Кратко ръководство за работа с правила за произход

Кратко ръководство за работа с правила за произход

Правила за произход — защо се нуждаем от тях?

Правилата за произход са съществена част от търговските споразумения на ЕС. Тъй като споразуменията често прилагат по-ниски тарифи за стоки, идващи от държави партньори, от съществено значение е да се знае произходът на продукта.

Правилата за произход определят в коя държава продуктът е добит или произведен — неговата „икономическа националност“ — и спомагат да се гарантира, че митническите органи прилагат правилно митата, така че предприятията да се възползват от тях.

За да отговаря на условията за по-ниска тарифа по силата на търговско споразумение на ЕС, вашият продукт трябва да отговаря на специфичните правила за произход на споразумението.

То е толкова лесно, колкото 1, 2, 3!

Правилата за произход на дадено търговско споразумение могат да изглеждат плашещи на пръв поглед, но след като разберат основните неща, това е лесно.

Три стъпки за плащане на по-ниски мита:

Започнете да ползвате по-ниски мита за вашия внос или износ!

1

Вижте дали вашият продукт отговаря на изискванията

Как да разберете дали вашият продукт отговаря на изискванията за по-ниски мита

Всяко търговско споразумение определя специфични правила за произход за всеки продукт.

Можете да намерите правилата в моя сътрудник по въпросите на търговията.

RosaR les rules O riginS elf A ssessment tot — ще ви помогне да разберете дали продуктът ви отговаря на изискванията.

Отговаря ли продуктът на основните специфични за продукта правила?

Първо, определете дали продуктът е изцяло получен в съответната страна. Ако това е така, то би могло да има право на по-ниски мита.Като се има предвид, че са изцяло получени, са от значение най-вече за живите животни и селскостопанските продукти.

Ако продуктът не е изцяло получен в съответната страна, той трябва да спазва други специфични правила. Ако има алтернативни правила, трябва да спазвате само един от тях.

Обикновено това са правилата

или

  • определяне на това кои продукти могат да се считат за допустими, ако са произведени единствено от материали с произход

Примери за основни правила, специфични за даден продукт

  • правило за добавената стойност — стойността на всички използвани материали без произход не може да надхвърля определен процент от цената франко завода на продукта
  • промяна на тарифното класиране — производственият процес води до промяна в тарифното класиране между материалите без произход и крайния продукт. Например производство на хартия (Хармонизираната система, глава 48) от пулпа без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
  • специфични операции — изисква се специфичен производствен процес. Например, изпридане на влакна в прежди.Тези правила се използват най-вече в текстилната и шивашката промишленост и в химическия сектор.

Съвети, които да ви помогнат да спазите специфичните за продукта правила

Ако вашият продукт не отговаря пряко на специфичните за основните продукти правила, един допълнителен набор от правила може да продължава да е в помощ на вашия продукт, за да получи статут на продукт с произход.

Допълнителната гъвкавост е свързана предимно с толерантността и натрупването.Търговското споразумение може да съдържа и някои дерогации.

Допустимо отклонение 
  • правилото за допустими отклонения позволява използването на материали без произход, които по принцип са забранени по силата на специфично правило, до определен процент (обикновено 10 % или 15 %) от цената на продукта франко завода
  • не можете да използвате този толеранс, за да превишите допустимата максимална стойност на материалите без произход, изброени в специфичните правила за продуктите.
Кумулация 
  • кумулацията позволява да се счита, че сте с произход от вашата държава или сте извършени във вашата страна
  • използвани материали без произход

или

  • преработка, извършена в друга страна

Има три основни вида кумулация

  • Двустранна кумулация (двама партньори) — материалите с произход от страната партньор могат да бъдат използвани като материали с произход от Вашата държава (и обратно). Това кумулиране се прилага за всички преференциални режими на ЕС.
  • Диагонална кумулация (повече от двама партньори, прилагащи еднакви правила за произход) — материалите с произход от определена трета държава (посочени в съответната разпоредба относно кумулацията) могат да бъдат използвани като материали с произход от Вашата държава
  • може да се счита, че пълно кумулиране — процеси, извършени във всяка държава от ЕС или която и да било друга определена държава (посочена в съответната разпоредба относно кумулацията), могат да се считат за извършени във вашата страна.
Дерогации 
  • могат да се прилагат и специални дерогации — проверка на споразумението за търговия

Ако вашият продукт отговаря на всички правила, трябва да вземете предвид редица допълнителни изисквания.

Отговаря ли продуктът и на всички други приложими изисквания?

Продуктът трябва да отговаря на всички други приложими изисквания, като например минимални операции (достатъчна обработка или преработка) и правила за директен транспорт.

Минимални операции — достатъчна обработка или преработка 
  • трябва да проверите дали обработките или преработките, извършени във вашата страна, надхвърлят необходимите минимални операции.
  • минималните операции са изброени в правилата за произход на търговското споразумение. Те могат да включват операции като:
    • опаковка
    • обикновено рязане
    • просто събиране
    • просто смесване
    • гладене с ютия или гладачна преса на текстилни изделия
    • операции по боядисване или полиране
  • ако производството, извършено във вашата страна, е едно от изброените и нищо друго не е направено там, което означава, че не са били произведени или трансформирани материали, продуктът не може да се счита за продукт с произход, дори ако са изпълнени специфичните правила за произход за конкретни продукти.
Пряко транспортно правило или транспорт през трета държава
  • дори ако Вашият продукт се счита за „с произход“, все пак ще трябва да гарантирате, че продуктът е изпратен от страната износител и е пристигнал в държавата на местоназначение, без да бъде манипулиран в която и да е друга държава, с изключение на операциите, необходими за поддържане на продукта в добро състояние.
  • всяко търговско споразумение определя специфичните условия
  • обикновено с претоварване или временно складиране в трета държава се разрешава, ако продуктите остават под надзора на митническите органи и не претърпяват операции, различни от:
    • разтоварване
    • повторно товарене
    • всяка операция, предназначена да ги поддържа в добро състояние
  • моля, имайте предвид, че трябва да докажете пред митническите органи на страната вносител, че продуктът ви е бил транспортиран директно.
Възстановяване на мита

Някои търговски споразумения допускат възстановяване на мита.

Това означава, че ако плащате мита върху материали без произход, които използвате за производство, което след това изнасяте по преференциална тарифа, можете да поискате възстановяване на тези мита.

Кой може да помогне да се определи дали продуктът ви отговаря на изискванията?

  • Използвайте ROSA, за да ви помогнат да оценете дали продуктът отговаря на правилата. Отидете в „Моят търговски асистент“ и изберете вашия продукт и пазар, за да достигнете тази помощ.
  • Ако искате да сте законово сигурни, че прилагате правилно кода на продукта към Вашите стоки предварително, можете да подадете заявление за решение за обвързваща тарифна информация (ОТИ).
  • Ако не сте сигурни за произхода на Вашите стоки, можете да кандидатствате и за обвързваща информация за произход (ОИП). Решение ОИП удостоверява произхода на Вашите стоки и е обвързващо за Европейския съюз.Следва да се има предвид, че ОИП не Ви освобождава от задължението да предоставяте доказателства за произход в съответствие с правилата на съответното търговско споразумение.

Ако продуктът е „с произход“

След като знаете, че продуктът ви отговаря на изискванията за по-ниски мита (ако продуктът е с произход), следващата стъпка е да докаже статута си на произход на митническите органи на страната по местоназначение. Само тогава ще можете да заплатите по-ниски мита.

2

Доказване на произхода на вашия продукт

Всяко търговско споразумение определя специфични правила за процедурите, свързани с произхода.Можете да ги видите в раздела за пазарите или в резултатите от търсенето в моя търговски сътрудник.Правилата посочват как можете да докажете произхода на вашия продукт.

Доказателство за произход

Съществуват различни видове доказателства за произход в зависимост от търговското споразумение.Обикновено те могат да бъдат:

  • Официално удостоверение за произход, издадено от митническите органи на държавата износител (като „сертификат за движение EUR.1“)
  • собственоръчна декларация от страна на износителя (често наричана „декларация за произход „или „декларация върху фактура“)

За официални сертификати за произход — търговското споразумение

  • включва пример
  • дава указания как да се попълва

За лични декларации — търговското споразумение

  • показва какъв текст да бъде включен във фактурата или в други документи, идентифициращи продуктите

Доказателството за произход е валидно за определен брой месеци от датата на издаване.

Обикновено за продукти с ниска стойност не се изисква доказателство за произход.

Износител, който подава заявление за сертификат за произход, следва да бъде готов да представи документи, доказващи статута на произход на съответните продукти.

За да може да декларира произхода си, износителят трябва обикновено да бъде предварително упълномощен от митническите органи във връзка със статута „Одобрен износител“.

3

Представете продуктите и документите си за митническо освобождаване

След като разполагате с всички документи, необходими за митническото оформяне, включително за точното доказателство за произход на вашия продукт, можете да представите претенцията си за заплащане на по-ниски мита на митническите органи в страната по местоназначение.

В правилата за произход на всяко търговско споразумение се описват начините, по които митническите органи могат да проверяват произхода на даден продукт.

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверяват дали даден внесен продукт действително е с произход или отговаря на други изисквания за произход. Проверката обикновено се основава на

  • административно сътрудничество между митническите органи на страната на вноса и страната на износа
  • проверки, извършвани от местните митнически органи

Започнете да ползвате по-ниски мита за вашия внос или износ!

Какво се случва, ако продуктът ви не отговаря на изискванията?

Ако продуктът не отговаря на правилата за произход на търговското споразумение, се прилагат обичайните мита.

  • за държавите, които членуват в Световната търговска организация, ще се прилагат митата за най-облагодетелствана нация (мита за най-облагодетелствана нация).
  • за други държави ще се прилага общият размер на митата
  • Rosa ви помага да намерите правилата за произход за вашия продукт
Споделяне на тази страница:

Бързи връзки