да подадете заявление за обвързваща тарифна информация и/ или обвързваща информация за произход.
За подробна информация за документите, които трябва да представите за митническо оформяне на вашия продукт, отидете на My Trade Assistant.
Процедури за доказване и проверка на произхода
За описание на начина, по който да докажете произхода на вашите продукти, за да поискате преференциални тарифи, и на правилата, свързани с проверката на произхода от митническите органи, моля, вижте раздела относно правилата за произход по-горе.
За информация относно митническите процедури за внос и износ като цяло посетете уебсайта на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.
Интелектуална собственост и географски указания
Споразумението защитава вашите права на интелектуална собственост при внос и/или износ на вашите стоки в Молдова.
Търговски марки и авторски права
Споразумението между ЕС и Молдова предвижда справедлива и прозрачна система за регистриране на търговски марки. Ако заявката Ви бъде отхвърлена от администрацията на търговската марка, решението трябва да Ви бъде съобщено писмено, като се посочат причините за отказа.
Дизайни и патенти
Вашите самостоятелно създадени дизайни, които имат оригинален характер, са защитени при регистрация за период до 25 години. Това ще ви предостави изключителното право да използвате дизайна и да попречите на трети страни, които нямат вашето съгласие, да го използват, възпроизвеждат, продават или внасят и/или изнасят.
Географски указания
Специален комитет по географските означения, създаден съгласно Споразумението между ЕС и Молдова, наблюдава прилагането на споразумението по отношение на географските указания и докладва на Комитета по търговията. За повече информация относно географските указания на селскостопанските продукти, храните, видовете вино и спиртни напитки вж. приложение XXX към споразумението между ЕС и Молдова.
Как да получите защита?
Молдовската агенция за защита на авторското право е Държавната агенция за интелектуална собственост (AGEPI). Тази агенция работи за подобряване на правната рамка и адаптирането ѝ към нормите на ЕС, както и за повишаване на обществената осведоменост и изграждане на капацитет в областта на правоприлагането.
Можете да кандидатствате за регистрация на интелектуална собственост чрез AGEPI онлайн. Времето, необходимо за получаване на закрила на ПИС в Молдова, варира в зависимост от вида закрила, която търсите.
- авторско право: 15—30 дни
- търговски марки: 10—12 месеца
- патент за растения: 1,5—3 години
- краткосрочен патент за изобретение: 7—8 месеца
- дългосрочен патент за изобретение: 17—18 месеца
- промишлен дизайн: 10—12 месеца
- географски указания, наименования за произход или традиционни специалитети: 10—12 месеца
Търговия с услуги
Както молдовското правителство, така и ЕС изложиха съществуващите си ограничения или резерви по отношение на предоставянето на услуги с висока степен на прозрачност. За списък на специфичните резерви на Молдова вж. приложение XXVII-E-G към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.
Как се придвижвате през приложенията?
Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова съдържа три приложения с резерви на Молдова, които могат да окажат въздействие върху бизнеса Ви
- искате да създадете бизнес в Молдова? Приложение XXVII-Д съдържа отрицателен списък на всички сектори на услугите, до които нямате достъп. Това означава, че можете да се възползвате от възможностите във всички останали сектори, които не са изброени.
- интересувате ли се от трансгранична търговия с вашите услуги? Приложение XXVIII-Е съдържа положителен списък на секторите на услугите, до които имате достъп. Този списък посочва всички сектори, в които имате право да търгувате.
- търсите възможности за дипломиран стажант или ключов персонал? В приложение XXVII-Ж са изброени секторите или подсекторите, в които се прилагат ограничения.
- вие сте независим професионален доставчик или доставчик на услуги по договор? В приложение XXVII-H са изброени приложените резерви.
Кой може да създаде бизнес в Молдова?
Ако сте
- предприятие, Споразумението между ЕС и Молдова Ви позволява да създавате или придобивате клонове на Вашата стопанска дейност или представителства в Молдова или ЕС
- физическо лице, споразумението между ЕС и Молдова ви предоставя възможности за създаване и установяване на стопанска дейност чрез самостоятелна заетост или предприятия, които са под ваш контрол.
Тези помощи гарантират, че получавате същото третиране като молдовските граждани.
Трансгранично предоставяне на услуги
В секторите, на които е предоставен достъп до Молдова, споразумението премахва следните ограничения:
- относно общата стойност на сделките или активите за услуги
- относно общия брой на операциите по обслужване или общото количество на изходящите услуги
Също така ще имате право да предоставяте услуги на Молдова при същите условия като молдовските граждани.
Временен престой
Споразумението между ЕС и Молдова ви позволява временно да се преместите в Молдова (или ЕС), за да работите като дипломиран стажант, бизнес продавач или като ключов персонал на дружество в тази страна.
Периодите на временен престой са както следва:
- лице, преместено при вътрешнокорпоративен трансфер (ключов персонал на дружество в Молдова (или ЕС) или дипломирани стажанти) — до 3 години
- бизнес посетител (напр. пътуване за установяване на стопанска дейност в Молдова (или ЕС) или бизнес продавач) — до 90 дни в рамките на всеки 12-месечен период
- дипломиран стажант, който не е лице, преместено при вътрешнокорпоративен трансфер — до 1 година
Споразумението между ЕС и Молдова също така създава възможности за доставчиците на услуги по договор в конкретни сектори в двете държави. В тази връзка обаче доставчикът трябва да
- да предоставят временно въпросната услуга като наето лице на предприятие, което е получило договор за услуги, не по-дълъг от 1 година
- да притежават най-малко 3 години професионален опит в сектора
- да притежават университетска степен или квалификация, доказващи знания на равностойно ниво и съответни професионални квалификации
За повече информация относно ограниченията, които се поставят за персонала, дипломираните стажанти, продавачите на предприятия и доставчиците на услуги по договор, вж. приложения XXVII-G и XXVII-H към Споразумението за асоцииране между ЕС и Молдова.
Обществени поръчки
ЕС и Молдова предвиждат взаимен достъп до пазарите на обществени поръчки във всяка държава на национално, регионално и местно равнище. Това е така по отношение на обществените поръчки и концесиите в традиционните сектори, както и в сектора на комуналните услуги.
Споразумението между ЕС и Молдова също така гарантира, че разглеждането на заявленията за участие в търгове в двете държави се извършва справедливо, при еднакво третиране спрямо местните и чуждестранните кандидати.
Споразумението задължава както ЕС, така и Молдова да гарантират, че
- всички планирани обществени поръчки се оповестяват публично — това се прави, за да се отвори пазарът за конкуренция и да се предостави достъп до информация относно планираната поръчка преди възлагането на поръчката.
- съществува недискриминационно описание на предмета на поръчката, показващо подходящи срокове, достъпно за всички икономически оператори.
- няма дискриминация срещу Вас като икономически оператор, която може да Ви попречи да отговаряте на условията за участие в търга
- налице е прозрачност в процеса на възлагане на офертата до обявяването на спечелилата оферта
- окончателното решение ще бъде съобщено на всички кандидати — при поискване, неуспелите кандидати ще получат обяснение, което да ви позволи да анализирате решението.
Платформата за електронни обществени поръчки в мрежа MTender предоставя по-лесно достъпна информация за обществените поръчки, включително обявяването на планираните дейности по възлагане на обществени поръчки, наличието на електронни тръжни документи, автоматизирания бюлетин за обществените поръчки и изготвянето на електронен образец за оферти за електронни оператори.
Връзки, контакти, документи
Представителства, търговски камари и стопански асоциации
Контакти за технически изисквания
Контакти за санитарни/фитосанитарни изисквания (СФС)
Национални институции
Икономически съвет към министър-председателя в Молдова |
Уебсайт: https://consecon.gov.md/en/misiune/ |
Отдел „Контрол на търговията със стоки с двойна употреба“ към Министерството на икономиката и инфраструктурата |
Молдова е страна по Международната конвенция за химическите оръжия (КХО) и наблюдава вноса на вещества, които могат да бъдат използвани за производството на такива оръжия. Следователно за вноса може да се изисква специално разрешение. Secția control al circulației mărfurilor cu dubla destinație al Ministerul Economiei si Infrastructurii BD. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 250669 Факс: + 373 22 234064 |
Национална банка на Молдова (BNM) |
Отговорният орган за валутния контрол и стабилността е Националната банка на Молдова (БНМ). Националният комитет за финансова стабилност е подчинен на БНМ. Banca Națională a Moldovei (BNM) BD. Григоре Виру № 1, MD-2005 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 822348, 822502, 822606 |
Митници на Молдова |
Serviciul Vamal al Republicii Молдова Стр. N. Starostenco 30, MD-2065 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 574201, 574206 Център за обаждания: + 373 22 574111 Факс: + 373 22 273061 Електронна поща: vama@customs.gov.md Уебсайт: http://www.customs.gov.md/ |
Дирекция „Предотвратяване на замърсяването и управление на отпадъците“ към Министерство на земеделието |
Direcția prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului Стр. Константин Таназа 9, MD-2005 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 204512, 204525, 204526 Факс: + 373 22 226858 |
Представителства, търговски камари и стопански асоциации
Делегация на Европейския съюз в Република Молдова |
Delegația UNIUNII Europene în Republica Moldova Стр. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Кишинев, Молдова Тел: + 373 22505210 Факс: + 373 22272622 Електронна поща: Delegation-Moldova@eeas.europa.eu |
Мисия на Република Молдова в Европейския съюз |
Авеню Франклин Рузвелт 55/Франклин Рузвелтлан 55 Тел.: + 32 27400660 Факс: + 32 27400669 Електронна поща: mission.bru@mfa.gov.md Уебсайт: mrmue.mfa.gov.md |
Търговско-промишлена палата на Република Молдова |
Камера de Comert si Industrie a Republicii Молдова Бул. „Стефан чел Маре“ 151, Кишинев, МД2004, Молдова Тел.: + 373 22 22 15 52 Факс: + 373 22 2 44 25 Електронна поща: camera@chamber.md |
Европейска бизнес асоциация Молдова |
Asociația Businessului European (ЕБО) 30, ул. „Vlaicu pârcălab“, от. 7, Кишинев, MD2012, Молдова Тел.: + 373 22 90 70 25 Мобилни: + 373 79 025 999 Електронна поща: info@eba.md |
EU4Business | Секретариат на EU4Business De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Белгия Тел.: + 32 27491851 Електронна поща: secretariat@eu4business.eu |
Контакти за технически изисквания
Институт за стандартизация на Молдова (ISM) |
Institutul de Standardizare din Moldova (ISM) Стр. Eugen Coca 28, MD-2064 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 905300 Факс: + 373 22 905310 Като друга организация, контролирана от посоченото министерство, Националният център за акредитация на Република Молдова (MOLDAC) е определен за единен национален орган по акредитация в Молдова. Каталог на молдовските стандарти и технически регламенти: www.estandard.md |
Министерство на здравеопазването, труда и социалната закрила |
Министерски съвет, Muncii si Protectiei Sociale Стр. Василе Александри 2, MD-2009 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 729907, 268818 Факс: + 373 22 738781 |
Агенция за обществени услуги |
Нововнесените моторни превозни средства трябва да впишат регистъра на транспортните средства на Агенцията за обществени услуги. Освен това, техническите условия за моторните превозни средства трябва да бъдат декларирани и идентифицирани от вносителя. Agenția Servicii Publice Стр. Пушкин 42, MD-2012 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 257070 Факс: + 373 22 212259 |
Национална агенция за автомобилен транспорт |
Органът, отговарящ за контрола и мониторинга на правните мерки в областта на автомобилния превоз, е Националната агенция за автомобилен транспорт. Agenția Naționala Transport Auto (ANTA) subordonat Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor Стр. Alecu Russo 1, MD-2068 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 498810 Факс: + 373 22 220657 |
Контакти за санитарни/фитосанитарни изисквания (СФС)
Национална организация за растителна защита (НПРЗ)/Дирекция за защита на здравето на растенията |
Direcția Protecția şi sănătatea Plantelor atribuite Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) Стр. Михаил Когълничану 63, MD-2009 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 264674, 294730 Факс: + 373 22294730 |
Отдел „Здравеопазване на животните“, назначен към Националната агенция за безопасност на храните |
Departamentul de sănătate animală atribuit celei Agenției Naționale pentru Sigurannza Alimentelor (ANSA) Стр. Михаил Когълничану 63, MD-2009 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 210178, 294730 Факс: + 373 22 294730 |
Министерство на земеделието, регионалното развитие и околната среда |
Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului Стр. Константин Таназа 9, MD-2005 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 204579 Факс: + 373 22 220748 |
Официално звено за контакт (OCP) за токсични химикали |
Direcția prevenire poluării şi managementul deşeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ş Mediului Стр. Константин Таназа 9, MD-2005 Кишинев, Молдова Тел.: + 373 22 204512, 204525, 204526 Факс: + 373 22 226858 |
Национална комисия по биологична сигурност |
Comisia Națională pentru Securitate Biologică Стр. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Кишинев, Молдова Тел. и факс: + 373 22 226874 |
Допълнителни връзки
- повече информация за Споразумението за асоцииране и търговските отношения между ЕС и Молдова можете да намерите на уебсайта на ГД „Търговия“.
- ако се интересувате от информация относно прилагането на ЗВЗСТ в Молдова, вижте тук. EU Monitor също така предоставя информация за текущата работа в Комитета за асоцииране в състав „Търговия“.
- Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) също така предоставя подробна информация за отношенията между ЕС и Молдова. За общ преглед можете да направите справка и в информационен лист.
- Регионални бюра за помощ в областта на търговията