Dohoda o hospodářském partnerství - západní Afrika
Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a západní Afrikou usnadňuje lidem a podnikům z obou regionů vzájemné investice a obchod a podněcuje rozvoj v celé západní Africe. Zjistěte, jak mohou dohody EU o hospodářském partnerství (EPA) s 16 západoafrickými státy prospět vašemu obchodu.
Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a západní Afrikou se dosud neuplatňuje v žádné ze západoafrických zemí - dohoda vstoupí v platnost prozatímně, jakmile ji podepíší všechny západoafrické země a dvě třetiny západoafrických zemí dohodu ratifikují.
Ve stručnosti
EU zahájila dohodu o hospodářském partnerství s 16 západoafrickými státy; Hospodářské společenství států západní Afriky (ECOWAS) a Západoafrická hospodářská a měnová unie (WAEMU). Nigérie je jedinou zemí v regionu, která ještě nepodepsala dohodu o hospodářském partnerství, a proto se dohoda dosud neuplatňuje.
Dohoda o hospodářském partnerství se západní Afrikou se týká zboží a rozvojové spolupráce. Dohoda o hospodářském partnerství rovněž zahrnuje možnost vést v budoucnu další jednání o udržitelném rozvoji, službách, investicích a dalších otázkách souvisejících s obchodem.
Dohoda o hospodářském partnerství:
- pomůže západní Africe lépe se začlenit do celosvětového obchodního systému a podpoří investice a hospodářský růst v regionu.
- zvýšit vývoz západní Afriky do EU
- stimulovat investice a přispívat k rozvoji výrobních kapacit s pozitivním dopadem na zaměstnanost.
Až do přijetí úplné regionální dohody o hospodářském partnerství se západní Afrikou se dne 3. září 2016 začaly prozatímně uplatňovat dohody o hospodářském partnerství s Pobřežím slonoviny a Ghanou dne 15. prosince 2016.
Asymetrická ustanovení ve prospěch západoafrických zemí
Dohoda o hospodářském partnerství vzbuzuje zájem západní Afriky a zohledňuje stávající rozdíly v úrovni rozvoje mezi oběma regiony. Ustanovení o asymetrii ve prospěch západoafrických zemí zahrnují vyloučení citlivých produktů z liberalizace, dlouhá období liberalizace, flexibilní pravidla původu a zvláštní ochranná opatření a opatření v oblasti zemědělství, zajišťování potravin a ochrany vznikajícího průmyslu.
- Zatímco EU od prvního dne zcela otevírá svůj trh, západní Afrika odstraní dovozní cla pouze částečně během 20letého přechodného období. Kromě toho budou výrobci 25 % nejcitlivějšího zboží požívat trvalé ochrany před hospodářskou soutěží.
Sazby
- S výjimkou zbraní a střeliva poskytuje EU v rámci prozatímní dohody EPA 100 % bezcelní a bezkvótový přístup ke všem dovozům pocházejícím z Ghany a Pobřeží slonoviny. Totéž platí pro všechny produkty západní Afriky, a to od prvního dne použitelnosti regionální dohody o hospodářském partnerství se západní Afrikou. Přístup na trh EU je trvalý, úplný a volný pro všechny výrobky.
- Země západní Afriky liberalizují dovoz pocházející z EU po dobu 20 let. Podle kategorií již stanovených ve společném vnějším sazebníku Hospodářského společenství států západní Afriky (ECOWAS)
- zboží skupiny A (základní sociální zboží, základní potřeby, základní komodity, kapitálové statky a specifické vstupy), které v současnosti podléhá clu ve výši 0 nebo 5 %, bude liberalizováno pět let po vstupu dohody o hospodářském partnerství v platnost.
- zboží skupiny B (zejména vstupy a meziprodukty), které v současné době podléhá clu 0, 5 nebo 10 %, bude liberalizováno do 10-15 let od uplatňování dohody o hospodářském partnerství.
- zboží skupiny C (některé zboží konečné spotřeby), které v současnosti podléhá clu ve výši 5, 10 nebo 20 %, bude liberalizováno do 10-20 let po uplatnění dohody EPA.
- Značná část celních položek (25 %) bude zcela vyloučena z liberalizace a bude nadále podléhat běžnému clu. Patří mezi ně citlivé produkty, jako jsou zemědělské produkty/produkty rybolovu a citlivé zboží konečné spotřeby.
- Pokud se náhle zvýší dovoz některého zboží EU do západoafrických zemí, což by ohrozilo místní trhy, lze zavést ochranná opatření, jako jsou dovozní kvóty a cla.
K nalezení přesných informací o clech a sazbách pro váš konkrétní produkt s přihlédnutím k zemi původu a místu určení použijte možnost vyhledávání pro můj obchodní asistent. V případě pochybností se obraťte na celní orgány.
Pravidla původu
Pružná pravidla původu umožňují zemím dohody o hospodářském partnerství v západní Africe vyvážet výrobky se vstupy z jiných zemí, zejména v klíčových odvětvích - zemědělství, rybolovu, textilu a oděvu. Například textilní výrobek může vstoupit do EU bez cla, pokud alespoň jedna fáze jeho výroby (např. tkaní nebo pletení) proběhla v zemi EPA.
Před vývozem/dovozem se ujistěte, že:
- Pravidla původu, která se vztahují na váš konkrétní produkt, najdete ve vyhledávacím formuláři „Můj obchodní asistent „
- Obraťte se na vaše celní orgány.
Odchylka
Tolerance zahrnuté do dohody o hospodářském partnerství se západní Afrikou jsou mírnější než odchylky obvyklé. Činí 15 % ceny konečného produktu ze závodu místo 10 %, s nimiž se počítá ve většině dohod EU. U textilu a oděvů platí zvláštní tolerance.
Kumulace
Ustanovení dohody o hospodářském partnerství zahrnují tyto druhy kumulace:
- Dvoustranná kumulace s EU
- Diagonální a úplná kumulace se ZZÚ a zeměmi AKT za určitých podmínek.
- Kumulace se sousedními rozvojovými zeměmi za určitých podmínek.
Přímá doprava
Důkaz o přímé přepravě musí být předložen celním orgánům země dovozu.
Navracení cla
Vrácení může být požadováno za zaplacené clo z materiálů, které byly dříve dovezeny za účelem dalšího zpracování a poté vyvezeny do země, která s EU podepsala dohodu o hospodářském partnerství.
Podmínky pro plavidla
Ryby ulovené na volném moři a ve výlučných ekonomických zónách zemí západní Afriky EPA lze považovat za pocházející ze země EPA pouze tehdy, jsou-li uloveny plavidly, která splňují určitá kritéria. Tato kritéria se týkají místa registrace plavidla, vlajky, pod kterou loď „pluje,“ a jejich vlastnictví.
Neexistuje žádný zvláštní požadavek na státní příslušnost posádky, velitelů nebo důstojníků. Tyto požadavky, které byly obsaženy v původní dohodě z Cotonou, byly nyní zrušeny, aby se usnadnilo udělování původu rybám uloveným zeměmi EPA.
Specifická pravidla původu produktu
Chcete-li najít pravidla, která se vztahují na váš konkrétní výrobek, použijte možnost vyhledávání v aplikaci My Trade Assistant.
Odchylky
Na žádost země EPA by mohla být za určitých podmínek udělena odchylka, aby se na určité produkty pocházející z určitých zemí mohla vztahovat mírnější pravidla původu.
Požadavky na výrobek
Technická pravidla a požadavky
- Informace o technických požadavcích, pravidlech a postupech, které musí zboží splňovat, aby mohlo být dovezeno do Evropské unie.
- Vyhledávání konkrétních pravidel a předpisů vztahujících se na váš výrobek a jeho zemi původu v databázi My Trade Assistant.
Sanitární a fytosanitární požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost
- Informace o obecných zdravotních, bezpečnostních, sanitárních a fytosanitárních normách, které musí zboží splňovat, aby mohlo být dovezeno do Evropské unie.
- Vyhledávání specifických pravidel v oblasti zdraví, bezpečnosti a sanitárních a fytosanitárních opatření, která se vztahují na váš výrobek a jeho zemi původu, v databázi My Trade Assistant.
Celní celní doklady a postupy
Doklady o původu
- Abyste se stal schváleným vývozcem, musíte být schopni celním orgánům prokázat status původu vašich produktů, jakož i jakékoli další požadavky, které případně stanoví.
Celní orgány mohou status schváleného vývozce odejmout v případě zneužití. Chcete-li se dozvědět více o postupech, obraťte se na své celní orgány.
- Aby se na produkty pocházející ze zemí západní Afriky EPA vztahovaly preferenční celní sazby, musí k nim být přiložen doklad o původu. Doklad o původu zůstává v platnosti 10 měsíců. To může být buď:
- Průvodní osvědčení EUR.1 — vydané celními orgány vyvážející země. Vývozce (nebo zplnomocněný zástupce), který žádá o osvědčení, musí být připraven předložit na požádání doklady prokazující status původu dotčených produktů a splňovat ostatní požadavky protokolu o pravidlech původu.
- prohlášení na faktuře - vydané jakýmkoli vývozcem pro zásilky v hodnotě nejvýše 6000 EUR nebo schválenými vývozci pro zásilky jakékoli hodnoty. Při vyplňování prohlášení na faktuře byste měli být připraveni předložit doklady prokazující status původu vašich produktů a splňovat ostatní požadavky protokolu o pravidlech původu.
Jiné dokumenty
- Informace o dalších celních dokladech a postupech[link] potřebných pro dovoz do Evropské unie.
Duševní vlastnictví a zeměpisná označení
- Konkrétní informace o právních předpisech EU týkajících se duševního vlastnictví a zeměpisných označení, jakož i o politice EU v oblasti práv duševního vlastnictví vůči nejméně rozvinutým a rozvojovým zemím
- Obecné informace o duševním vlastnictví a zeměpisných označeních
Obchod službami
- Konkrétní informace o trhu služeb v EU
- Obecné informace o pravidlech, předpisech a možnostech, jimiž se řídí obchod se službami
Veřejné zakázky
- Konkrétní informace o trhu EU s veřejnými zakázkami
- Obecné informace o právních předpisech, pravidlech a přístupu k různým trhům v oblasti zadávání veřejných zakázek
Investice
- Konkrétní informace o zahraničních investicích do EU
- Najděte obecné informace, které vám umožní investici v zahraničí
Ostatní
Soutěž
- Od roku 2014 přestala EU poskytovat vývozní subvence na všechny produkty vyvážené do zemí EPA.
- EU minimalizovala opatření, která narušují produkci a obchod
- Pokud je místní průmysl ohrožen v důsledku prudkého nárůstu dovozu z Evropy, umožňují dohody EPA aktivovat opatření na ochranu průmyslových odvětví a začínajících průmyslových odvětví.
Udržitelný rozvoj
Dohoda o hospodářském partnerství se západní Afrikou výslovně zakládá na „základních a základních“ prvcích stanovených vdohodě z Cotonou, tj. lidských právech, demokratických zásadách, právním státu a řádné správě věcí veřejných. Dohoda tedy obsahuje některé z nejsilnějších výrazů týkajících se práv a udržitelného rozvoje, které jsou k dispozici v dohodách EU.
- „Ustanovením o neplnění“ se rozumí, že „vhodná opatření“ (stanovená v dohodě z Cotonou) mohou být přijata, pokud některá ze stran nesplní své povinnosti týkající se podstatných prvků. To může zahrnovat pozastavení obchodních výhod.
- Úkolem společných orgánů EPA je sledovat a hodnotit dopad provádění dohod o hospodářském partnerství na udržitelný rozvoj smluvních stran. V souladu s dohodou z Cotonou existuje jasná úloha občanské společnosti a poslanců parlamentu.
Regionální integrace
Dohoda o hospodářském partnerství se západní Afrikou týká obchodu mezi západoafrickými zeměmi stejně jako obchodu s EU. Jedná se o první hospodářské partnerství, které sdružuje nejen 16 zemí regionu, ale také jejich dvě regionální organizace: Hospodářské společenství států západní Afriky (ECOWAS) a Západoafrická hospodářská a měnová unie (UEMOA).
- Nabídka přístupu na trh západní Afriky do EU je plně v souladu se společným vnějším sazebníkem společenství ECOWAS, který tvoří základ pro celní unii Hospodářského společenství států západní Afriky (ECOWAS). Provádění EPA a ECOWAS CET probíhá ruku v ruce a vzájemně se posiluje.
- Dohoda o hospodářském partnerství obsahuje důležitá ustanovení, která usnadňují a zefektivňují celní postupy, a předpokládá, že západoafrické země si budou navzájem poskytovat přinejmenším stejné zacházení jako země, které EU udělují.
Posílení kapacit a technická podpora
EU poskytuje technickou pomoc na podporu obchodu. To pomáhá zemím přizpůsobit své celní postupy a omezit administrativu. Pro vás to znamená méně ukvapených při vyřizování celních záležitostí.
EU například poskytuje finanční a technickou podporu na pomoc západoafrickým zemědělcům při plnění hygienických a rostlinolékařských norem EU. EU rovněž často vysílá inspektory Potravinového a veterinárního úřadu (FVO), aby vydali doporučení, jak řešit problémy spojené s vývozem.
Užitečné odkazy a dokumenty
- Další informace o obchodních vztazích EU se západní Afrikou
- Viz úplné znění dohody o hospodářském partnerství mezi EU a západní Afrikou.
- Znění prozatímní dohody o hospodářském partnerství s Pobřežím slonoviny
- Znění prozatímní dohody EPA s Ghanou
- Technický informativní přehled o liberalizaci v západní Africe - dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a EU
- Vše, co potřebujete vědět pro svůj konkrétní vývoz/dovoz z/do EU — moje obchodní asistentka