Zamówienia rządowe poza UE

UE opowiada się za otwarciem międzynarodowych rynków zamówień publicznych

 UE zawarła wiele umów międzynarodowych w celu zapewnienia unijnym przedsiębiorstwom dostępu do międzynarodowych rynków zamówień publicznych. Najważniejszym z nich jest wielostronne Porozumienie WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA).

Wielostronne porozumienie WTO w sprawie zamówień rządowych z 2012 r.

Państwa członkowskie UE przystąpiły do Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA). Jest to główna umowa międzynarodowa związana z zamówieniami publicznymi. Ma ona charakter fakultatywny, ponieważ nie wszyscy członkowie WTO przyłączyły się do niej.

Pozostałe 19 państw objętych GPA to: 

Armenia, Australia, Kanada, Chińska Tajpej, Hongkong (Chiny), Islandia, Izrael, Japonia, Liechtenstein, Czarnogóra, Mołdawia, Niderlandy w odniesieniu do Aruby, Norwegii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Singapuru, Szwajcarii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Inni członkowie WTO negocjują przystąpienie do GPA.

GPA składa się z dwóch głównych elementów

Więcej informacji na temat możliwości przetargowych można uzyskać za pośrednictwem zintegrowanego portalu WTO dotyczącego dostępu do rynku zamówień publicznych (e-GPA).

Zawiera to informacje na temat zasięgu, w tym na temat obowiązujących progów wskazujących wartość, powyżej której mają zastosowanie zasady GPA.

  • przegląd Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych

Dwustronne umowy handlowe

Oprócz GPA UE zapewnia europejskim przedsiębiorstwom możliwości biznesowe za pośrednictwem swoich umów handlowych. Wiele dwustronnych umów handlowych zawiera szczegółowe rozdziały dotyczące zamówień publicznych, dzięki którym strony wzajemnie otwierają swoje rynki zamówień publicznych.

W niektórych przypadkach, gdy druga strona jest już stroną GPA, te umowy dwustronne zawierają zobowiązania wykraczające poza zobowiązania zawarte w GPA.

W innych przypadkach te umowy dwustronne stanowią wyjątkowe wzajemne zobowiązanie dotyczące wzajemnego otwarcia rynków zamówień publicznych.

 

Należy jednak zauważyć, że nawet w przypadku braku zobowiązania w odniesieniu do danego postępowania o udzielenie zamówienia przedsiębiorstwo z UE może nadal podjąć decyzję o złożeniu oferty.

Brak zobowiązania oznacza jedynie, że przedsiębiorstwo z UE nie ma prawa do udziału w postępowaniu na równi z oferentami krajowymi, ale zazwyczaj nie uniemożliwia instytucji zamawiającej otrzymania i rozpatrzenia ofert lub udzielenia zamówienia dostawcy z UE.

Więcej informacji na temat zamówień publicznych w umowach handlowych UE:

Ocena kwalifikowalności do udziału w zagranicznym przetargu na zamówienia publiczne

Aby dowiedzieć się, czy jesteś uprawniony do udziału w danym przetargu publicznym poza UE, korzystasz z narzędzia Mój asystent handlowy ds. zamówień publicznych.

Mój asystent handlowy ds. zamówień publicznych ma pomóc europejskim przedsiębiorstwom w ocenie, czy są one uprawnione do udziału w przetargu publicznym poza UE. Ocena wymaga podania przez użytkownika informacji, które zazwyczaj są zawarte w ogłoszeniu o zamówieniu: podmiot zamawiający, przedmiot i szacunkową wartość zamówienia.

Narzędzie to umożliwia obecnie ocenę zamówień publicznych z Kanady (na podstawie zarówno GPA, jak i dwustronnej CETA), Japonii i USA. Kolejne kraje zostaną włączone do tego narzędzia w odpowiednim czasie.

Mój asystent handlowy ds. zamówień publicznych

Udostępnij tę stronę: