Západný Balkán

Od začiatku procesu stabilizácie a pridruženia EÚ postupne uzatvárala dvojstranné dohody o voľnom obchode (ďalej len „dohody o stabilizácii a pridružení“) s každým partnerom zo západného Balkánu.

  • Albánsko (2009)
  • Severné Macedónsko (2004)
  • Čierna Hora (2010)
  • Srbsko (2013)
  • Bosna a Hercegovina (2015)
  • Kosovo* (2016)

* Týmto označením nie sú dotknuté pozície k štatútu a označenie je v súlade s rezolúciou BR OSN č. 1244 a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora k vyhláseniu nezávislosti Kosova.

Dohody o stabilizácii a pridružení sú nástroje, ktoré zabezpečujú hospodársky rozvoj a politickú stabilizáciu krajín v regióne a vytvorenie úzkeho a dlhodobého pridruženia medzi EÚ a západným Balkánom.  Dohody o stabilizácii a pridružení v skutočnosti predstavujú právny nástroj na zosúladenie s acquis EÚ a postupnú integráciu do trhu EÚ.

Dohodami o stabilizácii a pridružení sa vytvorila zóna voľného obchodu počas prechodného obdobia, ktoré sa teraz skončilo pre všetkých okrem Kosova (2026). 

The Agreements foresee the elimination of duties and non-tariff restrictions on bilateral trade and cover goods in all Chapters of the Harmonised System.  Len niekoľko výnimiek týkajúcich sa niektorých poľnohospodárskych produktov a produktov rybného hospodárstva nie je úplne liberalizovaných a podliehajú zníženým clám a/alebo preferenčným kvantitatívnym koncesiám.

Dohody okrem toho obsahujú ustanovenia týkajúce sa otázok hospodárskej súťaže, vysokej úrovne ochrany práv duševného vlastníctva a posilnenej spolupráce v colných záležitostiach. Zahŕňajú aj ďalšie pravidlá týkajúce sa najmä vládneho obstarávania, aproximácie právnych predpisov v mnohých oblastiach vrátane normalizácie, ako aj ustanovenia týkajúce sa služieb a usadzovania sa.

Čítať viac

Pravidlá pôvodu

Na to, aby bol váš výrobok oprávnený na preferenčné zaobchádzanie (nižšie alebo žiadne clo), musí spĺňať určité pravidlá, ktorými sa vymedzuje jeho pôvod, pravidlá pôvodu, ktoré sú stanovené v paneuro-stredomorskom dohovore.

 

Skontrolujte interaktívnynástroj vlastného hodnotenia pravidiel pôvodu (ROSA) v časti Môj obchodný asistent, aby ste posúdili, či váš výrobok spĺňa pravidlá pôvodu, a zistite, ako pripraviť správne dokumenty. Ďalšie informácie sú k dispozícii o tom, ako používať ROSA.

Zdieľať túto stránku:

Rýchle odkazy