Obchodné opatrenia
EÚ má zavedené osobitné obchodné opatrenia na podporu rozvojových krajín.
Všeobecný systém preferencií (VSP)
EÚ ponúka svoj súčasný VSP krajinám s nízkymi a nižšími strednými príjmami. Systém umožňuje čiastočné alebo úplné odstránenie ciel EÚ pre veľký počet výrobkov vstupujúcich na trh EÚ.
Všeobecný systém preferencií plus (VSP+)
Systém VSP+ je osobitným stimulačným opatrením pre trvalo udržateľný rozvoj a dobrú správu vecí verejných. Znižuje dovozné clá EÚ na 0 % pre zraniteľné krajiny s nízkymi a nižšími strednými príjmami, ktoré vykonávajú 27 medzinárodných dohovorov týkajúcich sa ľudských práv, pracovných práv, ochrany životného prostredia a dobrej správy vecí verejných.
Všetko okrem zbraní (EBA)
Systém EBA je osobitným opatrením pre najmenej rozvinuté krajiny, ktorým sa všetkým výrobkom okrem zbraní a zbrojenia udeľuje úplný bezcolný a bezkvótový prístup na jednotný trh EÚ.
Dohody o hospodárskom partnerstve (DHP)
DHP sú obchodné a rozvojové dojednania medzi EÚ a africkými, karibskými a tichomorskými (AKT) krajinami, ktorých cieľom je uľahčiť integráciu krajín AKT do svetového hospodárstva postupnou liberalizáciou obchodu a zlepšenou spoluprácou v oblasti obchodu.
Medzi ďalšie osobitné obchodné opatrenia patria:
Nariadenie o prístupe na trh (MAR)
Nariadenie MAR poskytuje bezcolný a bezkvótový prístup na trh EÚ pre výrobky s pôvodom v tých krajinách AKT, ktoré nevyužívajú výhody režimu EBA a uzavreli DHP, ktoré čakajú na ratifikáciu.
Európsky hospodársky priestor (EHP)
EHP spája 27 členských štátov EÚ a tri krajiny Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO) – Island, Lichtenštajnsko a Nórsko na jednotnom trhu EÚ, čím zaručuje voľný pohyb tovaru, služieb, osôb a kapitálu, ako aj jednotné súvisiace politiky (hospodárska súťaž, doprava, energetika, hospodárska a menová spolupráca).
Colné únie
EÚ je súčasťou troch colných únií
Colné únie zabezpečujú voľný pohyb tovaru medzi dvoma časťami colnej únie, zosúladenie vonkajších ciel, harmonizované opatrenia obchodnej politiky, spoločné normy a vzájomnú pomoc v colných záležitostiach, ako aj spoluprácu v iných oblastiach.
Zámorské krajiny a územia
ZKÚ nie sú súčasťou územia Európskeho spoločenstva, ale sú ústavne prepojené so štyrmi členskými štátmi (Dánsko, Francúzsko a Holandsko). Európske spoločenstvo udeľuje jednostranné obchodné preferencie všetkým výrobkom pochádzajúcim zo ZKÚ s cieľom podporiť ich hospodársky a sociálny rozvoj, ako aj nadviazať úzke hospodárske vzťahy medzi nimi a Spoločenstvom ako celkom.