Relacja z doświadczenia przedsiębiorstwa:

Bar energetyczny uderza w słodką plamę w Japonii

Bar energetyczny uderza w słodką plamę w Japonii

Duńscy przedsiębiorcy, pochodzący z małego kraju liczącego 5,8 mln mieszkańców, mają długą historię spojrzenia na handel poza swoimi granicami. Obecnie duńskie produkty podróżują daleko i szeroko, a bar Ration Bar nie różni się od siebie. Racja jest „zdrowym barem przekąskowym” zawierającym jabłka i owies, wprowadzonym po raz pierwszy w 2017 r. na rynku duńskim.

Doskonała dopasowanie

„Japonia stanowiła doskonały potencjał rationu ze względu na swoją kulturę detaliczną” – mówi Schmith Kampmann, założyciel i dyrektor generalny. Jest to kraj sklepów dla wygody, a ten rodzaj punktu sprzedaży detalicznej najlepiej nadaje się do pakowanych pojedynczo barów, takich jak Ration.

Schmith Kampmann mówi: „od samego początku odczuliśmy korzyści płynące z umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią”. Przedsiębiorstwo uznało, że łatwo i szybko dostać bary Ration przez organy celne w Japonii, a następnie rozmieścić je w całym kraju. Porównał to z wywozem do Chin, co wiązało się z wieloma formalnościami, problemami z komunikacją i marnowanym czasem.

Główną zaletą umowy handlowej jest usprawnienie formalności. Świadectwo pochodzenia można wypełnić elektronicznie i przesłać do importera, który z kolei może zapoznać się z certyfikatem za pomocą kodu QR.
Jesper Schmith Kampman, Ration

Schmith Kampmann szacuje, że wysyłka do Japonii zajmuje trzy godziny pracy w porównaniu z kilkoma dniami w przypadku krajów nieposiadających umów handlowych.

Brak taryf, brak problemu

Kolejną istotną korzyścią wynikającą z umowy handlowej UE-Japonia jest to, że importerzy płacą zerowe stawki celne. Daje to produktowi przewagę handlową, ponieważ umożliwia sprzedaż produktu po niższej cenie konsumentowi.

Ration zatrudnia trzy osoby, a podwykonawcy zapewniają dalsze zatrudnienie w magazynach, projektowaniu i produkcji w Danii i Szwecji. 

Forma racji na rynku japońskim okazała się ogromnym sukcesem. Chociaż przedsiębiorstwo rozpoczęło sprzedaż dopiero w 2019 r., rynek ten stanowi już 40 % sprzedaży. Dzięki umowie handlowej między UE a Japonią Schmith Kampmann oczekuje, że rynek japoński przejdzie na rynek duński pod względem wielkości w 2021 r.

Udostępnij tę stronę: