Задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия ЕС-Грузия

ЕС и Грузия подписаха споразумение за асоцииране през юни 2014 г. и то влезе в сила през юли 2016 г. Задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия (ЗВЗСТ) е неразделна част от споразумението. То намалява митата, с които се сблъскват европейските предприятия при износ за Грузия. То повишава ефикасността на митническите процедури. Тя също така допълнително улеснява търговията чрез постепенно сближаване на грузинското законодателство, правила и процедури, включително стандарти, с тези на ЕС.

Споразумението накратко

Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия влезе в сила на 1 юли 2016 г.

Пълен текст и приложения към споразумението.

Какви са ползите за Вашето предприятие?

Споразумението улеснява износа и вноса от Грузия на Вашето дружество.

  • премахва повечето тарифи
  • предвижда по-ефективни митнически процедури

Кой може да изнася от ЕС за Грузия съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия?

За да изнесете от ЕС за Грузия, Вашето дружество трябва да бъде регистрирано в една от държавите — членки на ЕС, и да е получило валидна митническа декларация и, когато е необходимо, лиценз за износ.

Кой може да изнася за ЕС от Грузия съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия?

За да изнесете за ЕС по силата на споразумението между ЕС и Грузия, Вашето дружество ще трябва да бъде регистрирано в Република Грузия.

Основният износ на стоки от Грузия е

  • минерални продукти
  • машини и уреди
  • химични продукти
  • транспортно оборудване

ЕС е един от основните търговски партньори на Грузия. Поради това страната работи за рационализиране на своето търговско законодателство и практики с тези на ЕС, което е от особена полза за МСП, занимаващи се с търговия.

Тарифи

Споразумението премахва повечето мита върху стоките.

Промишлени стоки

Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия премахва 100 % от митата върху промишлените стоки.

Селскостопански продукти

Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия забранява използването на тарифни квоти (ТК) както за вноса, така и за износа.

За вноса в ЕС обаче има няколко изключения за някои чувствителни селскостопански стоки, за които се прилагат тарифни квоти:

ТК за чесън

За вноса на чесън в ЕС се прилага годишна тарифна квота. Съгласно споразумението ЕС приема внос от Грузия в размер на общо 220 тона чесън годишно. Вносът, включен в общата сума, се определя въз основа на принципа „пръв пристигнал, пръв обслужен“. След като общата сума бъде превишена, ще се прилага митото за най-облагодетелствана нация на ЕС. Преди да изнасяте, проверете баланса на всяка приложима квота.

Входна цена за някои плодове и зеленчуци

Ако внасяте някои плодове и зеленчуци в ЕС, например домати, тиквички или праскови, за вашите стоки ще се прилага система на „входна цена“. Съгласно споразумението това означава, че митото ще бъде изчислено като специфично мито. Ако стоките, които внасяте в ЕС, отговарят на изискванията съгласно правилата за произход и се остойностяват по цена по фактура, по-ниска от сумата, посочена в специфичното мито като вносител, ще понесете разликата между фиксирания размер на специфичното мито и размера на фактурата.

От Вас обаче няма да се изисква да плащате никакви такси, когато нивото на митническата стойност на стоката, която внасяте от Грузия, е равно или по-високо от входната цена, определена от митническото учреждение.

Вж. списъка на стоките, подлежащи на входна цена.

Трябва ли да заплатите входната цена за плодове и зеленчуци, ако внасяте стоки от Грузия?

На практика повечето стоки, внасяни от Грузия, имат митническа стойност, която е по-висока от входната цена, така че в повечето случаи от вас няма да се изисква да плащате входна цена.

Недопускане на заобикаляне

Повечето (преработени) селскостопански продукти са предмет на механизъм за недопускане на заобикаляне, т.е. праг за общия обем на вноса на година. Приложение II-В към Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия съдържа списък на селскостопанските продукти, за които се прилага механизъм за недопускане на заобикаляне.

Това означава, че ако вносът от Грузия надвиши определено равнище, ЕС има право да спре прилагането на по-ниските мита за тези продукти. Прагът може да бъде надхвърлен само когато грузинското правителство може да предостави на ЕС солидна обосновка, че грузинските производители имат капацитета да произвеждат тези стоки и/или капацитета за износ на количества, надвишаващи прага. Ако обосновката е задоволителна, митата се освобождават от мита.

Това се прави, за да се гарантира, че трети държави не се възползват от споразумението между ЕС и Грузия и не изнасят чрез измама за ЕС през Грузия.

Намерете приложимата за вашия продукт тарифна ставка в Моят търговски асистент

Правилата за произход

За да отговаря на условията за преференциално третиране, вашият продукт ще трябва да отговаря на правилата за произход съгласно споразумението. Моля, проверете интерактивнияинструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA)в Моят търговски асистент, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да изготвите правилните документи.

Обща информация относно правилата за произход и процедурите, свързани с произхода, може да бъде намерена в този раздел.

Произходът е „икономическата националност“ на търгуваните стоки. Ако сте нов по темата, можете да намерите въведение към основните понятия в раздела за стоките.

Правилата за произход

Къде мога да намеря правилата за произход?

Правилата за произход, приложими съгласно Споразумението за асоцииране с Грузия, са определени в допълнение I към Регионалната конвенция за паневросредиземноморските преференциални правила за произход (Конвенцията PEM). Тези правила са в процес на преразглеждане и до средата на 2021 г. следва да се прилага нов набор от алтернативни правила за произход, включително разпоредби относно кумулацията, възстановяването на мита, толеранса и правилото за непромяна (вж. по-долу), които ще бъдат облекчени.

Конвенцията PEM за правилата за произход има за цел установяването на общи правила за произход и кумулация между 25 договарящи се страни (ЕС, ЕАСТ, балканските държави и партньорите по ССТ в региона на южното и източното съседство на ЕС) и ЕС за улесняване на търговията и интегриране на веригите на доставки в рамките на зоната.

Списък на договарящите страни по PEM

Подробна информация за паневросредиземноморската система може да бъде намерена в Наръчника на потребителя.

Моят продукт с произход от ЕС или Грузия ли е в съответствие с Конвенцията от Монтего Бей?

За да може вашият продукт да се ползва от по-ниската или нулевата преференциална тарифа съгласно Конвенцията, той трябва да е с произход от ЕС или от Грузия.

Продукт „с произход“, ако е:

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в главата, като недостатъчна обработка или преработка или правилото за директен транспорт. Съществуват и някои допълнителни възможности за гъвкавост, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продуктите правила, например толерантност или кумулация.

 

Примери за основните видове специфични за отделните продукти правила в търговските споразумения на ЕС

  • правилото за добавена стойност — стойността на всички материали без произход, използвани в даден продукт, не може да надхвърля определен процент от цената му франко завода
  • промяна на правилото за тарифно класиране — производственият процес води до промяна на тарифното класиране между материалите без произход и крайния продукт — например производство на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
  • специфични операции — изисква се специфичен производствен процес, например изпридане на влакна в прежда. Тези правила се използват предимно в текстилния и шивашкия сектор, както и в химическия сектор.

Съвети за спазване на специфичните за продуктите правила

Споразумението предоставя допълнителна гъвкавост, за да ви помогне да спазвате специфичните за продуктите правила, като например толерантност или кумулация.

Толеранс
  • правилото за отклонение позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното за продукта правило до 10 % от цената на продукта франко завода
  • това допустимо отклонение не може да се използва за надвишаване на който и да е праг на максималната стойност на материалите без произход, изброени в специфичните правила за отделните продукти.
  • специфични допустими отклонения се прилагат за текстилните изделия и облеклото, класирани в глави 50—63 от Хармонизираната система, които са включени в бележки 5—6 от приложение I „Уводни бележки към списъка в приложение II“
Кумулация

Конвенцията предвижда два начина за кумулиране на произхода

  • двустранна кумулация — материалите с произход от Грузия могат да се считат за материали с произход от ЕС (и обратно), когато се използват в производството на продукта в ЕС
  • диагонална кумулация — материалите с произход от една от договарящите се страни по Конвенцията могат да се считат за материали с произход от друга договаряща страна, когато се преценява дали крайният продукт е с произход, за да се ползва от преференциален достъп, когато се изнася за трета договаряща страна в рамките на паневросредиземноморската зона. Диагоналната кумулация

    обаче се прилага само ако съществува търговско споразумение между всички засегнати договарящи страни и тези държави прилагат едни и същи правила за произход. Моля, проверете „матрицата“ (таблица, съдържаща всички действащи споразумения, като използвате Конвенцията PEM), в която са посочени договарящите страни, с които Грузия може да прилага диагонална кумулация. През април 2020 г. общите партньори на ЕС и Грузия, отговарящи на условията за диагонална кумулация, бяха Исландия, Швейцария (включително Лихтенщайн) и Норвегия.

 

Как функционира диагоналната кумулация?

Диагоналната кумулация е разрешена между няколко различни държави, които споделят едни и същи правила за произход и имат търговски споразумения помежду си. Това е така, когато производител на стоки в която и да е държава може да внася материали и да ги използва така, сякаш произхождат от собствената си държава. Например съгласно Конвенцията PEM грузински търговец, който произвежда дрехи за износ за Швейцария, може да използва прежда с произход от ЕС и може да го счита за продукт с произход от Грузия. Изискването за двойна трансформация, т.е. производството на тъкани от прежди (без произход) и производството на дрехи, е изпълнено и дрехите се считат за произхождащи от Грузия, когато се изнасят за Швейцария, и следователно ще се ползват от свободен достъп до швейцарския пазар.

Допълнителни разяснения относно кумулацията в рамките на PEM могат да бъдат намерени тук.

Други изисквания

Продуктът трябва също така да отговаря на всички други приложими изисквания, посочени в Конвенцията, като недостатъчна обработка или преработка или правилото за директен транспорт.

Транспорт през трета държава: правило за директно транспортиране

Продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от ЕС до Грузия (и обратно) или през териториите на договарящите страни, с които се прилага кумулация, без да бъдат допълнително преработени в трета държава.

Някои операции могат да се извършват в трета държава, ако продуктите остават под митнически надзор, като например:

  • разтоварване
  • повторно зареждане
  • всяка друга операция, предназначена да запази продуктите в добро състояние

Доказателство, че тези условия са изпълнени, се предоставя на митническите органи на страната вносител чрез представяне на

  • единен транспортен документ (например коносамент), който обхваща преминаването от държавата износител през третата държава, през която стоките са преминали транзитно
  • сертификат, издаден от митническите органи на третата държава, през която превозвате стоките си
  • при липса на такива — всякакви удостоверителни документи

Възстановяване на мита

Съгласно Конвенцията PEM в търговията между ЕС и Грузия не е възможно да се получи възстановяване на мита, платени преди това върху материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася по преференциална тарифа.

Процедури, свързанис произхода

Износителите и вносителите трябва да следват процедурите за произход. Процедурите са посочени в дял V относно доказателството за произход и дял VI относно договореностите за административно сътрудничество. Те изясняват например как да се декларира произходът на даден продукт, как да се претендира за преференции или как митническите органи могат да проверят произхода на продукта.

Как да поискате преференциална тарифа

За да се възползват от преференциална тарифа, вносителите трябва да представят доказателство за произход.

Доказателството за произход може да бъде:

Доказателството за произход е валидно за срок от 4 месеца от датата на издаване.

Сертификати за движение EUR.1 или EUR-MED

  • сертификатите за движение EUR.1 или EUR-MED се издават от митническите органи на страната износител
  • Приложение III а и приложение III б включват образци на сертификати EUR.1 и EUR-MED и дават указания за тяхното попълване.
  • износителят, който подава заявление за сертификат, следва да бъде подготвен да представи документи, доказващи статута на продукти с произход на съответните продукти.

Допълнителни обяснения за това кога да се използва сертификатът EUR.1 или EUR-MED са дадени на страница 72 от наръчника.

Декларация за произход или декларация за произход EUR-MED

Износителите могат сами да декларират, че техният продукт е с произход от ЕС или от договарящата страна по Конвенцията, като представят декларация за произход. Декларацията за произход може да бъде изготвена чрез:

  • одобрен износител
  • всеки износител, ако общата стойност на пратката не надвишава 6,000 EUR
Как се изготвя декларация за произход

Износителят следва да попълни, подпечатва или отпечатва следната декларация върху фактурата, известието за доставка или друг търговски документ, идентифициращ продукта (приложение IVa):

„Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №...) ) декларира, че освен когато ясно е посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.“

Как се изготвя декларация за произход EUR-MED

В този случай декларацията е следната (приложение IV б)

„Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №...), декларира, че освен ако ясно е посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.

— кумулация, приложена с... (наименование на държавата/държавите).

не се прилага кумулация

Декларацията за произход може да бъде изготвена на всеки един от официалните езици на ЕС или на официалните езици в PEM зоната, както е посочено в приложение IV, букви а) и б) (изявлението, свързано с кумулацията, следва винаги да бъде на английски език).

Трябва да подпишете декларацията си за произход на ръка. Ако сте одобрен износител, вие сте освободен от това изискване, при условие че се задължите писмено Вашите митнически органи да поемат пълна отговорност за всяка декларация, която ви идентифицира.

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внасян продукт действително е с произход, или отговаря на други изисквания за произход. Проверката се основава на

  • административно сътрудничество между митническите органи в страните вносители и износители
  • проверки, извършвани от местните митници (не се разрешават посещения на износителя от страната вносител)

Органите на страната износител определят окончателно произхода и информират органите на страната вносител за резултатите.

Изискванията към продуктите

Технически правила и изисквания

Съгласно споразумението Грузия сближи своите технически стандарти и регламенти, за да ги приведе в съответствие с тези на ЕС. Това означава, че повечето от техническите правила в Грузия ще бъдат същите като в ЕС.

Грузия сближи разпоредбите, включително

  • акредитацията и предлагането на пазара на продукти, в което се определят модулите на процедурите за оценяване на съответствието
  • обща безопасност на продуктите, като се определят критерии за това какво трябва да се има предвид, когато даден продукт се определя като безопасен, и се определя кога да се забрани даден продукт, тъй като той представлява сериозен риск за здравето и безопасността

За списък на тези регламенти и други законодателни актове, които Грузия прилага, вж. приложение III-Б към Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия.

Грузия постигна съгласие и за приблизително 21 регламента, които обхващат изискванията за здраве и безопасност на широк набор от продукти, включително машини, асансьори, играчки, медицински изделия и обикновени съдове под налягане. Те са изброени в приложение III-A към Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия.

По отношение на стандартите Грузия приема международни и европейски стандарти в съответствие с най-добрите практики. От всички регистрирани грузински стандарти 98 % са международни и европейски, а 2 % са специфични за Грузия.

Следните видове стандарти могат да се използват в Грузия, макар и на доброволна основа

  • международни и регионални стандарти на ОНД
  • стандарти на всяка държава — членка на ЕС или ОИСР
  • Грузински стандарти
  • Стандарти за грузинските дружества

 

Ако искате да внасяте стоки от грузински производител, който е избрал да използва собствените си спецификации, трябва да получите ЕС декларация за съответствие, подписана от този производител.

ЕС декларацията за съответствие удостоверява и декларира, че съответните продукти отговарят на съответните изисквания и стандарти. След като направи това, вашият производител може да прикрепи етикета Conformité Européenne (CE) върху своите стоки, което показва, че той отговаря на стандартите на ЕС.

Ако вашият производител избере да докаже съответствие чрез ЕС декларация за съответствие, това може да струва повече пари и време, отколкото да работи с хармонизираните стандарти на ЕС, които дават еквивалентност.

Преглед на хармонизираните стандарти, групирани в съществуващите секторни директиви за продуктите.

Как ще разбера, че стоките, които внасям, съответстват на регламентите и стандартите на ЕС?

  • след приключване на процедурите за оценяване на съответствието съответните документи, придружаващи Вашия износ от ЕС за Грузия, ще бъдат издадени на английски език или на нотариално заверен грузински превод.
  • оценката на съответствието трябва да се извърши от нотифициран орган (който обикновено е специфична организация, като лаборатория или орган за инспекция или сертифициране)
  • ако изнасяте стоките си за Грузия, оценката на съответствието може да бъде извършена от органа за оценка на съответствието, акредитиран в Грузия.
  • ако внасяте стоките си от Грузия в ЕС, вижте списъка на акредитираните органи за оценяване на съответствието

Грузия е член на Ротердамската конвенция относно процедурата по предварително обосновано съгласие при международната търговия с определени опасни химични вещества и пестициди, както и на Стокхолмската конвенция за устойчивите органични замърсители. В резултат на това вносът на химикали може да бъде предмет на забрани или ограничения. Министерството на опазването на околната среда и земеделието е официалното звено за контакт (OCP) по отношение на такива химикали.

Понастоящем ЕС и Грузия работят по вид споразумение за взаимно признаване, което ще позволи определени промишлени продукти, които отговарят на изискванията за съответствие, да бъдат пускани на пазара без допълнителни изпитвания или процедури за съответствие.

Контакти във връзка с техническите изисквания

Изисквания за здравословни и безопасни условия на труд — СФС

Безопасност на храните, здраве на животните и растенията

Споразумението между ЕС и Грузия премахва и забранява както на ЕС, така и на Грузия да въвеждат разпоредби, които са необосновани. Това е особено полезно за Вас, ако сте дребномащабен земеделски стопанин, изнасящ селскостопански стоки за Грузия.

Това не означава, че равнището на защита на всяка от държавите ще бъде застрашено. Като се има предвид, че стандартите на ЕС за безопасност на храните са много високи и строги, правителството на Грузия приема някои от законодателните мерки на ЕС в областта на санитарните и фитосанитарните мерки.

Споразумението между ЕС и Грузия също така гарантира, че правилата за хуманно отношение към животните и здравето на растенията отразяват нормите на ЕС и развитието на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE).

 

Ако Грузия все още сближава правилата на ЕС, как изнасяте/внасяте?

Ако внасяте растения и/или животински продукти в ЕС, ще трябва да получите сертификат от компетентния орган на Грузия. Това сертифициране трябва да гарантира, че вашият продукт отговаря на съответните СФС изисквания.

Съгласно Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия правителството на Грузия е задължено да нотифицира ЕС, когато е постигнало сближаване на правилата, свързани с хуманното отношение към животните и здравето и безопасността на растенията. Процесът на консултации, за да се определи дали е постигнато сближаване на разпоредбите, може да отнеме до 360 дни.

Списък на компетентните органи
  • националната агенция по храните (НАП) към Министерството на опазването на околната среда и земеделието отговаря за надзора, мониторинга, извършването на планирани и/или непланирани инспекции, документните проверки, вземането на проби за изпитване и надзор по въпроси, свързани с безопасността на храните — това означава също, че на всеки етап от производството, преработката и разпространението НДХ ще упражнява държавен контрол върху съответствието на храните/фуражите.
    • НХП има също така ветеринарен отдел, който отговаря за ветеринарния контрол на живи животни и животински продукти в Грузия.
    • фитосанитарният отдел на NFA отговаря за регулирането на анализите на риска от вредители в Грузия.

С цел опазване на човешкото здраве могат да се подават заявления за специфични процедури за внос на козметични продукти и свързани с тях стоки, включително процедура за сертифициране на хигиената и специална процедура за регистрация за достъп до пазара в Грузия. Можете да се свържете с Министерството на труда, здравеопазването и социалните въпроси за информация относно всички необходими документи.

  • приходната служба е отдел на Министерството на финансите, който отговаря за спазването на разпоредбите относно санитарните и фитосанитарните мерки по външните граници на Грузия.
  • лабораториите са важна част от институционалната система за СЕП. Центърът за акредитация на Грузия акредитира всички лаборатории, които работят в съответствие с признати международни стандарти

Технически бариери пред търговията

Въпреки че техническите правила са важни, понякога те могат да действат като пречки пред международната търговия и следователно могат да представляват значителна тежест за вас като износител.

  • ако смятате, че сте изправени пред търговска бариера, която забавя дейността ви или ви пречи да изнасяте, можете да ни кажете
  • съобщете какво спрете износа си за Грузия, като използвате онлайн формуляра. ЕС ще анализира Вашето положение и ще предприеме подходящи действия

Свържете се с нас

Контакти във връзка със санитарните/фитосанитарните изисквания (СФС)

Документи и процедури за митническо оформяне

Споразумението гарантира по-прозрачни и опростени митнически процедури за улесняване на търговията и намаляване на разходите за предприятията.

Документи

В ръководствата за стъпка по стъпка се описват различните видове документи, които трябва да подготвите за митническо оформяне на вашите продукти.

В зависимост от вашия продукт митническите органи могат да изискат всички или някои от елементите по-долу.

  • търговска фактура (вижте специфичните изисквания по отношение на нейната форма и съдържание в „Моят търговски асистент“)
  • опаковъчен лист
  • лицензии за внос на някои стоки
  • сертификати, показващи, че вашият продукт отговаря на задължителните разпоредби за продуктите, като например изисквания за здраве и безопасност, етикетиране и опаковане
  • доказателство за произход — декларация за произход

За по-голяма сигурност можете да кандидатствате предварително за обвързваща тарифна информация и/или обвързваща информация за произход.

За подробна информация относно документите, които трябва да представите за митническо оформяне на вашия продукт, отидете на моя търговски асистент.

Процедури за доказване и проверка на произхода

За описание на начина на доказване на произхода на вашите продукти, за да поискате преференциални тарифи, и на правилата, свързани с проверката на произхода от страна на митническите органи, моля, направете справка с раздела относно правилата за произход по-горе.

За информация относно митническите процедури за внос и износ като цяло посетете уебсайта на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.

Интелектуална собственост и географски указания

Споразумението защитава правата Ви върху интелектуална собственост при вноса и/или износа на вашите стоки за Грузия.

Търговски марки и авторско право

Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия е в съответствие с няколко международни споразумения, които регулират управлението на търговските марки и авторското право. Ако заявката ви бъде отхвърлена от администрацията на марките, решението трябва да Ви бъде съобщено писмено, като се посочат причините за отказа.

Дизайни и патенти

Твоите самостоятелно създадени дизайни с оригиналност са защитени чрез регистрацията им за период до 25 години. Това ще ви даде изключителното право да използвате дизайна и да възпрепятствате трети страни, които нямат вашето съгласие, да го използват, пресъздават, продават или внасят и/или изнасят.

Географски показатели

Специален комитет по географските показатели, създаден по силата на споразумението между ЕС и Грузия, ще наблюдава изпълнението на споразумението в тази област и ще докладва на Комитета по търговия. За повече информация относно географските означения на селскостопански продукти, както и географските указания за храни, видове вина и спиртни напитки, вж. приложение XVII-В към Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия.

Как да получите закрила?

Sakpatenti е грузинското независимо юридическо лице, което отговаря за защитата на цялата интелектуална собственост в страната и за определянето на политиката в областта на правата върху интелектуалната собственост.

Вие или Вашият представител можете да кандидатствате директно за регистрация на географско означение. Заявлението следва да бъде подадено на хартиен носител или по електронен път на грузински език и да се отнася до едно наименование за произход или географско указание.

Заявлението следва да включва:

  • искане за регистрация на наименование за произход или географско указание
  • пълно име (звание) и адрес на заявителя
  • наименованието за произход или географското указание
  • наименованието на стоките, за които се иска регистрация на наименованието за произход или географското указание

Към заявката си за географско указание трябва да включите и документ, който предоставя:

  • описание на стоките и суровините с посочване на техните химични, физични, микробиологични и/или органолептични и други характеристики
  • описание на местоположението на географския район на произход на стоките с посочване на точните му граници
  • описание на производствената технология на стоките и условията и методите на производство, специфични за съответния географски район, в случай че те съществуват
  • данните, потвърждаващи, че специфичното качество и характеристики на стоките с наименование за произход се дължат основно или изключително на специфичната географска среда и човешки фактори
  • данните, потвърждаващи, че специфичното качество, репутация или други характеристики на стоките са свързани с този географски район
    • документ, потвърждаващ географския произход на стоките
    • пълномощно, потвърждаващо пълномощното на представител

Търговия с услуги

Както правителството на Грузия, така и ЕС изложиха всички свои съществуващи ограничения или резерви по отношение на предоставянето на услуги при висока степен на прозрачност. Това ви дава ценна правна сигурност като доставчик на услуги от ЕС. За списък на резервите, специфични за Грузия, вж. приложения XIV-Д, XIV-Е и XIV-Ж към Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия.

Как преглеждате приложенията?

Споразумението между ЕС и Грузия съдържа следните 4 приложения с резерви от страна на Грузия, които могат да окажат въздействие върху Вас и Вашия бизнес.

  • ако проявявате интерес към създаване на предприятие в Грузия, трябва да видите приложение XIV-Д, в което има отрицателен списък на всички сектори на услугите, до които нямате достъп — това означава, че можете да се възползвате от възможностите във всички останали сектори, които не са включени в списъка.
  • ако проявявате интерес към трансграничната търговия на вашите услуги, трябва да видите приложение XIV-Е, в което има положителен списък на секторите на услугите, до които имате достъп — в този списък са посочени всички сектори, в които имате право да търгувате.
  • ако търсите дипломиран стажант или ключови възможности за персонал, вж. приложение XIV-Ж, в което са изброени секторите или подсекторите, в които се прилагат ограничения.
  • ако сте независим професионален доставчик или доставчик на услуги по договор, вж. приложение XIV-З, в което са изброени приложените резерви.

Кой може да установи стопанска дейност в Грузия?

Ако сте

  • предприятие, споразумението между ЕС и Грузия ви позволява да установите или да придобивате клонове на вашето предприятие или представителства в Грузия.
  • физическо лице, споразумението между ЕС и Грузия ви предоставя възможности за създаване и установяване на стопанска дейност чрез самостоятелна заетост или предприятия, които са под ваш контрол

Доставчиците на услуги от ЕС ще бъдат третирани по същия начин като грузинските граждани. Вж. приложение XIV-Д за списък на секторите, в които са наложени ограничения върху установяването.

Трансгранично предоставяне на услуги

Споразумението между ЕС и Грузия позволява на доставчиците на услуги от ЕС да имат достъп до грузинския пазар при същите условия като грузинските граждани. Изключения от това са изброени и в приложения XIV-Д, XIV-Е и XIV-Ж към Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия.

Какво се случва, ако искате да се преместите временно в Грузия, за да работите?

Споразумението между ЕС и Грузия ви позволява временно да се преместите в Грузия (или в ЕС), за да работите като дипломиран стажант, търговец или един от основните служители на дадено дружество в тази страна.

Периодите на временен престой са, както следва:

  • лице,преместено при вътрешнокорпоративен трансфер (ключов персонал на дружество в Грузия (или в ЕС) или дипломирани стажанти) — до 3 години
  • бизнес посетител (напр. пътуване за установяване на стопанска дейност в Грузия (или в ЕС) или бизнес продавач) — до 90 дни в рамките на всеки период от 12 месеца
  • дипломиран стажант, който не е лице, преместено при вътрешнокорпоративен трансфер — до 1 година

Споразумението между ЕС и Грузия също така създава възможности за доставчиците на услуги по договор в конкретни сектори в двете страни. В това отношение обаче трябва

  • предоставят въпросната услуга временно като наето лице на предприятие, което е получило договор за услуги за срок, не по-дълъг от 1 година
  • притежавате най-малко 3 години професионален опит в сектора, в който предлагате услуги по договор
  • да притежават университетска диплома или квалификация, доказваща знания на еквивалентно ниво и съответни професионални квалификации

За повече информация относно ограниченията, наложени на персонала, дипломираните стажанти, търговците и доставчиците на услуги по договор, вж. приложение Ж към Споразумението за асоцииране между ЕС и Грузия.

Грузинската национална инвестиционна агенция насърчава деловите контакти между Грузия и ЕС. Ако търсите грузински партньор, свържете се с посолството на Грузия в някоя от държавите — членки на ЕС.

Обществени поръчки

ЕС и Грузия предвиждат взаимен достъп до пазарите на обществени поръчки във всяка държава на национално, регионално и местно равнище. Този достъп ще бъде получен поетапно за Грузия. Това се отнася както за обществените поръчки и концесиите в традиционните сектори, така и за сектора на комуналните услуги.

Споразумението между ЕС и Грузия също така гарантира, че разглеждането на заявленията за участие в търгове в двете държави се извършва справедливо, като се прилага еднакво третиране по отношение на местните и чуждестранните кандидати.

Споразумението задължава както ЕС, така и Грузия да гарантират, че

  • всички планирани обществени поръчки се оповестяват публично — това се прави, за да се отвори пазарът за конкуренция и да се предостави достъп до информация относно планираната поръчка преди възлагането на поръчката.
  • налице е недискриминационно описание на предмета на поръчката, в което са посочени подходящи срокове, достъпно за всички икономически оператори.
  • няма дискриминация спрямо Вас като икономически оператор, който може да ви попречи да отговаряте на условията за участие в търга
  • има прозрачност в процеса на възлагане на офертата до обявяването на спечелилата оферта
  • окончателното решение ще бъде съобщено на всички кандидати — при поискване неуспелите кандидати ще получат обяснение, което ще ви позволи да анализирате решението.

Как се възлагат договорите?

Държавната агенция по обществени поръчки (SPA) на Грузия има водеща роля в координирането, изпълнението и мониторинга на обществените поръчки. Съществуват пет метода, които се използват за възлагане на оферта

  • електронна тръжна процедура — използвана за закупуване на хомогенни обекти на стойност, равна на или по-голяма от 75,182 EUR
  • опростена електронна тръжна процедура — използвана за закупуване на хомогенни обекти на стойност до 75,182 EUR
  • опростени обществени поръчки — използвани за покупки на стойност под 1,880 EUR (с различни прагове за дипломатическите мисии и поръчки, свързани с отбраната, сигурността и поддържането на обществения ред)
  • конкурси за проект — използвани за възлагане на поръчки за проекти и услуги, свързани с проекти, въз основа на решение на възлагащ орган
  • консолидирана оферта — единна, централизирана държавна процедура за възлагане на обществени поръчки, провеждана от SPA, за закупуване на еднородни обекти, предмет на обществена поръчка, за различни възложители

На уебсайта на СЗЗсе поддържа и регистър на белия и черния списък. Този регистър съдържа два набора от списъци.

  • включени в черния списък кандидати, които не предоставят гаранция за изпълнение на договор и/или отказват да подпишат договора с възложителя и/или не изпълнят задълженията си по договора — тези кандидати са блокирани да участват в оферти за оферти или да получат друга оферта в срок от една година от включването им в черния списък
  • заявители в бял списък, които успешно отговарят на критериите за кандидатстване, не са в производство по несъстоятелност, нямат задължения към държавния бюджет и чийто отчет за предходните 3 години не показва оборот, по-малък от 375,940 EUR

Какво се случва, ако имате жалба?

SPA има също така Съвет за разрешаване на спорове (DRB), състоящ се от 6 членове. Трима от членовете на управителния съвет се назначават от гражданското общество, като се гарантира прозрачност и независимост на DRB.

Ако имате някакви жалби относно системата за възлагане на обществени поръчки, можете да ги отправите до DRB. За подаването и изслушването на Вашите жалби няма да се начисляват такси.

Как подавате жалбата си?

Можете да подадете жалбата си по електронен път, като попълните формуляр на страницата за оферти. След като DRB потвърди законосъобразността на Вашата жалба, DRB може в рамките на максимум десет дни да информира възлагащия орган за грешката и да поиска корекция. Като алтернатива DRB може също така да изиска цялостно преразглеждане или отмяна на решението на тръжната комисия или да докладва случая на правоприлагащите органи в случай на сериозно нарушение. Ако не сте доволни от решението на DRB, можете да го обжалвате пред съд.

Електронни обществени поръчки

Можете също така да използвате единната електронна система, която е грузинският портал за електронни обществени поръчки. Това осигурява лесен достъп до информация за обществените поръчки, включително обявяването на планираните дейности по възлагане на обществени поръчки, наличието на електронни тръжни документи, автоматизирания бюлетин за обществените поръчки и създаването на електронен образец за оферти за електронните оператори.

Контакти в областта на обществените поръчки

Връзки, контакти и документи

Национални институции

Представителства, търговски камари и бизнес асоциации

Контакти във връзка с техническите изисквания

Контакти във връзка със санитарните/фитосанитарните изисквания (СФС)

Контакти в областта на обществените поръчки

Допълнителни връзки

Национални институции

Министерство на външните работи

Грузия наблюдава вноса на вещества, които могат да се използват за производството на химическо оръжие. За вноса на някои химикали може да се изисква специално разрешение и Министерството на външните работи е определеният национален орган.

 

Chitadze Street 4, GE-0118 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2945000 (разширение: 1207)

Факс: + 995 32 2945001

Министерство на икономиката и устойчивото развитие на Грузия

Sanapiro Street 2, GE-0114 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2991111/+ 995 32 2991105

Факс: + 995 32 2921534

Адрес за електронна поща: ministry@moesd.gov.ge

Национална банка на Грузия

GE-0114 Тбилиси, Грузия

Тел.: + 995 32 2406120

Национален център за интелектуална собственост на Грузия

Sakpatenti

Nino Ramishvili Street 4/31, GE-0179 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2252533

Адрес за електронна поща: info@sakpatenti.org.ge

Национална статистическа служба на Грузия

GEOSTAT

Ул. „Цотне Дадиани“ № 30, GE-0180 Тбилиси, Грузия

Тел.: + 995 32 2367210

Адрес за електронна поща: info@geostat.ge

Предприятие „Грузия“

Ул. „Marjanishvli„5/6 (ул. „Uznadze“ № 18), GE-0102 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2960010

Адрес за електронна поща: info@enterprise.gov.ge

Представителства, търговски камари и бизнес асоциации

Делегация на Европейския съюз в Грузия

Nino Chkheidze Street 38, GE-0102 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2943763

Адрес за електронна поща: delegation-georgia@eeas.europa.eu

Мисия на Грузия в Европейския съюз

Rue Père Eudore Devroye/Pater Eudore Devroyestraat 245, 1150 Bruxelles/Brussel, Белгия

Тел.: + 995 32 27611190

Факс: + 995 32 27611199

Адрес за електронна поща: geomission.eu@mfa.gov.ge

Уеб: http://www.belgium.mfa.gov.ge

 

Отдел „Международни отношения“, Грузинска търговско-промишлена палата

„Бердзени“ № 25, GE-0101 Тбилиси, Грузия

Тел.: + 995 32 2694747

Европейска бизнес асоциация Грузия

Rapiel Eristavi Street 3, IV Floor, GE-0179 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 599 25 66 55

Адрес за електронна поща: info@eba.ge

EU4Business

De Kleetlaan 2, B-1831 Diegem, Белгия

Тел.: + 32 27491851

Адрес за електронна поща: secretariat@eu4business.eu

Контакти във връзка с техническите изисквания

Грузинска национална агенция за стандарти и метрология

Chargali Street 67, GE-0178 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2612530

Факс: + 995 32 2613500

Адрес за електронна поща: geostm@geostm.ge

Единен национален орган по акредитация

Ал. Kazbegi Avenue 42a, GE-0186 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2192233/+ 995 32 2181824

Адрес за електронна поща: gac@gac.gov.ge

Контакти във връзка със санитарните/фитосанитарните изисквания (СФС)

Национална агенция по храните (НДХ)

Marshal Gelovani Avenue 6, GE-0159 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2919167

Факс: + 995 32 2919165

Отдел по фитосанитарни въпроси към Националната агенция по храните

Marshal Gelovani Avenue 6, GE-0159 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2919167 (удължавания: 120, 133)

Факс: + 995 32 2919165

Отдел „Ветеринарна дейност“ към Националната агенция по храните

Marshal Gelovani Avenue 6, GE-0159 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2919167 (удължавания: 120, 106)

Факс: + 995 32 2919165

Министерство на опазването на околната среда и земеделието

Ул. „Гулуа“ № 6, GE-0114 Тбилиси, Грузия

Тел.: + 995 32 727231/+ 995 32 727232

Факс: + 995 32 727231

Отдел „Биологично разнообразие“ към Министерството на опазването на околната среда и земеделието

Ул. „Гулуа“ № 6, GE-0114 Тбилиси, Грузия

Тел.: + 995 32 727231/+ 995 32 727232

Факс: + 995 32 727231

Министерство на труда, здравеопазването и социалните въпроси

AK. Tsereteli Avenue 144, GE-0119 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 272538

Служба „Приходи“, Централна служба

V.Gorgasali Street 16, GE-0114 Tbilisi, Грузия

Информационен център:

Тел.: + 995 32 2299299

Адрес за електронна поща: info@rs.ge

Лаборатория на Министерството на земеделието

Godziashvilis Street 49, GE-0159 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 2530968

Факс: + 995 32 2541016

Адрес за електронна поща: contact@lma.gov.ge

Контакти в областта на обществените поръчки

Държавна агенция по обществени поръчки

Richard Holbrooke Street 8, GE-0113 Tbilisi, Грузия

Тел.: + 995 32 22484822

Платформа на Държавната агенция по обществени поръчки

 

Уеб: http://procurement.gov.ge/Home.aspx?lang=en-US

Унифицирана електронна система:

https://tenders.procurement.gov.ge/login.php?lang=en

Споделяне на тази страница:

Бързи връзки