Krótki przewodnik dotyczący współpracy z regułami pochodzenia

Krótki przewodnik dotyczący współpracy z regułami pochodzenia

Reguły pochodzenia – dlaczego są potrzebne?

Reguły pochodzenia stanowią zasadniczą część umów handlowych UE. Aby kwalifikować się do niższej lub zerowej stawki celnej na mocy umowy handlowej UE, Twój produkt musi być zgodny ze szczegółowymi regułami pochodzenia zawartymi w umowie.

Reguły pochodzenia określają, w którym kraju produkt został pozyskany lub wytworzony – jego „narodowość gospodarcza” – i pomagają zapewnić prawidłowe stosowanie przez organy celne niższych stawek celnych, tak aby przedsiębiorstwa z siedzibą w krajach objętych umową o wolnym handlu korzystały z nich.

Jest to równie łatwe jak 1, 2, 3!

Reguły pochodzenia zawarte w umowie handlowej mogą wyglądać na pierwszy rzut oka, ale po zrozumieniu podstawowych zasad jest to łatwe.

Trzy etapy uiszczania niższych należności celnych:

Zacznij korzystać z niższych ceł na przywóz lub wywóz!

Aby znaleźć informacje na temat wywozu/przywozu konkretnego produktu do lub z danego kraju partnerskiego objętego umową o wolnym handlu, należy zapoznać się z interaktywnym narzędziem samooceny reguł pochodzenia (ROSA) w Mój asystent handlowy, aby ocenić, czy Twój produkt spełnia reguły pochodzenia, i dowiedzieć się, jak przygotować prawidłowe dowody pochodzenia.

Aby zapoznać się z ogólnymi zasadami określania pochodzenia w unijnych umowach o wolnym handlu, należy zapoznać się z następującą sekcją:

1

Sprawdź, czy Twój produkt kwalifikuje się

Jak dowiedzieć się, czy Twój produkt kwalifikuje się do objęcia niższymi cłami

Każda umowa handlowa określa szczegółowe reguły pochodzenia dla każdego produktu.

Czy Państwa produkt spełnia jedno z kryteriów pochodzenia?

Po pierwsze, ustalić, czy Twój produkt jest całkowicie uzyskany w danym kraju. W takim przypadku może ona kwalifikować się do niższych należności celnych. Całkowite uzyskanie dotyczy głównie żywych zwierząt i produktów rolnych.

Jeżeli Twój produkt nie jest całkowicie uzyskany w danym kraju, będzie musiał być zgodny z innymi przepisami dotyczącymi poszczególnych produktów. Jeżeli istnieją alternatywne zasady, Twój produkt musi być zgodny tylko z jednym z nich.

Zazwyczaj są to przepisy

lub

  • określić, które produkty można uznać za kwalifikujące się, jeżeli zostały wyprodukowane wyłącznie z materiałów pochodzących

Przykłady podstawowych przepisów dotyczących poszczególnych produktów

  • reguła wartości dodanej – wartość wszystkich użytych materiałów niepochodzących nie może przekraczać określonego odsetka ceny ex-works produktu
  • zmiana klasyfikacji taryfowej – proces produkcji powoduje zmianę klasyfikacji taryfowej między materiałami niepochodzącymi a produktem końcowym. Na przykład produkcja papieru (system zharmonizowany dział 48) z masy celulozowej niepochodzącej (dział 47 systemu zharmonizowanego)
  • operacje szczególne – wymagany jest specyficzny proces produkcji. Na przykład przędzenie włókien w przędzę. Takie przepisy są stosowane głównie w sektorze włókienniczym i odzieżowym oraz w sektorze chemicznym.

Wskazówki, które pomogą Ci przestrzegać przepisów dotyczących poszczególnych produktów

Jeżeli Twój produkt nie jest bezpośrednio zgodny z podstawowymi regułami dotyczącymi konkretnych produktów, dodatkowy zestaw reguł może nadal pomóc Twój produkt w uzyskaniu statusu pochodzenia.

Dodatkowa elastyczność dotyczy głównie tolerancji i kumulacji. Umowa handlowa może również zawierać pewne odstępstwa.

Tolerancja
  • reguła tolerancji dopuszcza użycie materiałów niepochodzących, które są normalnie zakazane przez regułę dotyczącą konkretnego produktu, do określonej wartości procentowej – zazwyczaj 10 % lub 15 % – ceny ex-works produktu.
  • tolerancja ta nie może przekraczać progu wartości dopuszczalnych maksymalnych ilości materiałów niepochodzących wymienionych w regułach dotyczących poszczególnych produktów.
Kumulacja
  • kumulacja pozwala uznać, że pochodzi z Twojego kraju lub została przeprowadzona w Twoim kraju
  • wszelkie użyte materiały niepochodzące

lub

  • przetwarzanie dokonane w innym kraju

Istnieją trzy główne rodzaje kumulacji

  • kumulacja dwustronna (dwóch partnerów) – materiały pochodzące z kraju partnerskiego mogą być użyte jako materiały pochodzące z Państwa kraju (i odwrotnie).  Kumulacja ta ma zastosowanie do wszystkich systemów preferencyjnych UE.
  • kumulacja diagonalna (ponad dwóch partnerów stosujących identyczne reguły pochodzenia) – materiały pochodzące z określonego kraju trzeciego (wymienionego w odpowiednim przepisie dotyczącym kumulacji) mogą być stosowane jako materiały pochodzące z Państwa kraju
  • pełna kumulacja – procesy przeprowadzone w dowolnym kraju UE lub innym określonym kraju (wspomnianym w odpowiednim przepisie dotyczącym kumulacji) można uznać za przeprowadzone w Państwa kraju.
Odstępstwa
  • mogą mieć również zastosowanie specjalne odstępstwa – sprawdź umowę handlową

Jeżeli Twój produkt jest zgodny ze wszystkimi przepisami, należy rozważyć szereg dodatkowych wymogów.

Czy Państwa produkt spełnia również wszystkie pozostałe mające zastosowanie wymogi?

Produkt musi spełniać wszystkie pozostałe mające zastosowanie wymogi, takie jak minimalne czynności (wystarczająca obróbka lub przetworzenie) oraz przepisy dotyczące transportu bezpośredniego.

Czynności minimalne – wystarczająca obróbka lub przetworzenie
  • należy sprawdzić, czy obróbka lub przetwarzanie dokonane w Twoim kraju wykraczają poza minimalne wymagane czynności.
  • minimalne operacje są wymienione w regułach pochodzenia zawartych w umowie handlowej. Mogą one obejmować operacje takie jak:
    • opakowanie
    • proste cięcie
    • zwykłe spotkanie
    • proste mieszanie
    • prasowanie lub prasowanie wyrobów włókienniczych
    • operacje malowania lub polerowania
  • jeżeli produkcja prowadzona w Państwa kraju jest jedną z wymienionych w wykazie i nie wykonano tam żadnych innych materiałów, co oznacza, że nie wyprodukowano ani nie przekształcono żadnego materiału, produkt nie może zostać uznany za pochodzący, nawet jeżeli spełnione zostały reguły pochodzenia dotyczące konkretnych produktów.
Reguła transportu bezpośredniego lub transport przez państwo trzecie
  • nawet jeśli Twój produkt liczy się jako „pochodzący”, musisz upewnić się, że produkt został wysłany z kraju wywozu i dotarł do kraju przeznaczenia bez manipulacji w jakimkolwiek innym kraju, z wyjątkiem działań niezbędnych do utrzymania produktu w dobrych warunkach.
  • każda umowa handlowa określa szczegółowe warunki
  • zazwyczaj przeładunek lub czasowe składowanie w państwie trzecim jest dozwolone, jeżeli produkty pozostają pod nadzorem organów celnych i nie są poddawane innym czynnościom niż:
    • rozładunku
    • przeładunek
    • wszelkie czynności mające na celu utrzymanie ich w dobrym stanie
  • należy pamiętać, że będziesz musiał udowodnić organom celnym kraju przywozu, że Twój produkt został przetransportowany bezpośrednio.
Stawka zwrotu cła

Niektóre umowy handlowe umożliwiają zwrot ceł.

Oznacza to, że jeżeli płacą Państwo cła za materiały niepochodzące, które wykorzystujesz do wytworzenia produktu, który następnie wywożą Państwo w ramach preferencyjnej taryfy celnej, mogą Państwo złożyć wniosek o zwrot tych ceł.

Kto może pomóc w ustaleniu, czy dany produkt kwalifikuje się?

  • skorzystaj z systemu ROSA, aby pomóc w ocenie, czy Twój produkt jest zgodny z przepisami. Przejdź do Mój asystent ds. handlu i wybierz swój produkt i rynek, aby uzyskać tę pomoc
  • jeżeli chcesz mieć pewność prawną, że stosujesz prawidłowy kod produktu do swoich towarów z wyprzedzeniem, możesz złożyć wniosek o wydanie decyzji w sprawie wiążącej informacji taryfowej (WIT).
  • jeżeli nie masz pewności co do pochodzenia towarów, możesz również złożyć wniosek o wiążącą informację o pochodzeniu (WOI). Decyzja WIP poświadcza pochodzenie towarów i jest wiążąca w Unii Europejskiej. Należy zauważyć, że WIP nie zwalnia Państwa z obowiązku przedstawienia dowodu pochodzenia zgodnie z zasadami odpowiedniej umowy handlowej.

Jeżeli Twój produkt jest „pochodzący”

Jeżeli wiesz, że Twój produkt kwalifikuje się do objęcia niższymi cłami (Twój produkt liczy się jako „pochodzący”), kolejnym krokiem jest potwierdzenie jego statusu pochodzenia organom celnym kraju przeznaczenia. Tylko wtedy będziesz mógł uiścić niższe należności celne.

2

Potwierdzenie pochodzenia produktu

Każda umowa handlowa określa szczegółowe zasady dotyczące procedur dotyczących pochodzenia. Można je znaleźć w sekcji „Rynki” lub w wynikach wyszukiwania Moi asystent ds. handlu.  Przepisy określają, w jaki sposób można udowodnić pochodzenie produktu.

Dowód pochodzenia

W zależności od umowy handlowej istnieją różne rodzaje dowodów pochodzenia. Zazwyczaj mogą być to:

  • urzędowe świadectwo pochodzenia wystawione przez organy celne kraju wywozu (takie jak „świadectwo przewozowe EUR.1”)
  • oświadczenie własne eksportera (często określane jako „deklaracja pochodzenia” lub „deklaracja na fakturze”)

W przypadku urzędowych świadectw pochodzenia – umowa handlowa

  • zawiera przykład
  • zawiera instrukcje dotyczące sposobu jego wypełnienia

W przypadku oświadczeń własnych – umowa handlowa

  • wskazuje, jaki tekst należy zamieścić na fakturze lub w innych dokumentach identyfikujących produkty

Dowód pochodzenia jest ważny przez określoną liczbę miesięcy od daty wystawienia.

Zazwyczaj dowód pochodzenia nie jest wymagany w przypadku produktów o niskiej wartości.

Eksporter ubiegający się o świadectwo pochodzenia powinien być przygotowany do przedłożenia dokumentów potwierdzających status pochodzenia danych produktów.

Aby móc samodzielnie zgłosić pochodzenie, eksporter musi być uprzednio upoważniony przez organy celne posiadające status „upoważnionego eksportera”.

3

Zaprezentuj swoje produkty i dokumenty do odprawy celnej

Po posiadaniu wszystkich dokumentów niezbędnych do odprawy celnej, w tym właściwego dowodu pochodzenia produktu, jesteś gotowy do złożenia wniosku o zapłatę niższych należności celnych organom celnym w kraju przeznaczenia.

Reguły pochodzenia każdej umowy handlowej opisują, w jaki sposób organy celne mogą weryfikować pochodzenie produktu.

Weryfikacja pochodzenia

Organy celne mogą sprawdzić, czy przywożony produkt rzeczywiście pochodzi lub spełnia inne wymogi dotyczące pochodzenia. Weryfikacja opiera się zazwyczaj na:

  • współpraca administracyjna między organami celnymi kraju przywozu i wywozu
  • kontrole przeprowadzane przez lokalne organy celne

Zacznij korzystać z niższych ceł na przywóz lub wywóz!

Co się stanie, jeżeli Twój produkt nie spełnia wymogów?

Jeżeli Twój produkt nie jest zgodny z regułami pochodzenia zawartymi w umowie handlowej, zastosowanie mają zwykłe cła. 

  • w odniesieniu do krajów będących członkami Światowej Organizacji Handlu stosowane będą stawki klauzuli najwyższego uprzywilejowania (stawki celne KNU).
  • w przypadku innych krajów stosowana będzie stawka ogólna (stawki celne OG)
  • Rosa pomaga w znalezieniu reguł pochodzenia dla Twojego produktu
Udostępnij tę stronę: