Polski producent mleka dla niemowląt uzyskuje dostęp do rynku egipskiego
Stanowisko Poznania:
Geopolityka jest bardzo zadowolona, że odzyskała dostęp do rynku egipskiego. By wywozić mleko dla niemowląt do tego kraju, zanim Egipt wprowadził wykaz „krajów referencyjnych”. Nasi egipscy klienci zawsze byli bardzo zadowoleni z naszych produktów, a pediatrycy egipscy rekomendowali to rozwiązanie. Cieszymy się, że dzięki Komisji Europejskiej i polskim władzom możemy wznowić eksport na ten ważny rynek.
Tytus Dobrzyński
Geo Polska
Spółka
Geo-Polska, założona w 1992 r., jest rodzinnym przedsiębiorstwem z siedzibą w Poznaniu produkującym mleko dla dzieci i inne produkty odżywcze dla niemowląt. Zatrudniając 70 osób, jest on typowym „ukrytym liderem” eksportu UE, zapewniającym ponad 20 rynków na całym świecie i wykorzystującym największe obroty za granicą.
Nowa egipska ustawa blokująca polski eksport
Unijni eksporterzy wraz z państwami członkowskimi UE ostrzegli Komisję Europejską o nowej egipskiej ustawie dotyczącej przetworów mlecznych dla niemowląt. Nowe przepisy zezwalały na przywóz mleka dla dzieci wyłącznie z wykazu tzw. krajów odniesienia. Ponieważ Polska nie znajduje się w wykazie, Geo Polska nie mogłaby już eksportować do Egiptu.
Działania UE przynoszą rezultaty
Unijne partnerstwo na rzecz dostępu do rynku szybko podjęło działania
- Biuro UE w Kairze i ambasady państw członkowskich poruszyły kwestię nowej bariery handlowej z władzami Egiptu
- Komisja Europejska zajęła się tą kwestią podczas spotkań z egipskimi urzędnikami ds. handlu
- Ówczesny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan podniósł tę kwestię podczas wizyty w Egipcie na początku 2019 r.
Wysiłki te okazały się owocne: Egipt ogłosił, że mleko dla niemowląt z Unii Europejskiej i wywożone bezpośrednio do Egiptu może zawsze kwalifikować się do przywozu, pod warunkiem że ten sam produkt jest sprzedawany również w państwach członkowskich UE wymienionych jako „kraje odniesienia” w Egipcie. Geopolityka mogłaby ponownie eksportować do Egiptu.
Stanowisko stowarzyszenia sektorowego UE
„Europejskie Stowarzyszenie Mleczarnictwa (EDA) jest głosem przedsiębiorstw mleczarskich, spółdzielni i prywatnych mleczarni w UE. Wielu z jej członków to małe lub średnie przedsiębiorstwa.
Laurens van Delft, EDA
Ponad 300 tys. osób pracuje w zakładach przetwórstwa mleka, a co najmniej 45 000 z nich jest uzależnionych od eksportu. Każdego dnia dostrzegamy znaczenie bezproblemowego i otwartego handlu.
Pomoc Komisji Europejskiej w usuwaniu barier handlowych, takich jak wprowadzone przez Egipt ograniczenia przywozu mleka dla niemowląt, jest bardzo ważna dla europejskich przedsiębiorstw mleczarskich. Dzięki temu możemy skupić się na naszej podstawowej działalności polegającej na dostarczaniu zdrowej i bogatej w składniki odżywcze żywności na całym świecie.