Relacja z doświadczenia przedsiębiorstwa:

Umowy handlowe umieszczają małe kraje na mapie

Umowy handlowe umieszczają małe kraje na mapie

ABCON może być małym przedsiębiorstwem w małym kraju, ale umowy handlowe zapewniają nam zasięg międzynarodowy.
Barry Smith
Director, ABCON

Od 2005 r. przedsiębiorstwo z siedzibą na obszarach wiejskich w Irlandii produkuje specjalistyczne wyroby ścierne dla obszarów o trudnym dostępie lub w celu uzyskania określonych wykończeń na powierzchniach metalowych. Ich produkty są wykorzystywane m.in. w inżynierii precyzyjnej, w przemyśle lotniczym i kosmicznym oraz w sektorze motoryzacyjnym. Dzięki umowom handlowym mają oni obecnie klientów w Korei Południowej, Chile, Singapurze i Kanadzie.

Czerpanie korzyści z ograniczenia formalności

„Produkujemy niszowy produkt, który może być pakowany i wysyłany w punkcie cenowym akceptowanym przez rynek, obok doskonałej obsługi i wsparcia technicznego” - mówi D. Smith.

W przypadku specjalistycznych produktów ABCON umowy handlowe nie mają dużego wpływu na ustalanie cen, ponieważ taryfa WTO na te produkty jest już niska i wynosi 2-3 %. W przypadku, gdy ABCON naprawdę uważa, że korzyści płynące z umów handlowych wiążą się ze zmniejszeniem formalności i szybkością działania organów celnych.

„Przed zawarciem umowy handlowej UE-Kanada (CETA) przekazanie naszych produktów organom celnym mogłoby zająć 12-15 dni, ale dzięki CETA dostawy są obecnie wysyłane przez organy celne za jeden dzień. Zmniejszyła się również liczba wymaganych formalności, co zmniejsza presję na nasz zespół logistyczny" - mówi D. Smith.

Kiedy ABCON rozpoczął działalność, zatrudniał dziewięciu pracowników. Obecnie zatrudniają 140 pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, co sprawia, że przedsiębiorstwo jest głównym pracodawcą w regionie. Oprócz tych, którzy bezpośrednio zatrudniają, współpracują oni z lokalnymi dostawcami i podwykonawcami w zakresie różnych usług. W ten sposób umowy handlowe mają pozytywny wpływ na unijne przedsiębiorstwa, które mogą nawet nie być ukierunkowane na eksport.

Dostrzeżenie Japonii

ABCON przechodzi obecnie na rynek japoński i jest to bezpośredni rezultat umowy handlowej między UE a Japonią. Pan Smith mówi: „"przed zawarciem umowy nie było prawie żadnej możliwości obrotu ABCON, ponieważ Japonia jest bardzo trudnym rynkiem i nie mamy w tym kraju żadnej siły". Po raz pierwszy otrzymują oni zapytania od potencjalnych klientów w Japonii. Niedawno członek EEN Enterprise Ireland przywiózł do Irlandii kontyngent japońskich przedsiębiorców i odwiedzili zakład ABCON. Japońscy odwiedzający w niewielkim stopniu wcześniej znali Irlandię, a umowa handlowa między UE a Japonią była najważniejszą atrakcją.

„Potencjalni klienci są często świadomi Irlandii, jeśli chodzi o jej turystykę lub ewentualnie przemysł farmaceutyczny, ale niekoniecznie jako dostawca przemysłowy, a umowy handlowe są potężnym narzędziem zmiany tego postrzegania. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek umowy handlowe UE stwarzają duże możliwości dla małych przedsiębiorstw" - mówi D. Smith.

Udostępnij tę stronę:

Linki