Počet výsledků vyhledávání pojmu "F" (91)
Seznam pojmů ve slovníčku:
Výraz používaný k vyloučení produktů ze systému všeobecných celních preferencí (GSP) pocházejících ze zvýhodněné země, pokud dosáhnou úrovně konkurenceschopnosti na trhu EU, na níž již k soutěži v rámci systému GSP nepotřebují. Na rozdíl od předchozího systému GSP, který měl specifické „odvětví“ v rámci systému GSP, je nyní odstupňování založeno na „oddílech“ společného celního sazebníku. Třída (tj. velká skupina produktů v konkrétním odvětví - společný celní sazebník má 21) z jednotlivých zemí je „odstupňována“ (vyloučena) ze systému GSP, pokud tyto produkty překročí příslušnou prahovou hodnotu (57 %, 17,5 % nebo 47,2 % podle typu produktu) dovozu stejných produktů do EU v rámci systému GSP jako roční průměr za poslední tři roky.
Akt – skupina afrických, karibských a tichomořských států (AKT) je organizací složenou ze 79 afrických, karibských a tichomořských států, zřízené dohodou z Georgetownu v roce 1975. Všechny jsou s výjimkou Kuby signatáři dohody z Cotonou, známé také jako „dohoda o partnerství AKT-ES“. Dohoda upravuje preferenční obchodní podmínky i politické, obchodní a rozvojové vztahy s EU.
V prosinci 2019 schválila Rada ministrů AKT revizi dohody z Georgetownu, která přemění stávající skupinu států AKT v Organizaci afrických, karibských a tichomořských států (OSACPS).
Související obsah:
Dovoz do EU v rámci dohody o hospodářském partnerství
EPA – Východoafrické společenství
Komplexní rámec pro celní pravidla a postupy v rámci celních předpisů EU s cílem vytvořit bezpapírovou a plně automatizovanou celní unii. Celní kodex Unie vstoupil v platnost dne 1. května 2016, avšak stále platí určitá přechodná opatření, zejména proto, že dosud neexistují všechny elektronické systémy pro vyřizování formalit.
Bez ohledu na pravidla pro mnohostranný obchodní systém mohou rozvinuté země poskytnout celní preference rozvojovým ekonomikám, aniž by vyžadovala vzájemnost (v rámci systému všeobecných celních preferencí, nebo na regionální či dvoustranné úrovni).
Systém kumulace původu mezi EU, státy ESVO, Türkiye, zeměmi, které podepsaly Barcelonské prohlášení, západním Balkánem a Faerskými ostrovy.
Metoda vývozu zboží, kdy jsou náklady na dodání zboží do nejbližšího přístavu zahrnuty do ceny produktu, ale kupující je odpovědný za dopravu z ní a veškeré další poplatky spojené se získáním produktů do místa určení. Jedná se o široce využívaný mezinárodní námořní termín.
Codex Alimentarius neboli „potravinový kodex“ je soubor norem, pokynů a kodexů chování přijatých Komisí pro Codex Alimentarius týkajících se potravin, produkce potravin a bezpečnosti potravin. Jeho cílem je chránit zdraví spotřebitelů a prosazovat spravedlivé postupy v oblasti obchodu s potravinami. CAC je zřízena Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) Organizace spojených národů.
Zkratka znamená „Change of Character“ (Změna kapitoly). Viz „Změna sazebního zařazení“.
Referenční databáze Eurostatu o obchodu se zbožím (Statistický úřad EU). Comext obsahuje všechny statistiky o obchodu se zbožím uvnitř EU mezi členskými zeměmi a mezi EU a jejími obchodními partnery po celém světě.
Ustanovení na základě dohod mezi více než dvěma zeměmi, které umožňují členům, aby používali produkty pocházející z jiných zemí, aniž by konečné zboží přišlo o svůj status původu.
Zboží vyrobené z původního materiálu v jedné zemi původu a dále zpracované v jiné zemi může být poté vyvezeno zpět do kterékoli z členských zemí, na které se vztahuje preferenční zacházení. Bez kumulace lze započítat do statusu původu pouze vstupy pocházející z vyvážející země.
Související obsah: