Zkušenosti podniků:

Obchodní dohody vytvářejí správnou chemii pro růst

Obchodní dohody vytvářejí správnou chemii pro růst

Obchodní dohody vedou k větší svobodě podnikání a větší kontrole nad naším výrobkem.
Frank Meyer,
generální ředitel, CeraNovis

Tento podnik Saarbrücken vyváží 35 % své produkce za hranice EU do zemí s obchodními dohodami i bez nich. „Rozdíl, který obchodní dohoda přináší,“ říká pan Meyer, „je významný“.

Společnost CeraNovis dodává širokou škálu vysoce výkonných nátěrových hmot pro průmyslové účely v odvětví výměny tepla, slévárenství a kosmického průmyslu. Výrobky jsou na vrcholu trhu, ale zákazníci jsou vždy ovlivňováni cenou. Právě zde obchodní dohody skutečně prokazují svou sílu. „V důsledku odstranění cel je CeraNovis skutečně konkurenceschopným aktérem v Kanadě, Jižní Koreji a Jižní Africe,“ říká pan Meyer a příjmy společnosti se zvýšily v přímém důsledku obchodních dohod s těmito trhy.

Ušetřený čas je ušetřen

Přeprava chemických látek přes hranice může být komplikovaná. Pro mladou společnost s malým týmem řízení dodavatelského řetězce může být administrativní práce velmi zatěžující, pokud neexistuje obchodní dohoda. Například získávání výrobků společnosti CeraNovis čínským zákazníkům je vždy obtížný proces, zatímco prodej svým jihokorejským zákazníkům v rámci obchodní dohody mezi EU a Jižní Koreou je „dortem“, říká pan Meyer.

Obchodní dohoda mezi EU a Kanadou CeraNovis, obchodní dohoda CETA, přinesla zvláštní výhody. Od přijetí komplexní dohody o hospodářské a obchodní spolupráci se prohlášení o shodě stalo mnohem jednodušším a celkově, administrativní proces, který trval dva dny, nyní trvá dvě hodiny. CeraNovis může nyní rovněž jednat jako registrovaný vývozce s osvědčením o původu. „Pro naše zákazníky to výrazně zjednodušilo dovozní proces a odstranění cel navíc snížilo konečné náklady na náš výrobek v Kanadě o 5-10 %,“ říká pan Meyer.

Osobní dotyk přináší přidanou hodnotu

Společnost CeraNovis jakožto malý podnik dodávající nadstandardní produkt skutečně oceňuje přímý kontakt se svými zákazníky. „To nám pomáhá udržet náš prst na to, co zákazníci potřebují,“ říká pan Meyer. Úzké vztahy se zákazníky jsou pro něj téměř nemožné bez uzavření obchodní dohody.

Pokud CeraNovis vyváží do zemí bez obchodní dohody, musí využít místního zástupce. To má vliv nejen na spodní linii, neboť zástupce činí procentní podíl, ale často dochází ke ztrátě všech důležitých přímých kontaktů se zákazníky. Existuje-li obchodní dohoda, udržují úzké obchodní vztahy, které jim umožňují poskytovat individuální řešení a přímo reagovat na potřeby svých zákazníků.

Za několik krátkých let vyhradil CeraNovis prostor pro sebe, zaměstnával 15 osob a nyní fungoval nezávisle na svém rizikovém kapitálu. Obchodní dohody mají zásadní význam pro rozvoj jejich mezinárodních trhů a nadále se zaměřují na země s obchodními dohodami o nových trzích. Perky jsou příliš dobré na to, aby je nebylo možné ignorovat.

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy