Wyniki wyszukiwania dla "G" (153)
Wykaz terminów w słowniczku:
Pod względem geograficznym Afryka Subsaharyjska jest obszarem kontynentu Afryki położonym na południe od Sahary. Program rozwoju ONZ wymienia 46 spośród 54 państw Afryki jako „subsaharyjskie”, z wyjątkiem Algierii, Dżibuti, Egiptu, Libii, Maroka, Somalii, Sudanu i Tunezji.
Dumping prowadzi do wywozu poniżej kosztów rynku krajowego w celu uzyskania udziału w rynku światowym. Artykuł VI GATT z 1994 r. zezwala na nakładanie ceł antydumpingowych na towary po cenach dumpingowych w wysokości równej różnicy między ich ceną eksportową a ich wartością normalną, jeżeli dumping powoduje szkodę dla producentów produktów konkurencyjnych w kraju przywozu.
Bariera handlowa odnosi się do wszelkich regulacji lub strategii ograniczających handel międzynarodowy, zwłaszcza taryf, kontyngentów, licencji itd.
Internetowa baza danych UE dotycząca taryf celnych
https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=en&SimDate=20200303
Cena zapłacona za produkt ex-works (tj. w momencie wyjścia z fabryki). Jest to szeroko stosowany międzynarodowy warunek morski. Cena ex-works obejmuje wartość wszystkich użytych materiałów i wszystkich innych kosztów związanych z jego produkcją, pomniejszoną o wszelkie podatki wewnętrzne, które są lub mogą być zwracane, jeżeli uzyskany produkt zostanie wywieziony.
Zaświadczenie wymagane przez niektórych klientów, państwa przywozu i sektory przemysłu, potwierdzające, że jakość i zgodność towarów została zbadana przez wyspecjalizowaną spółkę dokonującą inspekcji.
Kodeks Żywnościowy lub kodeks żywności to zbiór norm, wytycznych i kodeksów postępowania przyjętych przez Komisję Kodeksu Żywnościowego, odnoszących się do żywności, produkcji żywności i bezpieczeństwa żywności. Ma on na celu ochronę zdrowia konsumentów i promowanie uczciwych praktyk w handlu żywnością. CAC został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Osoba, która zarządza transportem towarów drogą lądową, powietrzną lub morską.
Podatek nałożony na przywóz przez organ celny danego kraju, np. jako procent wartości lub według określonej stawki.
Powiązane treści:
Organy lub agencje odpowiedzialne za pobieranie ceł i kontrolę przepływu towarów, w tym zwierząt, transportu, przedmiotów osobistych i niebezpiecznych, na i z obszaru celnego (takiego jak państwo lub unia celna). Zadania celne obejmują aspekty opodatkowania, bezpieczeństwa i ułatwień w handlu.