Jednostranné obchodné dohody
Vyvážate alebo dovážate z rozvojovej krajiny do rozvinutej krajiny? Vďaka jednostrannej obchodnej dohode by sa na váš tovar mohli vzťahovať znížené alebo nulové clá.
Čo je jednostranná obchodná dohoda?
V rámci jednostranných obchodných dohôd rozvinuté krajiny poskytujú rozvojovým krajinám nerecipročné obchodné preferencie s cieľom pomôcť im zvýšiť ich vývoz a podporiť hospodársky rozvoj.
Tieto sú určené na
- podporovať vývoz a hospodársky rozvoj v prijímajúcich krajinách;
- podporovať ich úsilie o zníženie chudoby, presadzovať dobrú správu vecí verejných a podporovať trvalo udržateľný rozvoj;
- podporovať dodržiavanie medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv, pracovných práv a ochrany životného prostredia.
Čo to pre vás znamená?
- Preferenčné systémy vám umožňujú vyvážať z rozvojovej krajiny do rozvinutej krajiny so zníženými alebo nulovými colnými sadzbami.
- Váš tovar sa musí považovať za tovar s pôvodom v zvýhodnenej krajine podľa pravidiel pôvodu stanovených v osobitnej preferenčnej schéme.
- Pokrytie výrobkov, pokrytie krajín a osobitné pravidlá sa v jednotlivých dohodách značne líšia.
Podmienenosť
Jednostranné obchodné dohody sú často spojené s vývojom v oblasti ľudských práv, trvalo udržateľného rozvoja a dobrej správy vecí verejných v prijímajúcich krajinách. V prípade závažného a systematického porušovania môže poskytujúca krajina odňať tieto dávky, kým sa situácia dostatočne nezlepší.
Poskytujúce krajiny
Medzi poskytovateľov preferenčných obchodných dojednaní mimo EÚ patria: Austrália, Kanada, Čile, Čína, Eurázijská hospodárska únia (EAEU), Island, India, Japonsko, Južná Kórea, Čierna Hora, Maroko, Nový Zéland, Nórsko, Švajčiarsko, Taiwan, Tadžikistan, Thajsko, Turecko a USA.