Relacja z doświadczenia przedsiębiorstwa:

Usunięcie barier: Europejskie przedsiębiorstwo zajmujące się napojami otrzymuje odpowiednią ochronę w odniesieniu do produktów opatrzonych znakiem towarowym

Usunięcie barier: Europejskie przedsiębiorstwo zajmujące się napojami otrzymuje odpowiednią ochronę w odniesieniu do produktów opatrzonych znakiem towarowym

W ostatnich latach nasze przedsiębiorstwo odniosło znaczne korzyści z usunięcia barier handlowych na naszych rynkach eksportowych.

Christian Porta
Przewodniczący & dyrektor generalny
Pernod Ricard EMEA

Nasza firma

Grupa Pernod Ricard, utworzona w 1975 r. w wyniku połączenia Ricard i Pernod, stopniowo rosła, stając się światowym liderem w sektorze wina i napojów spirytusowych.Obejmuje on obecnie najbardziej kompleksowy portfel marek premium w sektorze.  

Nasza firma zatrudnia ponad 18 tys. pracowników na całym świecie i działa za pośrednictwem ponad 85 podmiotów powiązanych i 100 zakładów produkcyjnych. Pernod Ricard jest głęboko zaangażowany w politykę zrównoważonego rozwoju i promuje odpowiedzialne spożywanie alkoholu.

Handel w wolnym i sprawiedliwym środowisku globalnym ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju naszego przedsiębiorstwa

Możliwość prowadzenia wolnego i uczciwego handlu na świecie ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju naszej firmy.Pomaga tworzyć miejsca pracy w Europie, zwiększać nasz ślad na całym świecie i pobudzać inwestycje, w tym otwierać nowe zakłady produkcyjne i dystrybucyjne w krajach UE.

Większość naszych kluczowych marek chronionych jest oznaczeniami geograficznymi, co oznacza, że nie możemy, a nawet nie chce, przenieść produkcji do państw trzecich.Oznacza to również, że polegamy na polityce handlowej UE, aby otworzyć rynki i usunąć bariery w dostępie do rynku.Dzięki coraz ważniejszemu elementowi polityki handlowej UE, partnerstwu na rzecz dostępu do rynku, które łączy Komisję Europejską i państwa członkowskie z naszym europejskim stowarzyszeniem - duchem EUROPE - jesteśmy w stanie szybko zgłosić wszelkie bariery, z którymi mamy do czynienia. W ostatnich latach nasze przedsiębiorstwo odniosło znaczne korzyści z usunięcia barier handlowych na naszych rynkach eksportowych.

Studium przypadku dostępu do rynku: Nowa bariera w Kazachstanie

Ochrona własności intelektualnej ma kluczowe znaczenie dla tego, by nasze wina i napoje spirytusowe mogły skutecznie wprowadzać je do obrotu w państwach trzecich. Kazachstan posiada system ochrony znaków towarowych, który zakazuje wprowadzania towarów na rynek bez zgody posiadacza praw do znaku towarowego. Jest to tzw. zasada regionalnego wyczerpania praw i jest podobna do zasady stosowanej w UE. Niestety przez kilka lat Kazachstan nie egzekwował go prawidłowo.

Stanowiło to poważną przeszkodę dla rozwoju naszej działalności gospodarczej w Kazachstanie, szybko rozwijającym się rynku Pernoda Ricarda. Nie możemy liczyć na pewność prawa i przewidywalność, co jest bardzo ważne w biznesie.

Obecnie rozwiązane w ramach partnerstwa UE na rzecz dostępu do rynku

Wnieśliśmy tę kwestię do unijnego komitetu doradczego ds. dostępu do rynku, co spowodowało szybkie działania Komisji Europejskiej i państw członkowskich. W wyniku działań UE, które wielokrotnie podnosiły tę barierę w stosunkach z Kazachstanem w ramach strategii dostępu do rynku oraz po przyjęciu wzmocnionej umowy o partnerstwie i współpracy (EPCA), Kazachstan skorygował interpretację. W związku z tym mamy obecnie prawo zapobiegać nielegalnemu przywozowi naszych produktów chronionych do Kazachstanu. Prawidłowe wdrożenie zasady wyczerpania regionalnego pomaga zwalczać nieuczciwą konkurencję, gwarantuje, że jakość importowanych produktów nie ulegnie pogorszeniu, oraz ogranicza możliwość wprowadzania na rynek podrobionych produktów. Gwarantuje to również, że konsumenci otrzymują to, za co płacą.

 

Stanowisko branży

EuropejskieStowarzyszenie Spirytusów szacuje, że sektor ten zatrudnia bezpośrednio i pośrednio 1 mln pracowników w Europie i generuje dodatni bilans handlowy netto w wysokości 9 mld EUR rocznie dla gospodarki UE. Europejski sektor żywności i napojów liczy 289 000 przedsiębiorstw. Dziewięć na dziesięć to mniejsze przedsiębiorstwa, a 18 tys. eksportuje swoje produkty na 130 rynków światowych. Ich poziom wzrostu i zatrudnienia jest wspierany przez pozytywne wyniki unijnej strategii dostępu do rynku.

Zyskaliśmy również pewność prawa, gdy Kazachski Sąd Najwyższy potwierdził interpretację prawa - pierwsze orzeczenie, w którym powództwo cywilne przeciwko nieupoważnionym importerowi zostało uwzględnione. Stanowi to skuteczny precedens dla dalszych działań przeciwko nieupoważnionym importerom i przywróciło nasze zaufanie do ochrony znaków towarowych w Kazachstanie.

Mamy nadzieję, że Komisja będzie nadal wspierać nas w Kazachstanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę niepokojące dyskusje na temat legalizacji handlu równoległego w Euroazjatyckiej Unii Celnej.

Paul Skehan, dyrektor generalny ds. napojów spirytusowych, EUROPE stwierdził: Powyższy przypadek w Kazachstanie jest dobrym przykładem praktycznego wpływu partnerstwa na rzecz dostępu do rynku. Przyniesie to korzyści wszystkim przedsiębiorstwom - zarówno małym, jak i dużym - działającym na tym rynku i przyczyni się do stworzenia warunków sprzyjających wzrostowi eksportu.

W ostatnich latach partnerstwo na rzecz dostępu do rynku pomogło nam rozwiązać problemy w Kolumbii, Brazylii, Chinach i Rosji. W związku ze wzrostem protekcjonizmu istotne jest, abyśmy jako wiodący sektor eksportowy mogli nadal polegać na ramach partnerstwa na rzecz dostępu do rynku, aby egzekwować zasady handlu międzynarodowego i pomagać przedsiębiorstwom w wykorzystywaniu szans na rynkach światowych.

 

Udostępnij tę stronę: