ELi ja Moldova vaheline põhjalik ja laiaulatuslik vabakaubanduspiirkond

EL ja Moldova Vabariik allkirjastasid assotsieerimislepingu 2014. aasta juunis ning leping jõustus täielikult alates 2016. aasta juulist. Põhjalik ja laiaulatuslik vabakaubanduspiirkond on lepingu lahutamatu osa. See vähendab tariife, millega Euroopa ettevõtted Moldovasse eksportimisel kokku puutuvad, ja muudab tolliprotseduurid tõhusamaks. Lisaks hõlbustab leping kaubandust veelgi, ühtlustades järk-järgult Moldova õigusaktid, eeskirjad ja menetlused, sealhulgas standardid, ELi omadega.

Lepingu lühitutvustus

Euroopa Liidu ja Moldova Vabariigi vaheline assotsieerimisleping allkirjastati 2014. aasta juunis ja see on täielikult kehtinud alates 2016. aasta juulist.

Vt lepingu terviktekst ja lisad.

Milline on kasu teie ettevõttele?

Assotsieerimisleping

  • lihtsustab eksporti Moldova Vabariiki ja importi Moldova Vabariigist (edaspidi „Moldova“)
  • alandab tariife ning võimaldab tolliprotseduuride tõhusat ja kiiret läbiviimist

Lisaks kehtestatakse lepinguga järkjärguline protsess Moldova õigusaktide, eeskirjade ja menetluste ühtlustamiseks ELi omadega, näiteks standardite valdkonnas, hõlbustades seeläbi veelgi kauplejaid.

Kes võib ELi-Moldova assotsieerimislepingu alusel EList Moldovasse eksportida?

Kui olete ELi liikmesriigis registreeritud äriühing ja olete saanud kehtiva tollideklaratsiooni ja vajaduse korral ekspordilitsentsi, saate eksportida ELi-Moldova assotsieerimislepingu alusel.

Kes saab ELi ja Moldova assotsieerimislepingu alusel Moldovast ELi eksportida?

ELi ja Moldova vahelise lepingu alusel ELi eksportimiseks peate olema Moldova Vabariigis registreeritud äriühing.

ELon Moldova üks suurimaid kaubanduspartnereid. Peamised kaubanduskaubad ELi ja Moldova vahel on masinad ja seadmed, taimsed tooted, tekstiil ja tekstiiltooted ning mitteväärismetallid.

Tariifid

Tööstuskaubad

Lepingu ajutise jõustumise kuupäeval kaotas EL kõik Moldovast pärit tööstustoodete tollimaksud, samal ajal kui Moldova hakkas järk-järgult kaotama teatavate toodete suhtes kohaldatavaid tollitariife 3–5 aasta pikkuse üleminekuperioodi jooksul, näiteks

  • teatavat liiki plasttooted ja samalaadsed tooted
  • mööbel
  • mitmesugused tekstiiltooted (nt vaibad ja rõivad)

Moldova kaotas 1. septembriks 2019 täielikult nende toodete tollimaksud.

Põllumajandustooted

Lepinguga vähendatakse ka põllumajandustoodete tariife.

Moldova nõustus kaotama enamiku oma põllumajandustoodete tollimaksud pärast kuni kümneaastast üleminekuperioodi. See on asjakohane näiteks

  • veinid
  • mõned toiduvalmistised

Lisaks on Moldova kohustunud kaotama tariifid eritariifikvootide alusel mitmete tundlike toodete puhul, näiteks

  • sealiha
  • kodulinnud
  • piimatooted
  • töödeldud lihatooted
  • suhkrud

ELi poolt Moldovasse eksporditavatele toodetele antavad tariifikvoodid on määratletud XV-D lisa kontsessioonide loendis järgmiselt:

Moldova – tariifikvoot (tonnides)

 

2020

2021

2022

1. Sealiha *

4,500

5,000

5,500

2. Kodulinnud *

5,000

5,500

6,000

3. Piimandus *

1,500

2,000

 

4. Töödeldud liha

1,700

   

5. Suhkrud *

7,000

8,000

9,000

6. Magusained

640

   

* sealiha-, linnuliha-, piima- ja suhkrukvoodid vaadati läbi 2020. aastal.

EL kaotas omakorda alates esimesest päevast oma põllumajandustoodete tariifid, välja arvatud konkreetsed tundlikud tooted, mille suhtes ta kehtestas ka tariifikvoodid. See tähendab, et igal aastal saab tollimaksuvabalt kaubelda ainult piiratud hulga tundlike toodetega. Täpsed summad on kindlaks määratud assotsiatsioonilepingu lisas 15A.

Moldovast ELi eksporditavatele toodetele antavad tariifikvoodid on määratletud XV-A lisas „Tooted, mille suhtes kohaldatakse iga-aastaseid tollimaksuvabastusi (liit)“ järgmiselt:

ELi tariifikvoot (tonnides)*

Tomatid 2,000
Küüslauk 220
Lauaviinamarjad 20,000
Õunad 40,000
Tollimaksust vabastatud 1,500,000
Ploomid 15,000
Viinamarjamahl 500

*Neid kvoote hallatakse põhimõttel „kes ees, see mees“. Taotlusperiood on 1. jaanuar – 31. detsember. Enne eksportimist kontrollige iga kohaldatava kvoodi jääki.

Kui ELi saabuv import ületab kõnealuseid tariifikvoote, kohaldatakse enamsoodustusrežiimi tollimaksu. Lisaks juhime tähelepanu sellele, et teatavate puu- ja köögiviljade eest tuleb ELis maksta hindu piiril. Nii on see näiteks tomatite puhul. See tähendab, et teie kauba impordimaksudele võib lisada lisatasusid, kui selle impordihind on madalam kui kindlaksmääratud hind piiril.

Lisaks sisaldab XV-C lisa loetelu põllumajandustoodetest, mille suhtes EL võib kohaldada kõrvalehoidmise vältimise mehhanismi. See tähendab, et kui import Moldovast ületab teatava taseme, võib EL kuueks kuuks peatada nende toodete madalamate tariifide kohaldamise.

Leping ei võimalda ekspordi suhtes tollimakse kehtestada. See sisaldab ka nn standstill-klauslit. See klausel tähendab, et ei EL ega Moldova ei saa suurendada tollimakse ega kehtestada uusi tollimakse, mis on suunatud teise lepinguosalise kaupadele. Lepinguga keelatakse ka koguselised impordi- ja ekspordipiirangud (välja arvatud WTO eeskirjade, näiteks GATTi XIartikli kohaselt lubatud piirangud).

Leidke oma toote suhtes kohaldatav tariifimäär minu kaubandusassistentist.

Päritolueeskirjad;

 

Sooduskohtlemisesaamiseks peab teie toode vastama lepingus sätestatud päritolureeglitele. Palun tutvuge minu kaubandusassistentisasuva interaktiivse päritolureeglite enesehindamise vahendiga (ROSA), et hinnata, kas teie toode vastab päritolureeglitele, ja saada teada, kuidas koostada õigeid dokumente.

Üldine teave päritolureeglite ja päritolumenetluste kohta on esitatud käesolevas jaotises.

Päritolu on kaubeldavate kaupade „majanduslik kodakondsus“. Kui olete teemaga seoses uus, leiate kaupu käsitlevast osast sissejuhatuse peamiste mõistete kohta.

Päritolueeskirjad;

Kust leida päritolureeglid?

Moldovaga sõlmitud assotsieerimislepingu alusel kohaldatavad päritolureeglid on määratletud Euroopa – Vahemere piirkonna sooduspäritolureeglite piirkondliku konventsiooni (PEM-konventsioon) I liites. Need eeskirjad on läbivaatamisel ja 2021. aasta keskel tuleks kohaldada uusi alternatiivseid päritolureegleid, sealhulgas sätteid kumulatsiooni, tollimaksude tagastamise, lubatud hälbe ja mittemuutmise reegli kohta (vt allpool), mida leevendatakse.

Päritolureeglite konventsiooni eesmärk on kehtestada ühised päritolureeglid ja kumulatsioon 25 konventsiooniosalise (EL, EFTA, Balkani riigid ning ELi lõuna- ja idanaabruse vabakaubanduslepingu partnerid) ja ELi vahel, et hõlbustada kaubandust ja integreerida tarneahelad tsoonis.

PEM-lepinguosaliste nimekiri

Üksikasjalik teave Euroopa-Vahemere piirkonna süsteemi kohta on kättesaadav kasutusjuhendis.

Kas minu toode on konventsiooni kohaselt pärit EList või Moldovast?

Selleks et teie toote suhtes saaks kohaldada Euroopa – Vahemere piirkonna konventsiooni kohast madalamat või nulltariifi, peab see olema pärit EList või Moldovast.

Toode on pärit, kui see on kas

  • täielikult saadud või toodetud ELis või Moldovas või
  • toodetud ELis või Moldovas päritolustaatuseta materjale kasutades, kui need materjalid on läbinud piisava töö või töötluse kooskõlas PEM-konventsiooni I liite II lisassätestatud tootepõhiste eeskirjadega.
    Vt ka I lisa „Sissejuhatavad märkused“ tootepõhiste päritolureeglite kohta. Teatavate toodete kohta on olemas mõned alternatiivsed tootepõhised eeskirjad – vt II liide

Toode peab vastama ka kõigile muudele peatükis täpsustatud kohaldatavatele nõuetele, nagu ebapiisav töö või töötlus, ning otseveo eeskirjale. On olemas ka mõningane paindlikkus, mis aitab teil järgida tootepõhiseid eeskirju, nagu lubatud hälve või kumulatsioon.

Näited peamiste tootepõhiste eeskirjade liikide kohta ELi kaubanduslepingutes

  • lisandväärtuse reegel – tootes sisalduvate päritolustaatuseta materjalide koguväärtus ei tohi ületada teatavat protsenti toote tehasehinnast
  • tariifse klassifikatsiooni muutmine – tootmisprotsessi tulemusena muutub päritolustaatuseta materjalide ja lõpptoote tariifne klassifikatsioon – näiteks päritolustaatuseta paberi (harmoneeritud süsteemi grupp 48) tootmine päritolustaatuseta paberimassist (harmoneeritud süsteemi grupp 47)
  • eritoimingud – nõutav on spetsiifiline tootmisprotsess, näiteks kiudude ketramine lõngaks – selliseid eeskirju kasutatakse peamiselt tekstiili-, rõiva- ja keemiatööstuses.

Nõuanded tootepõhiste eeskirjade järgimiseks

Leping võimaldab täiendavat paindlikkust, et aidata teil järgida tootepõhiseid eeskirju, nagu lubatud hälbed või kumulatsioon.

Lubatud hälve
  • lubatud hälbe reegel võimaldab tootjal kasutada päritolustaatuseta materjale, mis on tavaliselt tootepõhise reegliga keelatud, kuni 10 % toote tehasehinnast
  • seda hälvet ei tohi kasutada tootepõhistes reeglites loetletud päritolustaatuseta materjalide väärtuse piirmäära ületamiseks.
  • erihälbeid kohaldatakse HSi gruppidesse 50–63 klassifitseeritud tekstiil- ja rõivatoodete suhtes, mis on esitatud I lisa märkustes 5–6.
Kumulatsioon

PEM-konventsioonis on sätestatud kolm päritolu kumuleerimise viisi

  • kahepoolne kumulatsioon – Moldovast pärit materjale võib käsitada EList (ja vastupidi) pärinevatena, kui neid kasutatakse toote tootmisel ELis
  • diagonaalne kumulatsioon – ühe konventsiooniosalise territooriumilt pärinevaid materjale võib lugeda teise konventsiooniosalise territooriumilt pärinevateks materjalideks, kui hinnatakse, kas lõpptoode on Euroopa – Vahemere piirkonna kolmandasse konventsiooniosalisesse kolmandasse konventsiooniosalisesse riiki eksportimisel pärit soodustingimustel.
    Siiski kohaldatakse diagonaalset kumulatsiooni üksnes juhul, kui kõigi asjaomaste konventsiooniosaliste vahel on sõlmitud kaubandusleping ja kõnealused riigid kohaldavad samu päritolureegleid. Palun kontrollige maatriksit ( tabel, mis sisaldab kõiki kehtivaid lepinguid PEM konventsiooni alusel), milles täpsustatakse konventsiooniosalised, kellega Moldova võib diagonaalset kumulatsiooni kohaldada. 2020. aasta aprillis olid diagonaalse kumulatsiooni tingimustele vastavad ELi ja Moldova Vabariigi ühised partnerid Türkiye ja Lääne-Balkani riigid (partnerid Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingu (CEFTA) raames).
  • täielik kumulatsioon – PEM lepinguosalises tehtud tööd või töötlust võib käsitada teise PEM konventsiooniosalise territooriumil tehtud töö või töötlusena, olenemata sellest, kas töötlemine on piisav, et anda Moldovale päritolustaatus,
    võib CEFTA riikide siseses kaubavahetuses kasutada täielikku kumulatsiooni.

 

Kuidas diagonaalne kumuleerumine toimib?

Diagonaalne kumulatsioon esineb mitme eri riigi vahel, kellel on samad päritolureeglid ja kes on sõlminud omavahel kaubanduslepingud. See on siis, kui kaupade tootja kummaski riigis võib importida materjale ja kasutada neid nii, nagu need pärineksid oma riigist. Näiteks PEM-konventsiooni kohaselt võib Moldova kaupleja, kes valmistab rõivaid ELi eksportimiseks, kasutada rõivaste tootmiseks Türkiyest pärit kangaid ja lugeda neid Moldovast pärinevaks. Topeltmuutmise nõue, st kanga valmistamine (päritolustaatuseta) lõngast ja rõivaste tootmine, on täidetud ning rõivaid käsitatakse ELi eksportimisel Moldovast pärinevana ja neile võimaldatakse seega vaba juurdepääs ELi turule.

Täiendavad selgitused PEM-kumulatsiooni kohta on kättesaadavad siin.

Muud nõuded

Toode peab vastama ka kõigile muudele konventsioonis täpsustatud kohaldatavatele nõuetele, nagu ebapiisav töö või töötlus või otseveo eeskiri.

Transport läbi kolmanda riigi: otseveo eeskiri

Päritolustaatusega tooted tuleb transportida EList Moldovasse (ja vastupidi) või nende konventsiooniosaliste territooriumide kaudu, kelle puhul kohaldatakse kumulatsiooni, ilma et neid oleks kolmandas riigis täiendavalt töödeldud.

Teatavaid toiminguid võib teha kolmandas riigis, kui tooted jäävad tollijärelevalve alla, näiteks:

  • mahalaadimine
  • uuesti laadimine
  • mis tahes muu toiming, mis on ette nähtud toodete hea seisundi säilitamiseks.

Impordiriigi tollile tõendatakse, et need tingimused on täidetud, esitades

  • ühtne veodokument (nt konossement), mis hõlmab liikumist ekspordiriigist läbi kolmanda riigi, mille kaudu kaupa veetakse.
  • sertifikaat, mille on välja andnud selle kolmanda riigi toll, mille kaudu te oma kaupa veate.
  • nende puudumisel kõik tõendavad dokumendid

Tollimaksude tagastamine

PEM-konventsiooni kohaselt ei ole ELi ja Moldova vahelises kaubanduses võimalik saada tagasi tollimakse, mis on eelnevalt makstud selliste päritolustaatuseta materjalide eest, mida on kasutatud soodustariifi alusel eksporditava toote valmistamiseks.

Päritoluprotseduurid

Eksportijad ja importijad peavad järgima päritolumenetlust. Menetlused on sätestatud V jaotises „Päritolutõend“ ja VI jaotises „Halduskoostöö kord“. Neis selgitatakse näiteks, kuidas deklareerida toote päritolu, kuidas taotleda eelistusi või kuidas tolliasutused saavad kontrollida toote päritolu.

Kuidas soodustariifi taotleda?

Soodustariifi kohaldamiseks peavad importijad esitama päritolutõendi.

Päritolutõend võib olla kas

Päritolutõend kehtib neli kuud alates selle väljaandmise kuupäevast.

Kaupade liikumissertifikaadid EUR.1 või EUR-MED

  • kaupade liikumissertifikaadi EUR.1 või EUR-MED annab välja ekspordiriigi toll.
  • IIIa lisas ja IIIb lisas on esitatud sertifikaatide EUR.1 ja EUR-MED näidised ning juhised nende täitmiseks
  • sertifikaati taotlev eksportija peaks olema valmis esitama dokumendid, mis tõendavad asjaomaste toodete päritolustaatust.

Täiendavad selgitused selle kohta, millal EUR.1 või EUR-MED sertifikaati kasutada, on esitatud käsiraamatu leheküljel 72.

Päritoludeklaratsioon või EUR-MED päritoludeklaratsioon

Eksportijad võivad ise otsustada, et nende toode on pärit EList või PEM-konventsiooni osalisest, esitades päritoludeklaratsiooni. Päritoludeklaratsiooni võib koostada kas

  • heakskiidetud eksportija
  • eksportija, kui saadetise koguväärtus ei ületa 6000 eurot.
Kuidas koostada päritoludeklaratsiooni?

Eksportija peaks kaubaarvele, saatelehele või muule toodet identifitseerivale äridokumendile (IValisa) kirjutama, tembeldama või trükkima järgmise deklaratsiooni:

„Käesoleva dokumendiga hõlmatud toodete eksportija (tolliloa nr...) ) deklareerib, et kui ei ole selgelt märgitud teisiti, on need tooted... sooduspäritoluga.“

Kuidas koostada EUR-MED päritoludeklaratsiooni

Sel juhul on deklaratsioon järgmine (IV lisa punkt b):

„Käesoleva dokumendiga hõlmatud toodete eksportija (tolliluba nr...) deklareerib, et need tooted on... sooduspäritoluga, kui ei ole selgelt märgitud teisiti.

– kumulatsiooni kohaldatakse... (riigi/riikide nimed).

– kumulatsiooni ei kohaldata“

Päritoludeklaratsiooni võib esitada ükskõik millises ELi ametlikus keeles või IV lisa punktides a ja b nimetatud PEM-tsooni ametlikes keeltes (kumulatsioon peaks alati olema inglise keeles).

Peate oma päritoludeklaratsiooni käsitsi allkirjastama. Kui olete heakskiidetud eksportija, olete sellest nõudest vabastatud, kui esitate oma tolliasutusele kirjaliku kinnituse, et võtate endale täieliku vastutuse Teid identifitseerivate deklaratsioonide eest.

Päritolu kontrollimine

Tolliasutused võivad kontrollida, kas imporditud toode on tõepoolest päritolustaatusega või vastab muudele päritolureeglitele. Tõendamine põhineb

  • importivate ja eksportivate poolte tolliasutuste vaheline halduskoostöö
  • kohalike tolliasutuste tehtavad kontrollid. Importiv lepinguosaline ei tohi külastada eksportijat

Eksportiva lepinguosalise ametiasutused teevad päritolu lõpliku kindlaksmääramise ja teatavad tulemused importiva lepinguosalise ametiasutustele.

Tootenõuded

Tehnilised eeskirjad ja nõuded

Moldova on astunud samme tehniliste kaubandustõketega seotud õigusaktide, standardite ja menetluste ühtlustamiseks ELi omadega. See lihtsustab kaubavahetust Moldova ja ELi vahel.

Moldova on ühtlustanud määrused, sealhulgas:

  • toodete akrediteerimine ja turustamine. Selles on sätestatud vastavushindamismenetluste moodulid.
  • üldine tooteohutus, milles sätestatakse kriteeriumid selle kohta, mida tuleb toote ohutuks tunnistamisel arvesse võtta, ning määratakse kindlaks, millal keelata toode, sest see kujutab endast tõsist ohtu tervisele ja ohutusele

Loetelu nendest määrustest ja muudest õigusaktidest, mida Moldova on rakendanud, on esitatud ELi-Moldova assotsieerimislepingu XVI lisas.

Moldova on samuti nõustunud lähendama

  • mitmesuguste toodete, sealhulgas masinate, liftide, mänguasjade, meditsiiniseadmete ja lihtsate surveanumate ohutusnõuded
  • tooted, mis ei vaja Conformité Européenne (CE) märgist, nt kosmeetikatooted, mootorsõidukid, kemikaalid ja ravimid

Mis puudutab standardeid, siis Moldova on

  • võttis vastu rahvusvahelisi ja Euroopa standardeid vastavalt parimatele tavadele
  • kohustudes tunnistama kehtetuks kõik vastuolulised riiklikud standardid. See hõlmab kõiki Nõukogude Liidu järgsetes riikides kasutatavaid vastuolus olevaid GOST-standardeid (GOST-standardid)– Moldova riiklik standardiorganisatsioon moodustas seitse tehnilist komiteed, et teha kindlaks kehtetuks tunnistamiseks vastukäivad standardid.

 

Kui soovite importida Moldovast ELi kaupu tootjalt, kes on otsustanud kasutada oma spetsifikatsioone Moldovast, peate hankima ELi vastavusdeklaratsiooni, millele on alla kirjutanud tootja.

ELi vastavusdeklaratsioon tõendab ja kinnitab, et asjaomased tooted vastavad asjakohastele nõuetele ja standarditele. Pärast selle lõppu võib tootja lisada oma kaupadele „ Conformité Européenne “ (CE) märgise, mis näitab, et toode vastab ELi standarditele.

Kui teie tootja otsustab tõendada vastavust ELi vastavusdeklaratsiooniga, võib see raha ja ajakulu olla kulukam kui samaväärsust andvate ühtlustatud ELi standarditega töötamine.

Vaadake ühtlustatud standardeid, mis on rühmitatud olemasolevatesse valdkondlikesse tootedirektiividesse.

Tehniliste nõuetega seotud kontaktid

Kuidas ma tean, et kaubad, mida ma ELi impordin, vastavad ELi määrustele ja standarditele?

Kui impordite ELi kaupu, mis kujutavad endast suurt ohtu avalikule huvile (nt surveanumad, liftid ja teatavad masinad), peab vastavushindamise tegema teavitatud asutus (mis on tavaliselt konkreetne organisatsioon, nagu laborid või Moldova valitsuse akrediteeritud kontrolli- ja sertifitseerimisasutused).

Majandus- ja taristuministeerium teostab järelevalvet allasutuste üle, kes vastutavad selliste ülesannete eest nagu vastavushindamismenetlused, metroloogiline kontroll ja ettevõtete akrediteerimine. Nende institutsioonide hulka kuuluvad:

Pange tähele, et suure hulga kaupade puhul peate hankima kohustusliku sertifitseerimise, mille võib väljastada üks akrediteeritud vastavushindamisasutustest.

EL ja Moldova töötavad praegu välja vastastikuse tunnustamise lepingut, mis võimaldab viia mõlemale turule teatavaid tööstustooteid, mis vastavad nõuetele, ilma täiendavate katsete või vastavusmenetlusteta.

Tervise- ja ohutusnõuded – sanitaar- ja fütosanitaarnõuded

Toiduohutus, looma- ja taimetervis

Seoses inimeste ja loomade tervist ja ohutust tundvate taimede, põllumajandustoodete ja toiduainetega kauplemisega nõustus Moldova ühtlustama ELi õigusakte, sealhulgas

  • põllumajanduslike toiduainete ohutust käsitlevad eeskirjad
  • loomasööta käsitlevad erieeskirjad
  • geneetiliselt muundatud organisme käsitlevad eeskirjad
  • veterinaarotstarbel kasutatavaid meditsiinikaupu käsitlevad eeskirjad

Kõigi hõlmatud toodete loetelu on esitatud ELi-Moldova assotsieerimislepingu XVII-A lisas.

Kas kavatsete importida Moldovast ELi kaupu?

  • teie kaup peab olema registreeritud riiklikus Toiduohutusametis (ANSA).
  • peate esitama deklaratsiooni, milles teatatakse ANSA-le konkreetsetest imporditavatest kaupadest.
  • peate hankima Moldovas välja antud fütosanitaarsertifikaadi, mis võimaldab Teie kaubal ELi siseneda.

Tähelepanu

  • kui impordite ELi kaupu, mis on loetletud ohustatud liikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioonis (CITES), on teil lubatud seda teha ainult Moldova põllumajandus-, regionaalarengu- ja keskkonnaministeeriumi loal. Kas teie kaup on loetletud? Tutvuge siin
  • kui impordite ELi mürgiseid keemilisi aineid ja materjale, peate taotlema Moldova põllumajandusministeeriumilt impordiloa.
  • kui impordite mürgiseid kemikaale, peate võtma ühendust oma riikliku ametliku kontaktpunktiga (OCP)

Riikliku toiduohutuse ameti juurde määratud loomatervishoiu osakond vastutab elusloomade veterinaarkontrolli eest Moldovas. Looma-, taime- ja kalahaigustega tegelemise üksikasjalike sätete loetelu on esitatud ELi-Moldova assotsieerimislepingu XVIII-A lisas.

Kontaktisikud sanitaar- ja fütosanitaarnõuete valdkonnas

Tehnilised Kaubandustõkked

Kuigi tehnilised eeskirjad on olulised, võivad need mõnikord olla takistuseks rahvusvahelisele kaubandusele ja seega olla teile kui eksportijale märkimisväärne koormus.

  • kui arvate, et seisate silmitsi kaubandustõkkega, mis aeglustab teie ettevõtet või takistab eksportimist, võite meile öelda,
  • teatage oma ekspordi peatamisest Moldovasse, kasutades veebivormi – EL analüüsib teie olukorda ja võtab asjakohaseid meetmeid

Võtke meiega ühendust

Tollivormistusdokumendid ja -menetlused

Lepinguga tagatakse läbipaistvamad ja lihtsamad tolliprotseduurid, et hõlbustada kaubandust ja vähendada ettevõtjate kulusid.

Dokumendid

Sammsammulistes juhendites kirjeldatakse eri liiki dokumente, mida te peaksite oma toodete tollivormistuseks ette valmistama.

Sõltuvalt teie tootest võib toll nõuda kõiki või mõnda järgmistest elementidest.

  • faktuurarve (konkreetsed nõuded selle vormile ja sisule on esitatud minu kaubandusassistentis)
  • pakkeleht
  • teatavate kaupadeimpordilitsentsid
  • sertifikaadid, mis tõendavad, et teie toode vastab kohustuslikele tooteeeskirjadele, nagu tervisekaitse- ja ohutusnõuded, märgistamine ja pakendamine.
  • päritolutõend – päritoludeklaratsioon

Suurema kindluse huvides võite taotleda eelnevalt siduvat tariifiinformatsiooni ja/või siduvat päritoluinformatsiooni.

Üksikasjaliku teabe saamiseks selle kohta, millised dokumendid peate esitama oma toote tollivormistuseks, saate teavet minu kaubandusassistendilt.

Päritolu tõendamise ja kontrollimise kord

Kirjeldus selle kohta, kuidas tõendada soodustariifide taotlemisel oma toodete päritolu, ja päritolu kontrollimise eeskirjad tolliasutuste poolt on esitatud eespool punktis „Päritolureeglid “.

Teavet impordi ja ekspordi tolliprotseduuride kohta üldiselt leiate maksunduse ja tolliliidu peadirektoraadi veebisaidilt.

Intellektuaalomand ja geograafilised tähised

Leping kaitseb teie intellektuaalomandi õigusi kaupade importimisel ja/või eksportimisel Moldovasse.

Kaubamärgid ja autoriõigus

ELi-Moldova lepinguga nähakse ette õiglane ja läbipaistev kaubamärkide registreerimise süsteem. Kui kaubamärgiamet lükkab teie taotluse tagasi, tuleb otsusest Teile kirjalikult teatada, esitades keeldumise põhjused.

Disainilahendused ja patendid

Teie iseseisvalt loodud eristatavad disainilahendused on registreerimisega kaitstud kuni 25 aastat. See annab teile ainuõiguse disainilahenduse kasutamiseks ja takistab kolmandatel isikutel, kellel ei ole teie nõusolekut, seda kasutada, uuesti luua, müüa, importida ja/või eksportida.

Geograafilised tähised

ELi-Moldova lepingu alusel loodud geograafiliste tähiste erikomisjon jälgib lepingu rakendamist seoses geograafiliste tähistega ja annab aru kaubanduskomiteele. Lisateavet põllumajandustoodete, toiduainete, veinitüüpide ja piiritusjookide geograafiliste tähiste kohta leiab ELi ja Moldova vahelise lepingu XXX lisast.

Kuidas saada kaitset?

Moldova autoriõiguse kaitse amet on riiklik intellektuaalomandi amet (AGEPI). Amet töötab selle nimel, et parandada õigusraamistikku ja kohandada seda ELi normidega, samuti suurendada üldsuse teadlikkust ja suurendada õiguskaitsealast suutlikkust.

Võite taotleda intellektuaalomandi registreerimist AGEPI-s veebis. Moldovas intellektuaalomandi õiguste kaitse saamiseks kuluv aeg varieerub sõltuvalt sellest, millist liiki kaitset taotlete

  • autoriõigus: 15–30 päeva
  • kaubamärgid: 10–12 kuud
  • taimede patent: 1,5–3 aastat
  • lühiajaline leiutise patent: 7–8 kuud
  • pikaajaline leiutise patent: 17–18 kuud
  • tööstusdisainilahendused: 10–12 kuud
  • geograafilised tähised, päritolunimetused või traditsioonilised tooted: 10–12 kuud

Teenuskaubandus

Nii Moldova valitsus kui ka EL on kehtestanud teenuste osutamise suhtes kehtivad piirangud või reservatsioonid, mis on väga läbipaistvad. Moldova erireservatsioonide loetelu on esitatud ELi-Moldova assotsieerimislepingu XXVII-E lisas.

Kuidas Te lisade kaudu liigute?

ELi-Moldova assotsieerimisleping sisaldab kolme Moldova reservatsioonidega lisa, mis võivad teie ettevõtet mõjutada.

  • kas soovite luua ettevõtte Moldovas? XXVII-E lisa sisaldab negatiivset loetelu kõigist teenustesektoritest, millele teil ei ole juurdepääsu. See tähendab, et võite kasutada võimalusi kõigis muudes loetletud sektorites.
  • olete huvitatud teie teenuste piiriülesest kaubandusest? XXVIII-F lisa sisaldab positiivset loetelu teenustesektoritest, millele Teil on juurdepääs. Selles loetelus on loetletud kõik sektorid, kus teil on lubatud kaubelda.
  • otsite kõrgharidusega praktikandit või võtmetöötajate võimalusi? XXVII-G lisas on loetletud sektorid või allsektorid, mille suhtes kohaldatakse piiranguid.
  • kas olete sõltumatu professionaalne või lepinguline teenuseosutaja? XXVII-H lisas on loetletud kohaldatud reservatsioonid.
Kes võib Moldovas asutada ettevõtte?

Juhul kui Te

  • ELi-Moldova leping võimaldab teil asutada või omandada oma ettevõtte filiaale või esindusi Moldovas või ELis.
  • ELi-Moldova leping annab teile võimaluse luua ja asutada ettevõte füüsilisest isikust ettevõtjana või teie kontrolli all olevate ettevõtjate kaudu.

Need toetused tagavad, et teid koheldakse samamoodi nagu Moldova kodanikke.

Piiriülene teenuste osutamine

Moldovale juurdepääsu võimaldavates sektorites kaotatakse lepinguga järgmised piirangud:

  • teenuste osutamise tehingute või varade koguväärtuse kohta
  • teenustoimingute koguarv või teenuste väljundite üldkogus

Samuti on teil lubatud osutada teenuseid Moldovasse samadel tingimustel kui Moldova kodanikud.

Ajutine riigis viibimine

ELi ja Moldova vaheline leping võimaldab teil ajutiselt kolida Moldovasse (või ELi), et töötada selles riigis kõrgharidusega praktikandi, ärimüüja või ettevõtte võtmeisikuna.

Ajutise viibimise perioodid on järgmised:

  • ettevõtjasiseselt üleviidud töötaja (Moldova (või ELi) äriühingu põhipersonal või kõrgharidusega praktikandid) – kuni kolm aastat
  • ärikülaline ( nt reisimine, et alustada äritegevust Moldovas (või ELis) või ettevõtja müüja) – kuni 90 päeva 12-kuulise ajavahemiku jooksul
  • kõrgharidusega praktikant, kes ei ole ettevõtjasiseselt üleviidud töötaja – kuni 1 aasta

ELi-Moldova leping loob võimalusi ka lepingulistele teenuseosutajatele kummaski riigis konkreetsetes sektorites. Sellega seoses peab teenuseosutaja siiski:

  • osutada kõnealust teenust ajutiselt sellise üksuse töötajana, kes on sõlminud kuni üheaastase teenuslepingu;
  • omama vähemalt kolmeaastast erialast töökogemust kõnealuses sektoris.
  • akadeemiline kraad või kvalifikatsioon, mis tõendab samaväärsel tasemel teadmisi ja asjakohast kutsekvalifikatsiooni;

Lisateavet töötajatele, kõrgharidusega praktikantidele, ärimüüjatele ja lepingulistele teenuseosutajatele seatud piirangute kohta leiate ELi-Moldova assotsieerimislepingu XXVII-G lisast ja XXVII-H lisast.

Riigihanked

EL ja Moldova kavandavad vastastikust juurdepääsu riigihanketurgudele igas riigis riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasandil. See kehtib riigihankelepingute ja kontsessioonide kohta nii traditsioonilistes sektorites kui ka kommunaalteenuste sektoris.

ELi-Moldova lepinguga tagatakse ka, et mõlemas riigis võetakse pakkumistaotlusi õiglaselt arvesse ning et kohalikke ja välismaiseid taotlejaid koheldakse võrdselt.

Lepinguga kohustatakse nii ELi kui ka Moldovat tagama, et

  • kõik kavandatavad hanked avalikustatakse – seda tehakse selleks, et avada turg konkurentsile ja anda Teile juurdepääs kavandatavat hanget käsitlevale teabele enne lepingu sõlmimist.
  • on olemas lepingu eseme mittediskrimineeriv kirjeldus, milles on märgitud asjakohased tähtajad, mis on kättesaadavad kõigile ettevõtjatele.
  • teid kui ettevõtjat ei diskrimineerita, kes võib teid pakkumuses osalemisest ilma jätta.
  • lepingu sõlmimise protsess kuni võitnud pakkumuse väljakuulutamiseni on läbipaistev.
  • lõplik otsus edastatakse kõigile taotlejatele – taotluse korral saadetakse tagasilükatud taotlejatele selgitus, mis võimaldab teil otsust analüüsida.

MTenderi elektrooniline hankeplatvorm pakub hõlpsamini kättesaadavat hanketeavet, sealhulgas kavandatavate hangete väljakuulutamist, elektrooniliste pakkumisdokumentide kättesaadavust, riigihangete automatiseeritud bülletääni ja elektroonilistele operaatoritele elektroonilise pakkumisvormi loomist.

Lingid, kontaktandmed, dokumendid

Siseriiklikud institutsioonid

Esindused, kaubanduskojad ja ettevõtjate ühendused

Tehniliste nõuetega seotud kontaktid

Kontaktisikud sanitaar- ja fütosanitaarnõuete valdkonnas

Siseriiklikud institutsioonid

Moldova peaministri majandusnõukogu

Veebileht: https://consecon.gov.md/en/misiune/

Majandus- ja taristuministeeriumi kahesuguse kasutusega kaupadega kauplemise kontrolli osakond

Moldova on rahvusvahelise keemiarelvade keelustamise konventsiooni (CWC) osaline ja jälgib selliste relvade tootmiseks kasutada võidavate ainete importi. Seega võib impordiks olla vaja eriluba.

SecНia control al circulagaiei mărfurilor cu dubla destinație al Ministerul Economiei si Infrastructurii

BD. Piata Marii Adunari Nationale 1, MD-2033 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 250669

Faks: + 373 22 234064

Moldova keskpank (BNM)

Valuuta kontrollimise ja stabiilsuse eest vastutab Moldova keskpank (BNM). Riiklik finantsstabiilsuse komitee allub BNMile.

Banca Națională a Moldovei (BNM)

BD. Grigore Vieru nr 1, MD-2005 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 822348, 822502, 822606

Moldova toll

Serviciul Vamal al Republicii Moldova

Str. N. Starostenco 30, MD-2065 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 574201, 574206

Kõnekeskus: + 373 22 574111

Faks: + 373 22 273061

E-post: vama@customs.gov.md

Veebileht: http://www.customs.gov.md/

Saastuse vältimise ja jäätmekäitluse direktoraat põllumajandusministeeriumi alluvuses

Direcěia prevenire poluării ėi managementul de ėeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ï Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 204512, 204525, 204526

Faks: + 373 22 226858

Esindused, kaubanduskojad ja ettevõtjate ühendused

Euroopa Liidu delegatsioon Moldova Vabariigis

Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova

Str. M. Kogalniceanu 12, MD-2001 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22505210

Faks: + 373 22272622

E-post: Delegation-Moldova@eeas.europa.eu

Moldova Vabariigi esindus Euroopa Liidu juures

Avenue Franklin Roosevelt 55/Franklin Rooseveltlaan 55
1050 Brüssel, Belgia

Telefon: + 32 27400660

Faks: + 32 27400669

E-post: mission.bru@mfa.gov.md

Veebileht: mrmue.mfa.gov.m.m.m.m.m.m.m.m.m.m.m.m.m.m.m

Moldova Vabariigi Kaubandus-Tööstuskoda

Kaamera de Comert si Industrie a Republicii Moldova

151, Stefan cel Mare blv., Chișinău, MD2004, Moldova

Telefon: + 373 22 22 15 52

Faks: + 373 22 2 44 25

E-post: camera@chamber.md

Euroopa Ettevõtlusassotsiatsioon Moldova

Asociaěia Businessului European (EBA)

30, Vlaicu pârcălab str., 7, Chișinău, MD2012, Moldova

Telefon: + 373 22 90 70 25

Mobiiltelefon: + 373 79 025 999

E-post: info@eba.md

EU4Business

EU4Business sekretariaat

De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Belgia

Telefon: + 32 27491851

E-post: secretariat@eu4business.eu

Tehniliste nõuetega seotud kontaktid

Moldova Standardiinstituut (ISM)

Institutul de Standardizare din Moldova (ISM)

Str. Eugen Coca 28, MD-2064 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 905300

Faks: + 373 22 905310

Teise organisatsioonina, mida kontrollib nimetatud ministeerium, määratakse Moldova Vabariigi riiklik akrediteerimiskeskus (MOLDAC) Moldova ühtseks riiklikuks akrediteerimisasutuseks.

Moldova standardite ja tehniliste normide kataloog: www.estandard.md

Tervishoiu-, töö- ja sotsiaalkaitseministeerium

Muncii si Protectiei Sociale (Muncii si Protectiei Sociale)

Str. Vasile Alecsandri 2, MD-2009 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 729907, 268818

Faks: + 373 22 738781

Avalike teenuste amet

Uued imporditud mootorsõidukid tuleb kanda avalike teenuste ameti transpordivahendite registrisse. Lisaks peab importija deklareerima ja kindlaks määrama mootorsõidukite tehnilised tingimused.

Agenția Servicii Publice

Str. Pushkin 42, MD-2012 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 257070

Faks: + 373 22 212259

Riiklik maanteetranspordiamet

Autoveoalaste õiguslike meetmete kontrollimise ja järelevalve eest vastutab riiklik autoveoamet.

Alamordonat Ministerului Transporturilor ïi Infrastructurii Drumurilor (ANTA)

Str. Alecu Russo 1, MD-2068 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 498810

Faks: + 373 22 220657

Kontaktisikud sanitaar- ja fütosanitaarnõuete valdkonnas

Riiklik taimekaitseorganisatsioon (NPPO)/taimekaitse direktoraat

Direcěia Protecěia ėi sănătatea plantelor atribuite AgenНiei Naționale pentru Siguraněa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 264674, 294730

Faks: + 373 22294730

Riikliku Toiduohutusameti juurde määratud loomatervishoiu osakond

Departamentul de sănătate Animală atribuit celei Agenției Naționale pentru Siguraněa Alimentelor (ANSA)

Str. Mihail Kogălniceanu 63, MD-2009 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 210178, 294730

Faks: + 373 22 294730

Põllumajandus-, regionaalarengu- ja keskkonnaministeerium

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale ïi Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 204579

Faks: + 373 22 220748

Mürgiste kemikaalide ametlik kontaktpunkt

Direcěia prevenire poluării ėi managementul de ėeurilor a Ministerul Agriculturii, Dezvoltarii Regionale ï Mediului

Str. Constantin Tanase 9, MD-2005 Chișinău, Moldova

Telefon: + 373 22 204512, 204525, 204526

Faks: + 373 22 226858

Riiklik bioloogilise julgeoleku komisjon

Comisia Națională pentru Securitate Biologică

Str. Mitropolit Dosoftei 156 A, MD-2004 Chișinău, Moldova

Telefon ja faks: + 373 22 226874

Täiendavad lingid

Jagage seda lehte:

Kiirlingid