Zkušenosti podniků:

Obchodní dohody vytvářejí správné prostředí pro růst

Obchodní dohody vytvářejí správné prostředí pro růst

Obchodní dohody vedou k větší svobodě fungování a větší kontrole nad naším produktem.
Frank Meyer,
jednatel společnosti CeraNovis

Tento podnik Saarbrücken vyváží 35 % své produkce za hranicemi EU, do zemí s obchodními dohodami i bez nich. „Rozdíl, který obchodní dohoda přináší,“ říká pan Meyer, „je významný“.

Společnost CeraNovis dodává širokou škálu vysoce výkonných nátěrových hmot pro průmyslové aplikace ve výměníku tepla, slévárenství a kosmickém průmyslu. Výrobky jsou na prvním konci trhu, zákazníci jsou však vždy ovlivněni cenou. Právě v této oblasti obchodní dohody skutečně prokazují svou sílu. „V důsledku odstranění cel je CeraNovis skutečně konkurenčním aktérem v Kanadě, Jižní Koreji a Jižní Africe,“ říká pan Meyer a příjmy společnosti se zvýšily v přímém důsledku obchodních dohod s těmito trhy.

Ušetřený čas jsou ušetřené peníze

Přeprava chemických látek přes hranice může být komplikovaná. Pokud neexistuje žádná obchodní dohoda upravující celní požadavky, může vyřizování administrativy pro relativně mladou společnost, která má k řízení dodavatelského řetězce k dispozici jen malý tým pracovníků, představovat velkou zátěž. Například získávání výrobků společnosti CeraNovis čínským zákazníkům je vždy obtížný proces, zatímco prodej jejich jihokorejským zákazníkům je podle obchodní dohody mezi EU a Jižní Koreou „dortem“, říká pan Meyer.

Obchodní dohoda mezi EU a Kanadou CeraNovis přinesla zvláštní výhody. Od jejího přijetí se vyřizování prohlášení o shodě stalo mnohem jednodušším a obecně lze říci, že to, co dříve zabralo dva dny, nyní trvá dvě hodiny. Společnost CeraNovis dnes navíc může jednat jako registrovaný vývozce s osvědčením o původu zboží. „Pro naše zákazníky to výrazně zjednodušilo dovozní proces a díky odstranění cel se navíc konečné náklady na náš výrobek v Kanadě snížily o 5–10 %,“ uvádí Meyer. 

Osobní kontakt přináší přidanou hodnotu

Společnost CeraNovis jakožto malý podnik dodávající specializovaný výrobek skutečně oceňuje přímý kontakt se svými zákazníky. „To nám pomůže udržet náš prst na to, co zákazníci potřebují,“ říká pan Meyer. Pro něj jsou bez obchodní dohody téměř nemožné úzké vztahy se zákazníky.

Pokud CeraNovis vyváží do zemí bez obchodní dohody, musí využít místního zástupce. To má vliv nejen na spodní hranici, neboť zástupce má určitý procentní podíl, ale také na to, že často dochází ke ztrátě velmi důležitého přímého kontaktu se zákazníky. Existuje-li obchodní dohoda, udržují úzké obchodní vztahy, které jim umožňují poskytovat individualizovaná řešení a přímo reagovat na potřeby svých zákazníků.

Během několika let se tak CeraNovis na trhu etablovala a nyní zaměstnává 15 osob a funguje nezávisle na svém počátečním rizikovém kapitálu. Obchodní dohody mají zásadní význam pro rozvoj mezinárodních trhů a nadále se pro ně hledají nové trhy. Jejich výhody totiž skutečně nelze přehlížet.

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy