System zarejestrowanych eksporterów (system REX)
Eksporterzy/producenci muszą być zarejestrowani w systemie REX, aby mieć prawo do samopoświadczania preferencyjnego pochodzenia produktów poprzez sporządzenie preferencyjnego dokumentu pochodzenia (takiego jak oświadczenie o pochodzeniu lub deklaracja pochodzenia).
- Eksporter/producent mający siedzibę w UE, który nie został jeszcze zarejestrowany, powinien złożyć wniosek o rejestrację w systemie REX na portalu dla przedsiębiorców REX. Więcej informacji na temat tego portalu można znaleźć tutaj. Organy celne w Twoim kraju rozpatrzą wniosek i przydzielą Ci niepowtarzalny numer REX, stając się „zarejestrowanym eksporterem”. Ten numer REX należy wskazać na preferencyjnych dokumentach pochodzenia (oświadczenie o pochodzeniu, deklaracja pochodzenia).
Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji na temat procesu rejestracji, mogą Państwo skontaktować się z organami celnymi odpowiedzialnymi za rejestrację w systemie REX w danym państwie członkowskim. - Jako „zarejestrowany eksporter” z siedzibą w UE możesz samocertyfikować preferencyjne pochodzenie produktu we wszystkich umowach handlowych UE, w których funkcjonuje system REX, takich jak umowy z Kanadą, Wielką Brytanią, Japonią, Wietnamem, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Ghaną, Mauritiusem, Seszelami, Komorami Zimbabwe, Madagaskarem.
- Przedsiębiorstwo z siedzibą w kraju korzystającym z systemu GSP lub w państwie spoza UE stosującym system REX (np. Zimbabwe) powinno złożyć wniosek o rejestrację w systemie REX, wypełniając formularz wniosku dostępny tutaj. Formularz zgłoszeniowy należy następnie wydrukować, podpisać i przesłać właściwym organom, które następnie dokonają rejestracji i nadadzą numer REX.
- Więcej informacji można znaleźć na stronie:
Strona internetowa poświęcona systemowi REX: https://ec.europa.eu/taxation_customs/online-services/online-services-and-databases-customs/rex-registered-exporter-system_en
– Wytyczne dotyczące systemu zarejestrowanych eksporterów: https://ec.europa.eu/taxation_customs/document/download/e52c2675-8de0-4794-b8c3-c4fd45c592e5_en
Linki
Często zadawane pytania
- Jeżeli chcę sprzedawać mój produkt w kilku krajach UE, czy istnieją opłaty przywozowe, które należy zapłacić za każdym razem, gdy mój produkt zostanie wprowadzony do innego kraju?
- Czy mogę otrzymać wykaz produktów, których dotyczy cło przywozowe w wysokości 0%?
- Kiedy taryfa odnosi się do wagi, jest to waga brutto lub waga netto?
- Jak mogę znaleźć cło przywozowe, które ma zastosowanie do mojego produktu?
- W jaki sposób VAT nalicza się w UE?
- Czy podatek akcyzowy jest stosowany na szczeblu UE lub na szczeblu krajowym?
- Czy żywność wywożona do UE musi pochodzić z zakładu posiadającego zezwolenie UE?
- W jaki sposób mogę uzyskać zgodę na eksport ryb do UE?
- Czym jest mój asystent ds. handlu usługami i inwestycjami?
- Co oznacza „warunek dostępu do rynku” dla usług?