Układ o stowarzyszeniu UE-Chile

W skrócie

W 2002 r. UE i Chile zawarły układ o stowarzyszeniu, który obejmuje kompleksową umowę o wolnym handlu, która weszła w życie w lutym 2003 r., obejmującą stosunki handlowe UE-Chile.

Umowa została zmieniona protokołem w sprawie przystąpienia z 2004 r.

Więcejinformacji

Reguły pochodzenia

 

Aby kwalifikować się do preferencyjnego traktowania, produkt będzie musiał spełniać reguły pochodzenia określone w umowie. Sprawdź interaktywnenarzędzie samooceny reguł pochodzenia (ROSA) w mójm asystentuhandlowym, aby ocenić, czy produkt spełnia reguły pochodzenia, i dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować prawidłowe dokumenty.

Ogólne informacje na temat reguł pochodzenia i procedur dotyczących pochodzenia można znaleźć w niniejszej sekcji.

Pochodzenie jest „narodowością ekonomiczną” towarów będących przedmiotem handlu. Jeśli jesteś nowym tematem, można znaleźć wprowadzenie do głównych pojęć w sekcji „Towary”.

Reguły pochodzenia

Gdzie mogę znaleźć reguły pochodzenia?

Reguły pochodzenia są określone w załączniku III do Układu o stowarzyszeniu (Dz.U. L 352 z 30.12.2002, s. 935). Link odnosi się do wersji skonsolidowanej zmienionej protokołem w sprawie przystąpienia z 2004 r. do umowy (Dz.U. L 38 z 10.2.2005, s. 3) oraz decyzją nr 2/2015 Komitetu Stowarzyszenia UE-Chile z dnia 30 listopada 2015 r.

Noty wyjaśniające do załącznika III zostały opublikowane w 2003 r. (Dz.U. C 321 z 31.12.2003, str. 22) i zmienione w 2005 r. (Dz.U. C 56 z 5.3.2005, str. 36).

Czy mój produkt pochodzi z UE czy Chile?

Aby produkt mógł zostać objęty niższą lub zerową taryfą preferencyjną na mocy układu o stowarzyszeniu UE-Chile, musi on pochodzić z UE lub Chile.

Produkt pochodzi z UE lub Chile, jeżeli:

  • całkowicie uzyskane w UE lub Chile, lub
  • wytworzone w UE lub Chile przy użyciu materiałów niepochodzących, pod warunkiem że materiały te zostały poddane wystarczającej obróbce lub przetworzeniu zgodnie z regułami dotyczącymi konkretnych produktów określonymi w dodatku II
    Zob. również dodatek I „Uwagi wstępne” do reguł pochodzenia dotyczących konkretnych produktów.        
    W odniesieniu do niektórych produktów istnieją pewne alternatywne przepisy dotyczące konkretnych produktów – zob. dodatek IIa.

 

Przykłady przepisów dotyczących konkretnych produktów w umowach handlowych UE

  • reguła wartości dodanej – wartość wszystkich materiałów niepochodzących w produkcie nie może przekraczać określonej wartości procentowej jego ceny ex-works
  • zmiana klasyfikacji taryfowej – proces produkcji powoduje zmianę klasyfikacji taryfowej między materiałami niepochodzącymi a produktem końcowym – na przykład produkcja papieru (dział 48 systemu zharmonizowanego) z masy celulozowej niepochodzącej (system zharmonizowany rozdział 47)
  • szczególne operacje – wymagany jest szczególny proces produkcji, na przykład przędzenie włókien do takich reguł jest stosowane głównie w przemyśle włókienniczym i odzieżowym oraz w sektorze chemicznym

Wskazówki dotyczące zgodności z przepisami dotyczącymi konkretnych produktów

Umowa zapewnia dodatkową elastyczność, aby pomóc Ci w przestrzeganiu przepisów dotyczących konkretnych produktów, takich jak tolerancja lub kumulacja.

Tolerancja
  • reguła tolerancji pozwala producentowi na użycie materiałów niepochodzących, które są normalnie zakazane przez regułę dotyczącą konkretnego produktu, w wysokości do 10 % ceny ex-works produktu.
  • tolerancja nie może być stosowana w celu przekroczenia progu maksymalnej wartości materiałów niepochodzących wymienionych w regułach dotyczących konkretnych produktów.
  • szczególne tolerancje mają zastosowanie do wyrobów włókienniczych i odzieżowych sklasyfikowanych w Systemie Zharmonizowanym w działach 50–63, które są zawarte w uwagach 5–7 w dodatku I „Uwagi wstępne” reguł pochodzenia dotyczących konkretnych produktów
Kumulacja
  • Kumulacja dwustronna – materiały pochodzące z Chile mogą być liczone jako pochodzące z UE (i odwrotnie) gdy są wykorzystywane do wytwarzania produktu

Inne wymogi

Produkt musi również spełniać wszystkie inne mające zastosowanie wymogi określone w protokole, takie jak niedostateczna obróbka lub niewystarczająca przetworzenie lub zasada bezpośredniego transportu.

Transport przez państwo trzecie: zasada transportu bezpośredniego

Produkty pochodzące muszą być transportowane z UE do Chile (i odwrotnie) bez dalszego przetwarzania w państwie trzecim.

Zezwala się na przeładunek lub czasowe składowanie w państwie trzecim, pod warunkiem że towary pozostają pod dozorem organów celnych i nie są poddawane innym czynnościom niż:

  • dodawanie lub umieszczanie znaków, etykiet lub pieczęci
  • rozładunek
  • ponowne załadowanie
  • podział przesyłek
  • wszelkie czynności mające na celu zachowanie ich w dobrym stanie

Będziesz musiał przedstawić organom celnym kraju przywozu dowody bezpośredniego transportu, takie jak:

  • umowne dokumenty przewozowe (np. konosamenty)
  • faktyczne lub konkretne dowody oparte na oznakowaniu lub numerowaniu opakowań
  • wszelkie dowody dotyczące samych towarów
Zwrot należności celnych

Na mocy układu o stowarzyszeniu UE-Chile nie jest możliwe uzyskanie zwrotu ceł zapłaconych wcześniej za materiały niepochodzące wykorzystane do wytworzenia produktu wywożonego w ramach taryfy preferencyjnej.

Procedury dotyczące pochodzenia

Jeżeli chcesz ubiegać się o preferencyjną taryfę, musisz postępować zgodnie z procedurami pochodzenia i zweryfikować wniosek przez organy celne kraju, do którego importujesz swoje towary. Procedury te określono w tytule V dotyczącym dowodu pochodzenia oraz w tytule IV dotyczącym uzgodnień w sprawie współpracy administracyjnej.

Jak ubiegać się o taryfę preferencyjną?

Aby skorzystać z taryfy preferencyjnej, importerzy muszą przedstawić dowód pochodzenia.

Dowodem pochodzenia może być:

Szczegółowe informacje dotyczące wypełniania dowodów pochodzenia znajdują się w notach wyjaśniających do załącznika III i ich zmienionej wersji.

Dowód pochodzenia nie jest wymagany, jeżeli całkowita wartość przesyłki nie przekracza

  • 500 EUR w przypadku małych opakowań lub
  • 1 200 EUR za bagaż osobisty

Dowód pochodzenia zachowuje ważność przez 10 miesięcy od daty wydania.

Świadectwo przewozowe EUR.1

Świadectwa przewozowe EUR.1 są wystawiane w Chile przez Dirección General de Relaciones Económicas Internacionales (DIRECON) Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz jego lokalne urzędy ProChile. DIRECON jest również odpowiedzialny za:

  • udzielanie, monitorowanie i cofanie zezwoleń „upoważnionym eksporterom”
  • kontrole po weryfikacji na wniosek organu celnego w państwie członkowskim UE

Organ celny w Chile może zwrócić się do organów celnych państw członkowskich UE o weryfikację statusu pochodzenia towarów lub autentyczności dowodu pochodzenia. Eksporter ubiegający się o świadectwo powinien być przygotowany do przedłożenia dokumentów potwierdzających status pochodzenia danych produktów.

Dodatek III zawiera wzór świadectwa EUR.1 i wskazówki dotyczące jego wypełniania.

Deklaracja pochodzenia

Eksporterzy mogą samodzielnie deklarować, że ich produkt pochodzi z UE lub Chile, przedstawiając deklarację pochodzenia. Można go wykonać przez:

  • upoważnionego eksportera, lub
  • przez eksportera, pod warunkiem że całkowita wartość przesyłki nie przekracza 6 000 EUR

Aby zostać upoważnionym eksporterem, musisz być w stanie spełnić wobec właściwych organów celnych status pochodzenia swoich produktów oraz spełnić wszelkie inne wymogi, jakie mogą one nałożyć. Właściwe organy mogą cofnąć zatwierdzony status, jeżeli nadużywasz go w jakikolwiek sposób. Aby uzyskać więcej informacji na temat procedur, należy skontaktować się z właściwymi organami celnymi (DIRECON ze strony chilijskiej).

Jak sporządzić deklarację pochodzenia?

Eksporter powinien typować, stemplować lub wydrukować następującą deklarację (w odpowiednim języku) na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie handlowym opisującym dane produkty w sposób wystarczająco szczegółowy, aby można je było zidentyfikować:

„Eksporter produktów objętych niniejszym dokumentem (pozwolenie celne nr...) oświadcza, że o ile nie wskazano inaczej, produkty te mają [...] preferencyjne pochodzenie.”

Tekst deklaracji pochodzenia można sporządzić w dowolnym języku urzędowym UE i znajduje się on w dodatku IV. Sprawdź u swoich organów celnych wszelkie dodatkowe wymogi, jakie mogą mieć.

Musisz podpisać deklarację pochodzenia odręcznie. Jeżeli jesteś upoważnionym eksporterem, jesteś zwolniony z tego wymogu, pod warunkiem że przedstawi swojemu organowi celnemu pisemne zobowiązanie do przyjęcia pełnej odpowiedzialności za wszelkie oświadczenia identyfikujące Cię.

Wypełniając deklarację pochodzenia, należy przygotować się do przedłożenia dokumentów potwierdzających status pochodzenia produktów.

Deklaracja pochodzenia może zostać sporządzona przez eksportera przy wywozie produktów, do których się odnosi, lub po dokonaniu wywozu, pod warunkiem że zostanie ona przedstawiona organom celnym kraju przywozu nie później niż dwa lata po przywozie produktów, do których się odnosi.

Weryfikacja pochodzenia

Organy celne mogą zweryfikować, czy przywieziony produkt rzeczywiście jest produktem pochodzącym lub czy spełnia on inne wymogi dotyczące pochodzenia. Weryfikacja opiera się na:

  • współpraca administracyjna między organami celnymi stron przywozu i wywozu
  • kontrole przeprowadzane przez lokalne organy celne – wizyty strony dokonującej przywozu u eksportera nie są dozwolone

Władze strony dokonującej wywozu określają pochodzenie i informują władze strony dokonującej przywozu o wynikach.

Przydatne linki i kontakty

Delegatura Unii Europejskiej w Chile

AV Ricardo Lyon 222 Torre Paris, 3er piso. Providencia. Santiago

Code:10093 Correo Central, Santiago

Tel.: (56) (2) 24286800

E-mail: delegation-chile@eeas.europa.eu

Strona internetowa: eeas.europa.eu/delegations/chile_en

Udostępnij tę stronę: