Jak przeczytać umowę handlową?
Jeśli chcą Państwo eksportować swój produkt lub usługę, mogą skorzystać z uprzywilejowanego traktowania dzięki umowie handlowej. Dzięki umowom handlowym łatwiej i taniej jest eksportować, co sprawia, że produkt stanowi przewagę konkurencyjną na rynku docelowym. Dzięki tej sekcji można zrozumieć, w jaki sposób umowy handlowe UE pracują i dowiedzieć się, jak znaleźć potrzebne informacje.
Unijne umowy handlowe mogą wydawać się skomplikowane, ale opierają się na łatwych do stosowania struktur logicznych. Poniżej znajduje się standardowa podstawowa struktura umowy handlowej, która pomoże Ci znaleźć informacje, które potrzebują Państwo w swojej działalności handlowej. Służy to jako ogólna wytyczna. Każda umowa jest inna, w zależności od sytuacji stron sygnatariuszy i ich poziomu ambicji w zakresie liberalizacji handlu.
1. Preambuła
Preambuła wymienia strony, potwierdza ich wspólne cele w zakresie rozwoju stosunków gospodarczych i uznaje podstawy tych stosunków.
2. Definicje, cele i przepisy początkowe
W niniejszym rozdziale wyjaśniono terminy użyte w umowie w celu zapewnienia wspólnego rozumienia języka.
3. Traktowanie narodowe i dostęp towarów do rynku
Rozdział i jego załączniki opisują zazwyczaj, w jakim zakresie i jak szybko umowa obniży lub zniesie cła, podatki lub inne opłaty przywozowe na towary będące przedmiotem wymiany handlowej między stronami. W tym miejscu znajdą Państwo szczegółowe obowiązki i taryfy celne odnoszące się do wszystkich towarów objętych umową handlową. Zazwyczaj istnieje oddzielny załącznik zawierający szczegółowe zobowiązania podjęte przez każdą ze stron dla każdej kategorii towarów.
4. Środki ochrony handlu
Niniejszy rozdział odnosi się do środków zaradczych, które jedna ze stron może podjąć w odpowiedzi na negatywne skutki nieuczciwych praktyk handlowych, takich jak dumping i nielegalne dotacje.
5. Bariery techniczne w handlu
Rozdział ten przewiduje harmonizację niektórych rozporządzeń i uznaje niektóre procedury certyfikacji jakości za równoważne w poszczególnych sektorach.Może ono przewidywać wzajemne uznawanie procedur oceny zgodności, co oznacza, że produkty mogą być dopuszczone do przywozu w kraju przeznaczenia w oparciu o dokumenty oceny zgodności wydane w kraju wywozu.
6. Środki sanitarne i fitosanitarne
Rozdział ten ustanawia przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia zwierząt i roślin. Jego celem jest zazwyczaj uproszczenie i zharmonizowanie procedur zgodności z przepisami, co zagwarantuje, że legalne środki bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia zwierząt i roślin nie stworzą nieuzasadnionych barier w handlu. W tym miejscu można znaleźć właściwe organy w każdym kraju oraz mechanizmy homologacji, które muszą Państwo spełnić, aby móc dokonać wywozu.
7. Ułatwienia celne i handlowe
Rozdział ten ma na celu uproszczenie procedur celnych i poprawę ich skuteczności. W tym miejscu można znaleźć procedury celne, które nie zostały wymienione w innym miejscu, wymogi dotyczące dokumentacji i metod określania przestrzegania reguł pochodzenia oraz inne informacje związane z ustalaniem wartości celnej, opłatami i honorariami oraz prawo do zaskarżenia decyzji celnych.
8. Inwestycje
W niniejszym rozdziale przedstawiono środki służące zwiększeniu inwestycji i ochronie inwestorów, zapewniając ich sprawiedliwe traktowanie. Może on usunąć zagraniczne pułapy lub wymogi dotyczące wyników, ułatwić transfer zysków oraz wprowadzić stabilne i przewidywalne zasady regulujące gwarancje inwestycyjne. Może również tworzyć systemy sądów ds. inwestycji, które umożliwiają inwestorom szybkie i uczciwe rozstrzyganie sporów inwestycyjnych z rządami.
9. Handel usługami
Rozdział ten dotyczy transgranicznego handlu usługami. Częściowo wynika to ze struktury Układu ogólnego w sprawie handlu usługami, który ustanawia zasady handlu usługami między każdym państwem, które jest członkiem WTO. Umowy handlowe często zawierają jednak dodatkowe zobowiązania w sektorach takich jak usługi finansowe, telekomunikacja, handel elektroniczny i tymczasowy przepływ osób fizycznych. Szczegółowe zobowiązania można znaleźć w załącznikach, z oddzielnym harmonogramem, dla każdej ze stron.
10. Zamówienia publiczne
W rozdziale tym określono obszary, w których przedsiębiorstwa z każdej strony mogą dostarczać towary i usługi każdemu rządowi, w tym organom administracji centralnej, regionalnej, prowincjonalnej i lokalnej. Jeżeli strony są już członkami Porozumienia w sprawie zamówień rządowych w ramach WTO (GPA), umowa handlowa może pogłębić zobowiązania w odniesieniu do liczby objętych zamówień podmiotów zamawiających, liczby objętych nimi towarów i usług oraz progów wartości kwalifikujących się do przetargu.
11. Własność intelektualna
Z reguły w oparciu o istniejące międzynarodowe konwencje w dziedzinie własności intelektualnej (IP) niniejszy rozdział określa procedury i przepisy dotyczące praw autorskich, znaków towarowych, wzorów, patentów, ochrony danych itp. Może również określać nowe obszary współpracy, takie jak ochrona oznaczeń geograficznych.
12. Konkurencja i sprawy powiązane
Sekcja ta odnosi się zazwyczaj do prawa konkurencji, dochodzeń i sankcji związanych z kartelami handlowymi, nadużywaniem pozycji dominującej przez przedsiębiorstwa o dominującej pozycji na rynku oraz z antykonkurencyjnymi fuzjami. Może również określić zasady dotyczące dotacji, przedsiębiorstw państwowych i przedsiębiorstw, którym przyznano szczególne przywileje, w celu zapewnienia równych warunków działania dla przedsiębiorstw prywatnych.
13. Rozstrzyganie sporów i mediacja
W rozdziale tym przedstawiono system rozstrzygania wszelkich sporów dotyczących sposobu stosowania lub interpretacji porozumienia i wymienia się formalne procedury, które obie strony muszą stosować, jeżeli nie są w stanie osiągnąć porozumienia w drodze mediacji.
14. Przepisy końcowe
Rozdział ten określa zazwyczaj, w jaki sposób umowa wchodzi w życie, otwiera możliwość przyłączenia się do niej nowych stron po jej podpisaniu i ustala procedury wprowadzania zmian do umowy w przyszłości.
15. Pozostałe protokoły
Może to zawierać istotne informacje, które nie zostały uwzględnione w innym miejscu, takie jak szczegółowe reguły pochodzenia dla każdej kategorii produktów.