Временно споразумение за икономическо партньорство между ЕС и държавите от Тихоокеанския басейн

Временното споразумение за икономическо партньорство (СИП) между ЕС и Тихоокеанския басейн улеснява хората и предприятията от двата региона да инвестират и търгуват помежду си и да стимулират развитието в целия Тихоокеански регион. Научете как СИП на ЕС с четири тихоокеански държави може да бъде от полза за вашата търговия.

Споразумението с един поглед

Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Тихоокеанския басейн беше ратифицирано от Европейския парламент през януари 2011 г. и от Папуа-Нова Гвинея през май 2011 г. Правителството на Фиджи започна да прилага споразумението през юли 2014 г. Самоа се присъедини към споразумението през декември 2018 г. и оттогава го прилага. Соломоновите острови също се присъединиха към споразумението през май 2020 г. и оттогава го прилагат.

Тонга и Източен Тимор информираха Европейската комисия, че възнамеряват да се присъединят към СИП.

Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Тихоокеанския басейн отваря търговията със стоки с ЕС. Споразумението включва

  • безмитен и освободен от квоти достъп до пазара на ЕС за всички стоки, идващи от държавите от Тихоокеанския басейн по СИП
  • асиметрично и постепенно отваряне на техните пазари за стоки от ЕС, като се отчитат изцяло различията в равнищата на развитие и чувствителните сектори
  • изключване на някои чувствителни сектори и продукти от либерализацията от страна на Тихоокеанския басейн
  • възможността държавите от Тихоокеанския басейн да въведат отново мита и квоти, ако вносът от ЕС нарушава или заплашва да наруши местните им икономики
  • правила относно техническите пречки пред търговията и санитарните и фитосанитарните мерки, за да се помогне на износителите от Тихоокеанския басейн да спазват стандартите на ЕС за внос
  • ефективни митнически процедури и засилено сътрудничество между администрациите
  • подобрени правила за произход на преработените рибни продукти от Тихоокеанския басейн — т.нар. разпоредба за „глобално снабдяване“, която има за цел да насърчи създаването на работни места и развитието в региона.

Държави бенефициери

  • Фиджи
  • Папуа-Нова Гвинея
  • Самоа
  • Соломонови острови

Възможни бъдещи държави, които ще бъдат облагодетелствани

  • Тонга изрази намерението си да се присъедини към СИП
  • Източен Тимор изрази намерението си да се присъедини към СИП
  • Споразумението остава отворено за присъединяване на другите тихоокеански държави от АКТБ

Асиметрични разпоредби в полза на държавите от Тихоокеанския басейн

В СИП между ЕС и Тихоокеанския басейн се предвиждат асиметрични разпоредби в полза на държавите от Тихоокеанския басейн, като например изключването на чувствителни продукти от либерализацията, дългите периоди на либерализация, гъвкавите правила за произход, в допълнение към специалните гаранции и мерки за селското стопанство, продоволствената сигурност и зараждащата се промишленост.

 

Въпреки че пазарите на ЕС бяха незабавно и напълно отворени, държавите по СИП от Тихоокеанския басейн отварят пазарите си частично и постепенно за внос от ЕС, като изцяло отчитат разликите в нивата на развитие.

Тарифи

  • ЕС предоставя 100 % безмитен и безквотен достъп за целия внос, идващ от държавите от Тихоокеанския басейн. Достъпът до пазара на ЕС е постоянен, пълен и свободен за всички продукти.
  • Държавите по СИП от Тихоокеанския басейн постепенно и частично премахват митата, както следва:
    • Папуа-Нова Гвинея доброволно отвори пазара си за 88 % от вноса в ЕС от първия ден (дори ако би се възползвал от преходен период от 15 години)
    • Фиджи отваря пазара си за 87 % от вноса от ЕС за 15 години
    • Самоа отваря пазара си за 80 % от вноса от ЕС за 20 години
    • Соломоновите острови отварят пазара си за 83 % от вноса от ЕС за 15 години
  • Ако вносът на някои стоки от ЕС в държавите, обхванати от СИП от Тихоокеанския басейн, внезапно се увеличи, предпазни мерки като квоти за внос и повторно въвеждане на мита могат да се прилагат от държавите от Тихоокеанското икономическо партньорство при невъздържани обстоятелства.

 

Използвайте опцията за търсене на My Trade Assistant, за да намерите точната информация за митата и тарифите за вашия конкретен продукт, като вземете предвид неговата страна на произход и местоназначение. Ако имате съмнения, свържете се с Вашите митнически органи.

 

Правила за произход

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивния „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA) в My Trade Assistant, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните документи.

Обща информация заправилата за произходи процедурите за произход можете да намерите в този раздел.

Произходът е „икономическата националност“ на търгуваните стоки. Ако сте нови по темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоки.

Правила за произход

За да се класирате за преференциалната ставка, вашият продукт трябва да отговаря на определени правила, които доказват произхода му.

Къде мога да намеря правилата за произход?

Правилата за произход са определени в Протокол II относно определението на понятието „продукти с произход“ и методите на административно сътрудничество от Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Тихоокеанския басейн.

Моят продукт е с произход от ЕС или от държава по СИП от Тихоокеанския басейн?

За да отговаря вашият продукт на по-ниска или нулева преференциална тарифа съгласно Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Тихоокеанския басейн, той трябва да е с произход от ЕС или от държава по СИП от Тихоокеанския басейн. Счита се, че даден продукт е с произход от ЕС или от държава по СИП от Тихоокеанския басейн, ако е

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в главата (например недостатъчна обработка или преработка, правилото за пряк транспорт). Има и някои допълнителни възможности за гъвкавост, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продукта правила (например толерантност или кумулация).

 

Примери за специфични за продуктите правила в търговските споразумения на ЕС

  • правилото за добавена стойност — стойността на всички използвани материали без произход не може да надвишава определен процент от цената на продукта франко завода.
  • промяна на тарифното класиране — производственият процес води до промяна на тарифното класиране между материалите без произход и крайния продукт, например производството на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система);
  • специфични операции — необходим е специфичен производствен процес, например предене на влакна за прежди. Тези правила се използват най-вече в секторите на текстила и облеклото, както и в химическия сектор.
  • комбинация от тези различни правила е възможна, като различните правила се спазват алтернативно или в комбинация.

Съвети, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продукта правила

Споразумението осигурява допълнителна гъвкавост, която ви помага да спазвате специфичните за продукта правила, като толерантност или кумулация.

Търпимост
  • правилото за допустимо отклонение позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното правило за продукта, до 15 % от цената на продукта франко завода
  • това допустимо отклонение не може да се използва за надвишаване на прага от максималните материали без произход, изразен в стойността, посочена в правилата за отделните продукти.
  • специфични допустими отклонения се прилагат за текстилни изделия и облекла, класирани в глави 50—63 от Хармонизираната система, които са включени в бележки 5—6 към приложение 1 „Уводни бележки“
Кумулация

Споразумението предвижда следните видове кумулация на произхода

  • двустранна кумулация, която позволява материалите с произход от държава по СИП от Тихоокеанския басейн да се считат за материали с произход от ЕС (и обратно), когато се използват при производството на продукт
  • пълна кумулация, която позволява материалите без произход да се считат за материали с произход от ЕС или от държавите по СИП от Тихоокеанския басейн, когато са обработени или преработени в тези държави или в други държави от АКТБ или от отвъдморски страни и територии от ЕС
  • диагоналната кумулация, която позволява материалите с произход от която и да е държава по СИП от Тихоокеанския басейн, друга държава от АКТБ или от отвъдморска страна или територия на ЕС, да се отчитат като материали с произход от държава от Тихоокеанския басейн или от ЕС, когато се използват при производството на даден продукт при определени условия. Този вид кумулация изисква наличието на споразумение за административно сътрудничество между двете държави, от които се кумулира произходът.

Считано от 22 февруари 2019 г., ЕС може да прилага диагонална кумулация с някои държави от АКТБ и с отвъдморските страни и територии на ЕС (ОВ C 69, 22.2.2019 г., стр. 2).

  • кумулация със съседни развиващи се страни, която позволява материалите с произход от такива държави да се считат за материали с произход от тихоокеанска държава, когато се използват в производството на даден продукт, при условие че са изпълнени определени условия

Други изисквания

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в протокола, като например недостатъчна обработка или преработка или правилото за пряк транспорт:

Транспорт през трета държава: правило за пряк транспорт

Продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от ЕС до държава по СИП от Тихоокеанския басейн (и обратно), без да бъдат допълнително преработени в трета държава.

Претоварването или временното складиране в трета държава се разрешава, ако продуктите остават под надзора на митническите органи и не преминават през операции, различни от

  • разтоварване
  • презареждане
  • всяка операция, предназначена да ги запази в добро състояние

Продуктите с произход могат да бъдат транспортирани по тръбопровод през територия, различна от територията на държавите от Тихоокеанското икономическо партньорство или ЕС.

Доказателството за директния превоз ще трябва да бъде представено на митническите органи на страната вносител.

Възстановяване на мита

Възстановяването на платени по-рано мита върху материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася по преференциална тарифа, е разрешено съгласно Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Тихоокеанския регион.

Процедури за произход

Износителите и вносителите трябва да следват процедурите за произход. Процедурите за произход, свързани с искания за преференциална тарифа и проверка от страна на митническите органи, са посочени в дял IV относно доказателството за произход и в дял V относно договореностите за административно сътрудничество. Те изясняват например как:

  • деклариране на произхода на продукта
  • за да заявите предпочитания
  • митническите органи могат да проверят произхода на продукта.

Как да поискате преференциална тарифа?

За да се ползвате от преференциално третиране, трябва да представите доказателство за произход.

  • ще ви трябва или
    • сертификат за движение EUR.1 или
    • декларация за произход
  • доказателството за произход е валидно за срок от 10 месеца от датата на издаване
  • не се изисква доказателство за произход, когато общата стойност на продуктите не надвишава
    • 500 EUR за малки пакети
    • 1 200 EUR за личен багаж

Доказателство за произход

Сертификат за движение EUR.1

  • Сертификатите за движение EUR.1 се издават от митническите органи на страната износител.
  • Приложение III включва образец на сертификат EUR.1 и дава инструкции за неговото попълване
  • износителят, който подава заявление за сертификат, следва да бъде готов да представи документи, доказващи произхода на съответните продукти.

Декларация за произход (собствена декларация на износителя)

  • износителите могат самостоятелно да декларират, че техният продукт е с произход от ЕС или от държава по СИП от Тихоокеанския басейн, като представят декларация за произход. Декларацията за произход може да бъде изготвена от
    • одобрен износител, или
    • всеки износител, ако общата стойност на продуктите не надвишава 6 000 EUR

 

Одобрени износители

По силата на настоящото споразумение износителите могат да поискат разрешение от своите митнически органи да изготвят декларации за произход за продукти с всякаква стойност.

Износителят трябва да предостави достатъчни гаранции на митническите органи, че статусът на продуктите с произход и изпълнението на всички останали изисквания на споразумението (протокол) могат да бъдат проверени.

Митническите органи могат да отнемат статута на одобрен износител в случай на злоупотреба.

Какво трябва да съдържа декларацията за произход?

  • износителят следва да напише, подпечата или отпечата следната декларация върху фактурата, известието за доставка или друг търговски документ, идентифициращ продукта (приложение IV): „Износител на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №... ) декларира, че освен ако не е ясно посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.“
  • декларацията за произход може да бъде изготвена на всеки от официалните езици на ЕС
  • трябва да подпишете декларацията си за произход на ръка. Ако сте одобрен износител, вие сте освободени от това изискване, при условие че се ангажирате писмено с митническите органи, че поемате пълната отговорност за всяка декларация, която ви идентифицира.

Подчинение

  • декларация за произход може да бъде изготвена от износителя, когато продуктите, за които се отнася, са изнесени или след износ, при условие че е представена в страната вносител не по-късно от две години след вноса на продуктите, за които се отнася,
  • когато попълвате декларация за произход, трябва да сте готови да представите документи, доказващи произхода на вашите продукти

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внесеният продукт действително е с произход или дали отговаря на други изисквания за произход. Проверката се основава на

  • административно сътрудничество между митническите органи на страната вносител и страната износител
  • проверки, извършвани от местните митници — посещенията на страната вносител при износителя не са разрешени

Органите на страната износител определят произхода и информират органите на страната вносител за резултатите.

Изисквания към продуктите

Технически правила и изисквания

  • научете за техническите изисквания, правила и процедури, на които трябва да отговарят стоките, за да бъдат внесени в Европейския съюз
  • търсене на специфичните правила и разпоредби, приложими за вашия продукт и неговата страна на произход, в „Моят търговски асистент

Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд СФС

Документи и процедури за митническо оформяне

За описание на начина, по който да докажете произхода на вашите продукти, за да поискате преференциални тарифи, и на правилата, свързани с проверката на произхода от митническите органи, моля, направете справка в раздела относно правилата за произход по-горе.

Научете повече за други документи и процедури за митническо оформяне, необходими за внос в Европейския съюз.

За информация относно митническите процедури за внос и износ като цяло посетете уебсайта на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.

Интелектуална собственост и географски означения

Търговия с услуги

Обществени поръчки

Инвестиция

Други области

Конкуренция

  • от 2014 г. насам ЕС спира субсидиите за износ на всички продукти, изнасяни за страни по СИП
  • ЕС сведе до минимум мерките с нарушаване на производството и търговията
  • ако местната промишленост е застрашена от скокове на вноса от Европа, тихоокеанското СИП позволява да бъдат задействани мерки за защита на промишлените сектори и зараждащата се промишленост.

Устойчиво развитие и права на човека

СИП между ЕС и Тихоокеанския басейн се основава изрично на „съществените и основни“ елементи, определени в Споразумението от Котону, т.е. правата на човека, демократичните принципи, принципите на правовата държава и доброто управление.

  • „клаузата за неизпълнение„означава, че „подходящи мерки“ (както са определени в Споразумението от Котону) могат да бъдат предприети, ако някоя от страните не изпълни задълженията си по отношение на съществените елементи. Това може да включва спиране на търговските ползи.
  • на съвместните институции по СИП е възложено да наблюдават и оценяват въздействието на прилагането на СИП върху устойчивото развитие на страните. В съответствие със Споразумението от Котону има ясна роля за гражданското общество и членовете на парламента.

Изграждане на капацитет и техническа помощ

ЕС предоставя техническа помощ за търговията. Това помага на държавите да адаптират митническите си процедури и да намалят документацията. За вас това означава по-малко неприятности, когато се занимавате с митници.

Полезни връзки и документи

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки