Príbeh spoločnosti:

Obchodné dohody vytvárajú tú správnu chémiu pre rast

Obchodné dohody vytvárajú tú správnu chémiu pre rast

Obchodné dohody vedú k väčšej slobode podnikania a väčšej kontrole nad našim výrobkom.
Frank Meyer,
výkonný riaditeľ, CeraNovis

Tieto podniky v Saarbrückene vyvážajú 35 % svojej produkcie za hranicami EÚ do krajín s obchodnými dohodami a bez nich. „Rozdiel, ktorý obchodná dohoda prináša,“ uviedol pán Meyer, „je významný“.

Spoločnosť CeraNovis dodáva širokú škálu vysokovýkonných náterov na priemyselné použitie v oblasti výmeny tepla, zlievarní a kozmického priemyslu. Výrobky sú na vrchole trhu, ale zákazníci sú vždy ovplyvnení cenou. Práve tu obchodné dohody skutočne preukazujú svoju silu. „Z dôvodu odstránenia ciel je CeraNovis skutočne konkurenčným hráčom v Kanade, Južnej Kórei a Južnej Afrike,“ hovorí pán Meyer a príjmy spoločnosti sa zvýšili v priamom dôsledku obchodných dohôd s týmito trhmi.

Ušetrený čas znamená ušetrené peniaze

Preprava chemikálií cez hranice môže byť komplikovaná. V prípade novej spoločnosti s malým tímom riadenia dodávateľského reťazca môže byť administratíva veľmi náročná, ak neexistuje obchodná dohoda. Napríklad získavanie výrobkov spoločnosti CeraNovis čínskym zákazníkom je vždy zložitý proces, zatiaľ čo predaj ich juhokórejským zákazníkom v rámci obchodnej dohody medzi EÚ a Južnou Kóreou je „kusom koláča“, hovorí pán Meyer.

Obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou CeraNovis priniesla osobitné výhody. Od uzatvorenia dohody CETA je vyhlásenie o zhode oveľa jednoduchšie a celkovo administratívny proces, ktorý predtým trval dva dni, teraz trvá dve hodiny. Okrem toho, spoločnosť CeraNovis môže teraz pôsobiť ako registrovaný vývozcas osvedčením o pôvode. „Pre našich zákazníkov sa tým výrazne zjednodušil proces dovozu a okrem toho zrušením ciel sa znížili konečné náklady na náš výrobok v Kanade o 5 – 10 %,“ uvádza pán Meyer. 

Osobný dotyk predstavuje pridanú hodnotu

Spoločnosť CeraNovis ako malý podnik dodávajúci špecializovaný produkt v skutočnosti oceňuje priamy kontakt so svojimi zákazníkmi. „To nám pomáha udržať náš prst na impulze toho, čo zákazníci potrebujú,“ hovorí pán Meyer. Pre neho sú úzke vzťahy so zákazníkmi takmer nemožné bez obchodnej dohody.

Keď CeraNovis vyváža do krajín bez obchodnej dohody, musí využiť miestneho zástupcu. To má vplyv nielen na spodnú líniu, keďže zástupca berie určitý percentuálny podiel, ale že často dochádza k strate všetkých dôležitých priamych kontaktov so zákazníkmi. Ak existuje obchodná dohoda, udržiavajú úzke obchodné vzťahy, ktoré im umožňujú poskytovať prispôsobené riešenia a priamo riešiť potreby svojich zákazníkov.

Spoločnosť CeraNovis si za niekoľkých pár rokov vybudovala svoj priestor, zamestnáva 15 ľudí a zatiaľ čo na rozbehnutie jej činnosti bol potrebný rizikový kapitál, v súčasnosti je situácia úplne iná. Obchodné dohody boli kľúčové pri rozvoji medzinárodných trhov spoločnosti. CeraNovis sa teraz pri rozhodovaní o tom, na ktoré nové trhy vstúpi, sústredí na krajiny s obchodnými dohodami. Výhody sú príliš lákavé, než aby ich spoločnosť nebrala na vedomie.

Zdieľať túto stránku:

Rýchle odkazy