Relacja z doświadczenia przedsiębiorstwa:

Umowy handlowe tworzą właściwe środowisko dla rozwoju

Umowy handlowe tworzą właściwe środowisko dla rozwoju

Umowy handlowe prowadzą do większej swobody działania i większej kontroli nad naszym produktem.
Frank Meyer, dyrektor
zarządzający CeraNovis

Przedsiębiorstwo Saarbrücken eksportuje 35 % swojej produkcji poza granice UE do państw, które zawarły umowy handlowe i nie zawarły takich umów. „Różnica, jaką ma umowa handlowa” – mówi p. Meyer, „jest istotna”.

CeraNovis dostarcza szeroką gamę wysokowydajnych powłok do zastosowań przemysłowych w przemyśle wymiany ciepła, odlewni i przestrzeni kosmicznej. Produkty znajdują się w górnej części rynku, ale ceny zawsze wpływają na klientów. W tym właśnie obszarze umowy handlowe rzeczywiście dowodzą swojej siły. „Ze względu na zniesienie ceł CeraNovis jest prawdziwie konkurencyjnym podmiotem w Kanadzie, Korei Południowej i Republice Południowej Afryki” – mówi Pan Meyer, a przychody przedsiębiorstwa wzrosły bezpośrednio w wyniku umów handlowych z tymi rynkami.

Oszczędność czasu to oszczędność pieniędzy

Transport chemikaliów za granicę może być skomplikowaną kwestią. Dla młodej firmy z małym zespołem ludzi do obsługi łańcucha dostaw formalności do wypełnienia w przypadku braku umowy handlowej mogą być dużym obciążeniem. Na przykład dostarczanie produktów CeraNovis klientom chińskim jest zawsze trudnym procesem, natomiast sprzedaż ich klientom południowokoreańskim w ramach umowy handlowej między UE a Koreą Południową jest „pierściem” – mówi Pan Meyer.

W przypadku CeraNovis umowa handlowa UE-Kanada przyniosła szczególne korzyści. Od czasu jej wejścia w życie poświadczanie zgodności stało się znacznie prostsze, a cały proces administracyjny, który wcześniej trwał dwa dni, teraz trwa dwie godziny. Poza tym CeraNovis może teraz działać jako zarejestrowany eksporter z certyfikatem pochodzenia. „Z punktu widzenia naszych klientów to znacznie uprościło proces importu i oprócz eliminacji ceł, obniżyło końcowy koszt naszego produktu w Kanadzie o 5–10 %”, mówi Frank Meyer. 

Osobisty dotyk wnosi wartość dodaną

CeraNovis, jako małe przedsiębiorstwo dostarczające produkt niszowy, naprawdę ceni bezpośredni kontakt ze swoimi klientami. „Pomaga nam to zachować nagłośnienie potrzeb klientów” – mówi Meyer. Jego zdaniem bliskie stosunki z klientami są prawie niemożliwe bez umowy handlowej.

Kiedy CeraNovis eksportuje do krajów nieposiadających umowy handlowej, muszą korzystać z usług lokalnego przedstawiciela. Wpływa to nie tylko na dolną granicę, ponieważ przedstawiciel przyjmuje wartość procentową, ale często dochodzi do utraty wszystkich istotnych bezpośrednich kontaktów z klientami. W przypadku zawarcia umowy handlowej utrzymują one bliskie stosunki gospodarcze umożliwiające im dostarczanie dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwiązań i bezpośrednie zaspokajanie potrzeb swoich klientów.

W ciągu kilku lat CeraNovis zapewniła sobie własne miejsce na rynku; zatrudnia obecnie 15 osób i prowadzi działalność niezależnie od swojego początkowego kapitału wysokiego ryzyka. Umowy handlowe są niezbędnym elementem rozwoju jej rynków zagranicznych; dziś firma przygląda się kolejnym krajom z umowami handlowymi, w poszukiwaniu nowych rynków. Nie sposób zignorować korzyści.

Udostępnij tę stronę: