Príbeh spoločnosti:

Rekvalifikovanie budúcnosti z minulosti

Rekvalifikovanie budúcnosti z minulosti

Lapuan Kankurit je rodinný podnik, ktorý je v Európe veľmi úspešný a už desať rokov obchoduje s Japonskom.

Obchodná dohoda medzi EÚ a Japonskom priniesla zvýšenie predaja na tomto dôležitom trhu. Jaana Hjelt
marketingová manažérka a majiteľka, Lapuan Kankurit

Fínska spoločnosť navrhuje a spája širokú škálu kvalitných odevov a domácich potrieb vyrobených z bielizne, vlny, Tencela a bavlny. Zatiaľ čo spoločnosť vyváža aj do USA a Južnej Kórey, Japonsko je hlavným trhom Lapuana Kankurita mimo EÚ.

„Za posledných desať rokov náš obrat neustále rastie a Japonsko je veľkou časťou tohto rastu vďaka obchodnej dohode. Náš partner v Japonsku bol veľmi podnietený dohodou o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom,“ hovorí pani Hjelt.

Minulý rok spoločnosť upevnila svoj vzťah s týmto trhom otvorením hlavnej predajne v Tokiu.

Jednoduchá transformácia

Prechod na prácu v rámci obchodnej dohody bol hladký. Spoločnosť Lapuan Kankurit už mnoho rokov dokumentuje svoje výrobné procesy, suroviny, udržateľnosť atď., pretože, ako tvrdí pani Hjelt, „zákazníci si v súčasnosti vyžadujú čoraz viac informácií a transparentnosti, pokiaľ ide o výrobu.“ To znamená, že veľká časť požadovanej dokumentácie na preukázanie pôvodu ich výrobkov už bola zavedená, aby mohli ľahko využívať znížené colné sadzby na svoje výrobky na japonskom trhu na základe obchodnej dohody. Pani Hjelt tvrdí, že bola ostražitá v súvislosti s administratívnou prácou spojenou s pravidlami pôvodu v obchodnej dohode, ale v skutočnosti ich príjemne prekvapilo, že „boli jednoduché“.

Väčšia konkurencieschopnosť

Náklady na suroviny – najmä bielizeň – sa v posledných rokoch zvýšili. To mohlo negatívne ovplyvniť ich podnikanie v Japonsku, ale podľa obchodnej dohody sa clá znížili, čím sa vykompenzovali zvýšené náklady na materiály, čo umožnilo spoločnosti Lapuan Kankurit zachovať si ceny pre konečného spotrebiteľa.

Silné a udržateľné miestne podniky

V súčasnosti Lapuan Kankurit zamestnáva 30 ľudí, pričom tento počet za posledných desať rokov stabilne rástol, čiastočne vďaka ich rastu v Japonsku. Keďže len málo ľudí je vyškolených v tradičných tkacích remeslách, poskytuje sa im interná odborná príprava pre nových zamestnancov, čím sa zabezpečí, aby sa tieto zručnosti nestratili budúcim generáciám.

Všetky suroviny pre výrobky Lapuana Kankurita sú ekologické, certifikované prírodné materiály z overených európskych zdrojov. Napríklad ľan pre ich bielizeň sa pestuje vo Francúzsku a Belgicku, spriadacie mlyny sa nachádzajú v strednej a východnej Európe a ich balenie sa získava z miestnych zdrojov vo Fínsku. Dnešní spotrebitelia sa odkláňajú od neetickej rýchlej módy. Podporené obchodnými dohodami, tradíciami minulosti vyzerajú ako budúcnosť.

Zdieľať túto stránku:

Rýchle odkazy