Usunięcie barier: Włoskie przedsiębiorstwo kosmetyczne zachowuje dostęp do Chin
Dzięki unijnemu partnerstwu na rzecz dostępu do rynku udało nam się szybko zgłosić tę barierę, co umożliwiło UE natychmiastowe rozpoczęcie strategii usuwania barier.
Fabio Franchina
właściciel Framesi S.p.A
Spółka
Moje nazwisko: Fabio Franchina i jestem właścicielem średniej wielkości firmy kosmetycznej Framesi S.p.A. z siedzibą w mieście Paderno Dugnano na obrzeżach Mediolanu we Włoszech. Mój ojciec założył firmę w 1945 r.
Nasza firma specjalizuje się w profesjonalnych produktach do pielęgnacji włosów, takich jak szampony, farby do włosów, stylowanie włosów: w pełni zaprojektowana, utworzona i sformułowana we Włoszech.
Dostęp do rynków zagranicznych: istota naszej strategii
W dużej mierze jesteśmy teraz uzależnieni od handlu międzynarodowego.
- eksportujemy 75 proc. produktów „Made in Italy”
- eksportujemy do ponad 70 krajów na całym świecie.
Bariery w państwach trzecich stanowią jednak poważny problem dla naszych możliwości eksportowych. Po prostu nie możemy sobie pozwolić na uniemożliwienie dostępu do naszych rynków docelowych. Kiedy pojawią się takie bariery, musimy podjąć szybkie działania, aby je wyeliminować. Właśnie tak zrobiła Komisja Europejska, gdy w Chinach pojawiła się bariera.
Nasz wzrost będzie pochodził z Chin
Today nasz handel z Chinami stanowi jedynie 5 % naszej działalności, ale oczekujemy, że w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie do 20 %. W związku z tym ważne jest, abyśmy mogli utrzymać dostęp do tak dużego rynku.
Bariera w dostępie
do rynku niemal wypiera nas z Chin.
W Chinach obowiązkowe jest posiadanie szczególnych wymogów w języku chińskim na opakowaniach zbiorczych.Długoletnią praktyką na całym świecie jest umieszczanie naklejki w języku lokalnym na oryginalnym opakowaniu, co nazywamy w żargonie.
To proste rozwiązanie pozwala na eksport bez ponoszenia zbyt wysokich kosztów, co jest bardzo ważne dla mniejszych przedsiębiorstw.
Napotkaliśmy jednak poważny problem, kiedy poinformowano nas o chińskich przepisach zakazujących stosowania tych naklejek. Zakaz ten doprowadziłby do skutecznego zamknięcia chińskiego rynku dla naszego przedsiębiorstwa.
Moglibyśmy stracić 7-8 % całkowitych obrotów, co miałoby negatywne konsekwencje zarówno dla produkcji, jak i zatrudnienia. Sytuacja ta stanowiła realne zagrożenie dla przyszłości naszej firmy.
Dzięki interwencji UE problem ten został już rozwiązany
dzięki unijnemu partnerstwu na rzecz dostępu do rynku, dzięki któremu udało nam się szybko zgłosić tę barierę, co umożliwiło UE natychmiastowe rozpoczęcie strategii usuwania barier.
Rozumiem, że Komisja i państwa członkowskie wykorzystały wszystkie możliwe fora, aby przekazać nasze obawy władzom chińskim, co ostatecznie doprowadziło do przerwania stosowania środka, umożliwiając nam uniknięcie szkód i dalszy rozwój w Chinach.
Stanowisko branży
Według Cosmetics Europe, europejskiego stowarzyszenia handlowego zajmującego się przemysłem kosmetycznym i prywatnym, sektor kosmetyczny zatrudnia około 1,8 mln pracowników w Europie i generuje co najmniej 29 mld EUR wartości dodanej dla gospodarki europejskiej rocznie. Ogółem w sektorze tym działa około 4 600 MŚP. Stowarzyszenie skomentowało historię:
Kiedy nasz włoski członek stowarzyszenia Cosmetica Italia poinformowała nas o tej bariery w dostępie do rynku pierwotnie zgłoszonej przez Framesi S.p.A., nie zawahaliśmy się wykorzystać ram partnerstwa na rzecz dostępu do rynku, aby zasygnalizować tę kwestię Komisji i niezwłocznie. W związku ze wzrostem protekcjonizmu konieczne jest dalsze wykorzystywanie ram partnerstwa na rzecz dostępu do rynku w przyszłości.